Creative Europe Desk Slovensko informuje

Výkonná agentúra EACEA zverejnila dlho očakávané výsledky výzvy EACEA/05/2018, Automatická podpora kinodistribúcie. Slovenské distribučné spoločnosti získali celkovo podporu vo výške 244 760 eur: ASFK sumu 33 013 eur, Bontonfilm 51 327 eur, CinemArt SK 19 806 eur, Continental Film 43 142 eur, Film Europe 29 896 eur, Garfield Film 10 695 eur, ITA agentúra 5 505 eur a Magic Box Slovakia 51 376 eur. Všetkým srdečne gratulujeme.

V júli a auguste nemá program Kreatívna Európa – MEDIA žiadne uzávierky, preto uvádzame iba avízo na september: 5. 9. je uzávierka výzvy EACEA/27/2018, Automatická podpora kinodistribúcie.

V dňoch 9. a 10. 9. sa uskutoční ďalší, už 10. ročník workshopu DOX IN VITRO. Workshop je určený začínajúcim producentom a autorom dokumentárnych filmov v ranej fáze vývoja a jeho cieľom je poskytnúť účastníkom prvé skúsenosti s reálnym svetom trhov a pitchingových fór európskeho dokumentárneho filmu. Na podujatí sa môžu zúčastniť tímy s projektom alebo jednotlivci bez projektu. Renomovaní medzinárodní a domáci experti (zatiaľ sú potvrdení Ove Rishoj Jensen z European Documentary Network a za Slovensko Ondrej Starinský, šéfdramaturg dokumentárnej tvorby v RTVS) poskytnú účastníkom podrobné konzultácie o rôznych aspektoch realizácie ich projektu. Viac informácií nájdete na www.cedslovakia.eu.

vs 

Fond Eurimages podporil slovenské projekty

Na 155. zasadaní Rady fondu Eurimages, ktoré sa konalo od 24. do 28. 6. v Ženeve, sa podarilo obhájiť dva z troch prihlásených slovenských projektov a získali tak podporu v celkovej výške 480 000 eur.Majoritne slovenský dokumentárny film Cenzorka režiséra Petra Kerekesa (producentom je Ivan Ostrochovský z Punkchart films) bol podporený sumou 140 000 eur. Minoritne slovenský projekt animovanej snímky Moje slunce Maad režisérky Michaely Pavlátovej (slovenským koproducentom je Peter Badač zo spoločnosti BFILM) získal 340 000 eur. Celkovo fond odsúhlasil podporu pre 23 projektov – 17 hraným, dvom dokumentárnym a štyrom animovaným.

jj

Prehliadka Herzových filmov v New Yorku

V kine Metrograph v New Yorku sa 2. až 15. 8. uskutoční retrospektívna prehliadka filmov Juraja Herza. V rámci nej sa premietne aj film o režisérovi, ktorý nakrútil Martin Šulík pre cyklus Zlatá šedesátá. V New Yorku okrem toho uvedú Herzove snímky Sběrné surovosti (1965), Znamení Raka (1966), Spalovač mrtvol (1968), Petrolejové lampy (1971), Morgiana (1972), Panna a netvor (1978), Upír z Feratu (1981) aj film Zastihla ma noc (1985), ktorý vznikol v koprodukcii Barrandova a Koliby.

jj

RECfruit počká na videá dlhšie

Súťaž pre začínajúce talenty vo videotvorbe RECfruit, ktorá je určená pre autorov vo veku 12 až 26 rokov, predlžuje svoju uzávierku na prihlasovanie súťažných prác. Videá v dĺžke od 30 sekúnd do 2 minút na tému Bola to náhoda? je možné prihlasovať až do 22. júla. Podľa organizátorov sa do súťaže často zapájajú študenti, ktorí majú v mesiacoch máj a jún povinnosti súvisiace s koncom školského roka, preto sa im týmto krokom snažia vyjsť v ústrety. „Keď sa minulý rok posunul dátum odovzdania, tak som si povedal, že stíham natočiť ešte jeden film – a práve ten bol víťazný,“ hovorí vlaňajší víťaz Tomáš Biely, ktorý odporúča prihlásiť sa do súťaže. „Prinajmenšom sa určite niečo naučíte a niekam sa posuniete bez ohľadu na to, či vyhráte alebo nie.“ Biely zároveň oceňuje skúsenosti, ktoré získal na letnej škole ArtCamp v Plzni, kam sa dostal práve vďaka súťaži RECfruit. Jej aktuálny 3. ročník bude bohatší o verejné hlasovanie na webovej stránke, ktoré spustia hneď po uzávierke na prihlasovanie videí. O nápaditosti tvorcov tak bude môcť rozhodovať okrem odbornej poroty aj široká verejnosť. Na víťazných autorov čakajú ceny v celkovej hodnote viac než 4 000 eur. Ďalšie informácie nájdete na www.recfruit.sk, kde sa zároveň dajú prihlasovať súťažné videá.

