Druhý polrok 2019: Slovenský útok

V čase uzávierky aktuálneho čísla Film.sk to vyzeralo tak, že tento rok bude v slovenských kinách najnižší počet premiér od roku 2012 – zatiaľ je naplánovaných 237 titulov. Druhý polrok však bude bohatý na domáce novinky.

V rubrike Premiéry nájdete základné informácie o 33 filmoch, ktoré sa do kín dostanú už počas leta, preto sa v tomto článku sústreďujeme najmä na tie tituly, ktoré uvidíte na plátnach od septembra do konca decembra 2019. Bude medzi nimi aj 21 premiér domácich filmov. A spolu s novinkami, pri ktorých ešte nie je určený dátum distribučného uvedenia, sa celkový počet premiér slovenských filmov pohybuje okolo štyridsiatky. Po skromnom lete s dvomi titulmi – Loli paradička (18. 7.) a Kto je ďalší? (22. 8.), čaká na divákov deväť septembrových noviniek. Konkrétne snímka Nech je svetlo (26. 9.) v réžii Marka Škopa, ktorá mala svetovú premiéru na MFF Karlove Vary, česko-slovenská rozprávka Jitky Rudolfovej Hodinárov učeň (12. 9.) o ceste za zázračnými hodinkami varujúcimi pred smrťou, česko-ukrajinsko-slovensko-poľská dráma Václava Marhoula Pomaľované vtáča (19. 9.) s Udom Kierom, Harveym Keitelom a Stellanom Skarsgårdom, ale i triler Jána Sabola Casino.$k (26. 9.) s Marekom Majeským, Romanom Luknárom a Zuzanou Kanócz. Okrem toho sa začne premietať päť dokumentov: Afrika na pionieri (5. 9.) Mareka Slobodníka, známeho už z „trabantovskej“ série Dana Přibáňa, ďalej dva portréty osobností – Svetozár Stračina (5. 9.) v réžii Pavla Barabáša a Jiří Suchý (26. 9.) Olgy Sommerovej, Skutok sa stal (19. 9.) Barbory Berezňákovej sa vracia k smrti Róberta Remiáša v roku 1996 a Stratený domov (9. 9.) Juraja Mravca ml. rozpráva o slovenských záchranároch vo vojnou zmietanom Iraku. 

Do konca roka sa diváci môžu tešiť aj na slovensko-islandskú vojnovú drámu Petra Magáta Malé kráľovstvo (10. 10.), na Pražské orgie (10. 10.) Ireny Pavláskovej, ktoré sú situované do Prahy 70. rokov a vznikli podľa námetu Philipa Rotha, na komédiu Jiřího VejdělkaPosledná aristokratka (24. 10.) alebo na romantické komédieVianoce budú! (7. 11.) režisérky Lenky Kny a Šťastný nový rok (5.12.) Jakuba Kronera, ktorý obsadil Táňu Pauhofovú, Emíliu Vášáryovú, Jiřího Bartošku či Tomáša Maštalíra. Dej politického trileru Amnestie (31. 10.) Jonáša Karáska sa odohráva na prelome režimov počas dramatických udalostí v leopoldovskej väznici a poľský filmár Jan Jakub Kolski ponúkne historickú drámu Milosť (14. 11.).

Dokument Komúna (24. 10.) je celovečerný debut Jakuba Julényho, ktorý sa rozhodol rozprávať o neľahkej ceste od totality k demokracii v Československu.Volanie (31. 10.) Erika Prausa odkrýva príbehy troch mníchov na pozadí divokej ukrajinskej reality, kým Martin Repka sa vo svojom kreatívnom dokumente Osamelí bežci: Ideme ďalej! (5. 12.) sústredil na členov známej básnickej skupiny. Do kín sa dostane aj novinka Zuzany Piussi Ukradnutý štát (9. 10.).

Jediným českým filmom, ktorý nevznikol v koprodukcii so Slovenskom a vstúpi do tunajšej distribúcie, je komédia Jiřího Havelku Vlastníci (21. 11.).

Samozrejme, v ponuke kín nebudú chýbať animované filmy, ktoré patria pravidelne k tým najnavštevovanejším. Tentoraz tvoria takmer polovicu z nich pokračovania: Toy Story 4 (8. 8.), Angry Birds vo filme 2 (19. 9.), Ovečka Shaun vo filme: Farmageddon (17. 10.) a Frozen 2 (21. 11.). Po legu sa na plátna dostane aj ďalšia stavebnica, a to prostredníctvom titulu Playmobil vo filme. No a rodiny sa môžu chystať aj na príhody psíka Trouble (3. 10.) alebo na filmy Veľké putovanie (5. 9.), Rodina Adamsovcov (31. 10.),Trollovia (12. 12) či Maskovaní špióni (26. 12.).