jj

Pocta prírode a Pavlovi Barabášovi

Letný medzinárodný festival klasickej hudby Viva Musica! ponúkne v spolupráci s Michalom Novinským v rámci svojho 15. ročníka špeciálny koncert pri príležitosti septembrových 60. narodenín slovenského dokumentaristu Pavla Barabáša. Prostredníctvom hudby prenesie návštevníkov do rôznych kútov sveta, ktoré Barabáš vo svojich filmoch navštívil a zaznamenal. Koncert Pavol Barabáš: Symfónia o Zemi sa uskutoční 22. 8. v Starej tržnici v Bratislave a zaznie na ňom hudba Novinského, Martina „Maoka“ Tesáka, Oskara Rózsu a Martina Maroša Barabáša v podaní Symfonického orchestra a zboru Viva Musica!. Ide o záverečný koncert festivalu, ktorý bude zároveň hudobno-obrazovou poctou prírode.

jj

AKTUÁLNE UZÁVIERKY

ScripTeast
Uzávierka: 31. 7. 2019
ScripTeast je niekoľkomesačný program pre scenáristov zo strednej a východnej Európy. Skladá sa z troch rezidenčných workshopov (Poľsko, Berlín/Nemecko, Cannes/Francúzsko) a dvoch online sedení. Program zabezpečí uchádzačom účasť na MFF v Berlíne a Cannes, konzultácie ich scenárov s poprednými európskymi profesionálmi a možnosť nominácie na ocenenie ScripTeast – Krzysztof Kieślowski Award (finančná odmena 10 000 eur) pre autora najlepšieho scenára. Viac nawww.scripteast.pl.

 

EAVE: Producers Workshop 
Uzávierka: 30. 8. 2019
Ide o celoročný program pre producentov (v prípade účastníkov s projektmi aj pre scenáristov), ktorý je zameraný na profesijný rozvoj prostredníctvom spolupráce na vývoji hraných a dokumentárnych filmov. Prvý workshop sa uskutoční v dňoch 6. až 13. 3. 2020 v Luxembursku, druhý sa bude konať od 8. do 15. 6. 2020 v Írsku a tretí od 19. do 26. 10. 2020 v Chorvátsku. Viac na https://eave.org.

Viac uzávierok nájdete na www.aic.sk.

Slovenské zastúpenie na MFF Benátky

Česko-slovensko-ukrajinský film Pomaľované vtáča režiséra Václava Marhoula vybrali do hlavnej súťaže 76. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Benátky (28. 8. – 7. 9.). Ocitol sa tak v spoločnosti ďalších 20 filmov, medzi ktorými sa nachádzajú aj novinky režisérov, ako sú Hirokazu Koreeda, Roy Andersson, Pablo Larraín, Steven Soderbergh či Roman Polanski. Marhoul sfilmoval románovú predlohu pôvodom poľského spisovateľa Jerzyho Kosińského. Ide o vojnový príbeh židovského chlapca, ktorého posielajú rodičia k tete na vidiek, aby ho ochránili. Teta však nečakane zomrie a chlapec ostáva sám v nepriateľskom svete. Slovenskými koproducentmi filmu sú spoločnosť PubRes a RTVS, jeho vznik finančne podporil aj Audiovizuálny fond. Po svetovej premiére v Benátkach sa Pomaľované vtáča predstaví aj na Medzinárodnom filmovom festivale Toronto (5. – 15. 9.), kde ho vybrali do sekcie Special Presentations.

Na benátskom festivale má Slovensko zastúpenie aj v súťažnej sekcii Orizzonti, ktorá prezentuje diela odrážajúce nové trendy v používaní výrazových prostriedkov. Ide o krátky animovaný film SH_T HAPPENS Davida Štumpfa a Michaely Mihályi, ktorý vznikol v česko-slovensko-francúzskej koprodukcii. V rámci festivalu sa koná aj 6. ročník podujatia určeného pre filmových profesionálov Venice Gap-Financing Market (30. 8. – 1. 9.), kde sa dostali dve pripravované slovenské minority: Šarlatán Agnieszky Holland a animovaná snímka Michaely Pavlátovej Moje slnko Maad.

jj

Creative Europe Desk Slovensko informuje - SEPTEMBER 2019

V tomto roku máme ďalšieho úspešného uchádzača o podporu vývoja projektov: v rámci Výzvy EACEA 23/2018, Podpora vývoja balíkov projektov, získala spoločnosť Punkchart films 105 000 eur. Srdečne gratulujeme!

V septembri je jediná uzávierka v rámci programu Kreatívna Európa –MEDIA, ide o výzvu EACEA 27/2018, Distribúcia – automatická podpora. Proces podávania žiadostí zostáva rovnaký (výkaz návštevnosti za rok 2018 je súčasťou žiadosti a potvrdzuje ho národný korešpondent, v tomto prípade Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky).

vs

 

Aktuálne z MIDPOINT-u

Aktuálne z MIDPOINT-u

V Bratislave sa v dňoch 23. až 25. 9. uskutoční workshop MIDPOINT Intensive SK, ktorý je zameraný na analýzu scenárov celovečerných hraných filmov vo vývoji. Vybrané projekty bude zastupovať tvorivý tím v zložení scenárista – producent a okrem skupinových diskusií bude priestor aj na individuálne konzultácie s lektorom, česko-macedónskym režisérom, scenáristom, dramaturgom a strihačom Ivom Trajkovom. „Intensive SK je relatívne krátky, ale veľmi účinný modul, ktorý prináša niekoľko výhod: jeho dostupnosť súvisí s tým, že lektora prinášame priamo k účastníkom, nemusia za ním vycestovať oni, nespornou výhodou je aj to, že workshop prebieha v slovenčine, resp. češtine, a v neposlednom rade je veľkou devízou, že projekty sa konzultujú s lektorom, ktorý pracuje medzinárodne, no napriek tomu rozumie ich lokálnym obsahovým špecifikám,“ uviedla vlani za MIDPOINT Katarína Tomková. Tento typ programu sa koná od roku 2012 a jeho partnerom je aj Slovenský filmový ústav. Z filmov, ktoré už poznáme z kín, si ním v štádiu projektu prešla napríklad Piata loď (r. I. Grófová).

V septembri sú zároveň uzávierky na prihlasovanie do ďalších medzinárodných programov MIDPOINT-u. Jedným z nich je program Feature Launch, ktorý je venovaný prvým a druhým celovečerným filmom a zameriava sa na vývoj projektu a scenára, ale aj na možnosti financovania a koprodukcie filmu. Zúčastniť sa na ňom môžu tvorivé tímy v zložení scenárista, režisér a producent, je to však súčasne i platforma na vzdelávanie dramaturgov. Projekty do programu Feature Launch sa dajú prihlasovať do 13. 9. 2019, uzávierka pre prihlasovanie dramaturgov je 27. 9. 2019. Prvý workshop tohto programu sa uskutoční v januári budúceho roka v rámci medzinárodného koprodukčného trhu When East Meets West v Terste, druhý sa bude konať v apríli 2020 na Slovensku, tretí v júli v Karlových Varoch, kde sa v rámci filmového festivalu uskutoční prezentácia projektov a ten najlepší získa cenu 10 000 eur, a štvrtý, doplnkový workshop pre producentov bude v januári 2021 v Terste, opäť v rámci koprodukčného trhu When East Meets West.

Aktuálnu uzávierku (13. 9.) má aj jednorazový program MIDPOINT Writers’ Room, ktorý slúži na zdokonaľovanie scenáristických schopností v oblasti televíznych seriálov. Pre účastníkov workshopu, ktorý sa bude konať v novembri v Prahe, sú pripravené prednášky, praktické cvičenia v písaní scenárov aj simulácia tzv. writers’ room. Viac informácií nájdete na www.midpoint-center.eu.

dan