Dospelí diváci sa dočkajú napríklad novinky Woodyho Allena Daždivý deň v New Yorku (26. 9.) i Petra Stricklanda Také krásne šaty (28. 11.). Režisér Ang Lee možno prekvapí publikum akčným filmom Blíženec (10. 10.) a Edward Northon nakrútil kriminálku Motherless Brooklyn (31. 10.), v ktorej si aj zahral spolu s Bruceom Willisom.

Fanúšikom hviezdnej ságy ponúknu kiná Star Wars: The Rise of Skywalker (19. 12.) a pripravené sú aj ďalšie pokračovania známych titulov: To Kapitola 2 (5. 9.), vráti sa i Jumanji  (12. 12.) a takisto kultové postavy v podaní Sylvestera Stalloneho a Arnolda Schwarzeneggera – Rambo: Posledná krv (19. 9.) a Terminátor: Temný osud (31. 10.).

Nicole Kidman uvidíme v dráme Stehlík (12. 9.), ktorá vznikla na motívy oceňovaného románu Donny Tartt. Brad Pitt, Tommy Lee Jones a Donald Sutherland stvárnili hlavné úlohy v sci-fi trileri Ad Astra (19. 9.) a Julianne Moore, ktorej na aktuálnom MFF Karlove Vary udelili Krištáľový glóbus za mimoriadny prínos svetovej kinematografii, sa v kinách predstaví v mysterióznom trileri Žena v okne (17. 10.).

Na priaznivcov artovejších titulov čaká napríklad Parazit (5. 12.), o ktorom sa hovorí ako o najzábavnejšom víťazovi festivalu v Cannes od čias Pulp Fiction, či svazijsko-americko-katarský animovaný dokument Liyana (7. 11.).

Miro Ulman

Krátke filmy na dlhé zamyslenie

Po koprodukčnom Šarkanovi Martina Smatanu sa do kín dostane ďalší krátky slovenský animovaný film. Volá sa Persona grata, jeho autorkou je Daniela Krajčová a Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK) ho uvedie do distribúcie 25. júla. Premietať sa bude pred celovečerným titulom A dýchajte pokojneŠarkana môžete vidieť v kinách od 13. júna pred animovanou komédiou Veľký zlý lišiak a iné príhody.

Snímka A dýchajte pokojne je síce hraná a vznikla v islandsko-švédsko-belgickej koprodukcii, kým Persona grata je krátky slovenský animovaný film, no dajú sa medzi nimi nájsť tematické prepojenia. V prvom prípade ide o príbeh slobodnej islandskej matky a africkej ženy žiadajúcej o azyl – obe sa zblížia a to ovplyvní ich životy. Vo filme Daniely Krajčovej zase vystupuje afganský chlapec Faisal, ktorý sa počas čakania na udelenie azylu na Slovensku mení na muža a vo svojich spomienkach sa vracia do čias, keď žil v Afganistane a aj k prvým rokom mimo domova. Nikdy nechcel byť utečencom, ale osud ho doviedol až sem. Predobrazom tejto postavy sa stal Ahmad Faisal Kamali, ktorého budú diváci vo filme aj počuť ako rozprávača príbehu.

„V roku 2009 som začala ako výtvarníčka viesť workshopy v tábore pre žiadateľov o azyl v Rohovciach. Asi už pred šiestimi rokmi som tam spoznala Faisala z Afganistanu. Keďže je to veľmi otvorený a priateľský človek, stretávali sme sa občas aj po jeho presťahovaní do Bratislavy. Jeho príbeh mi pripadal vhodný aj na krátky film, pretože Faisal je napriek ťažkému osudu a neustálym prekážkam pozitívny človek, má mladícky optimizmus a odhodlanie,“ vysvetľuje Krajčová. „O tému migrácie a o príbehy utečencov som sa začala zaujímať už pred desiatimi rokmi, aj keď zatiaľ boli výsledkom skôr výtvarné experimentálne animácie, videá a workshopy. Persona grataje môj prvý film s touto témou, ktorý som sa snažila spracovať klasickou filmovou naráciou. Považujem za dôležité priblížiť bežným ľuďom príbehy konkrétnych osôb – utečencov, aby mali možnosť precítenia a spoznania konkrétneho ľudského osudu. S touto skúsenosťou možno budú ochotnejší spoznať takýchto ľudí, osloviť ich, pomôcť im.“ Krajčová maľuje jednotlivé obrázky na priesvitnú fóliu a postupne ich premaľúva, čím vytvára v snímke Persona grata nielen pohyb, ale aj špecifickú atmosféru.

ASFK pravidelne ponúka aj filmy na školské projekcie, zväčša však pre druhý stupeň základných škôl. Pre menších divákov pripravuje už niekoľko rokov Filmový kabinet deťom (FKD). „Vďaka tomuto projektu sa prostredníctvom krátkych filmov a kreatívneho workshopu deti učia o rôznych spôsoboch animácie,“ hovorí Martina Mlichová z ASFK. Tento rok uviedli do kín pod hlavičkou FKD francúzsko-belgickú animovanú snímku Veľký zlý lišiak a iné príhody so slovenským dabingom. Premieta sa v kombinácii s česko-slovensko-poľským Šarkanom Martina Smatanu, ktorý už prešiel viacerými významnými festivalmi a získal aj niekoľko ocenení.Jeho zatiaľ posledným úspechom je Cena mladého publikana festivale animovaného filmu Annecy. (Veľký zlý lišiak a iné príhody tam pred rokom získal Cenu pre najlepší francúzsky celovečerný animovaný film.) „Animátor a režisér Martin Smatana je jedným z prvých spolupracovníkov projektu Filmový kabinet deťom, do ktorého pre ASFK vytvoril rôzne animačné rekvizity, okrem iného aj priamo z filmu Šarkan,“ vysvetľuje Martina Mlichová. 

Cez príbeh malého chlapca a jeho dedka otvára Smatanova snímka tému smrti a straty milovanej osoby. V metaforickom rozprávaní sa snaží detskému divákovi tlmočiť, že nikto nie je na svete navždy a že smrť je prirodzenou súčasťou života. Do témy pritom vnáša aj ľahkosť a nádej. „Deti proste zaujíma, či tu budeme naveky a kam človek pôjde, keď zomrie. Toto sú také tie nepríjemné detské otázky, ktoré môžu rodičov dosť potrápiť,“ myslí si Martin Smatana s tým, že Šarkan im môže pomôcť zodpovedať ich. Je založený na obraze a po vizuálnej stránke pôsobí príjemne a milo. Vznikol klasickou bábkovou animáciou a Smatana použil okrem papiera aj rôzne druhy textílií, vlnu, plsť a iné materiály.

Šarkan Veľký zlý lišiak...sa do kín dostávajú vybavení metodickým materiálom, ktorý predstaví samotné filmy, no ponúka aj interaktívne cvičenia, na základe ktorých môžu deti s rodičmi alebo pedagógmi diskutovať o tom, čo videli. „ASFK vopred posiela metodické materiály do všetkých filmových klubov a niektorých kín, ktoré s nami pravidelne spolupracujú, aby ich mohli rozdať všetkým deťom, ktoré prídu na projekciu,“ ozrejmuje Mlichová. Pod hlavičkou Filmový kabinet deťom plánuje ASFK od septembra premietať Šarkana aj s tzv. filmom o filme a takisto ponúkne slovenské krátke animované snímky Monštrum Martina Snopeka a Nešťastník Natálie Zabákovej i dva diely zo seriálu Tresky plesky (r. Veronika Kocourková).

Jaroslava Jelchová

Letná filmová škola dá aj lekcie slovenskej tvorby

V programe 45. ročníka Letnej filmovej školy (LFŠ) Uherské Hradiště, ktorá sa uskutoční 26. 7. až 4. 8., nefiguruje Slovenský deň, ako tomu bývalo v minulosti, no napriek tomu je tam tunajšia kinematografia bohato zastúpená. LFŠ predstaví tvorbu Mareka Kuboša i Martina Snopeka a privíta viacerých slovenských hostí. Asociácia českých filmových klubov (AČFK) udelí cenu Milanovi Lasicovi.

K najnovším slovenským filmom v programe LFŠ patrí titul Nech je svetlo režiséra Marka Škopa, ktorý ho aj príde uviesť. Snímka vznikla v slovensko-českej koprodukcii a okrem dramatického príbehu jednej rodiny rozpráva aj o vzrastajúcom nacionalizme a extrémizme u najmladšej generácie. Svetovú premiéru mala na MFF Karlove Vary.

Marek Kuboš uvedie svoj vlaňajší dlhometrážny debut Posledný autoportrét. V Hradišti sa bude premietať aj výber z jeho krátkometrážnej tvorby – Taká malá propagandaHlas 98Žel. st. 2. tr. Kraľovany aCesta fotografa. Režisér sa zároveň zúčastní na diskusii s témou Etika nakrúcania dokumentárneho filmu. Posledný autoportrét Mareka Kuboša je okrem iného aj pojednaním o etike. Autor sa vo filme vyznáva zo svojich pochybností, z tlaku zodpovednosti, aby svojim protagonistom ani len nechtiac neublížil, čo mu dokonca znemožňuje ďalej nakrúcať dokumentárne filmy. Kuboš tak otvorene začal hovoriť o tom, s čím sa potýkajú prakticky všetci dokumentaristi a dokumentaristky,“ vysvetľuje Tomáš Hudák zo Slovenského filmového ústavu (SFÚ), jeden z organizátorov a zároveň moderátor diskusie. Jeho hosťom bude okrem Kuboša aj Barbora Berezňáková a Miro Remo.

LFŠ zároveň privíta slovenského tvorcu animovaných filmov Martina Snopeka a uvedie jeho diela. Monštrum Posledný autobus (spolupráca s Ivanou Laučíkovou) reflektujúprostredníctvom podobenstiev a symbolov (stále) aktuálne ľudské neduhy aj spoločenské problémy. V Hradišti sa premietne aj Snopekov titul Pik a Nik a takisto jeho študentské projekty Každodenná pašaHavran a líškaStretnutie, Drezúra a snímku Kroky, skoky, roky... a posledný zhasne, na ktorej sa podieľalo viacero poslucháčov animovanej tvorby VŠMU. 

Sekcia Novinky predstaví aj slovenské filmy Ostrým nožom Punk je hned! za účasti ich režisérov Teodora Kuhna a Juraja Šlauku. Okrem toho sa v nej nachádzajú aj minoritné koprodukcie Toman (r. Ondřej Trojan), Hovory s TGM (r. Jakub Červenka), Na streche (r. Jiří Mádl) a Staříci (r. Martin Dušek, Ondřej Povrazník).

V letnom kine sa zase premietne divácky úspešná Trhlina Petra Bebjaka i rozprávka Čertovské pero (r. Marek Najbrt) a dramédia Teroristka (r. Radek Bajgar).

Kto sú Česi? Túto otázku má v názve jedna zo sekcií LFŠ a odpovede na ňu hľadá vo filmoch. Tento rok aj v titule Sedím na konári a je mi dobre(1989) Juraja Jakubiska.

V Uherskom Hradišti nebude chýbať ani výber z aktuálnej tvorby poslucháčov FTF VŠMU v Bratislave. Konkrétne sa premietnu snímky Výlet Daniela Riháka, Hrejivá komédia o depresii, šialenstve a nesplnených snoch Michala Ďuriša a Ad Revidendum Matúša Ryšana. Okrem toho sa v rámci LFŠ uskutoční kolokvium za účasti zástupcov pražskej FAMU i tunajšej VŠMU, ktorí otvoria tému študentskej tvorby v Česku a na Slovensku. Pokúsia sa priblížiť, v akých podmienkach tieto filmy vznikajú, aký je ich ďalší osud a potenciál.

Študentské snímky prvých absolventov pražskej akadémie, medzi ktorými sú i slovenskí režiséri, predstaví sekcia FAMU History 1. Blok s názvom 50. roky: Detský film a komédia uvedie Solanov Vianočný dar (1953), ktorý na pozadí príbehu dvoch detí kupujúcich dar pre mamu zachytáva predvianočnú atmosféru mesta aj kúzlo, aké má vianočný čas pre deti. V bloku filmov 50. roky: Vojnové traumy sa zase nachádza krátka snímka Jaroslava Pograna V podzemí (1954) o rodine, ktorá sa počas druhej svetovej vojny ukrýva pred nemeckými vojakmi.

AČFK udelí v Hradišti svoju Výročnú cenu za prínos českej kinematografii Milanovi Lasicovi. Pri tejto príležitosti si budú môcť návštevníci LFŠ pozrieť filmy Sladké hry minulého leta (r. Juraj Herz, 1969), Utekajme, už ide! (r. Dušan Rapoš, 1986), Vážení přátelé, ano! (r. Dušan Klein, 1989) a Tři veteráni (r. Oldřich Lipský, 1983). „Letná filmová škola každý rok s úctou vyberá tvorcov, ktorým chce vyjadriť uznanie za kvalitu ich práce a prínos do českej kinematografie. Sme veľmi šťastní, že v tomto roku bude naša vďaka patriť Hynkovi Bočanovi, s ktorého Záhadou hlavolamuje spojené naše detstvo a s filmom Bumerangzase naša historická pamäť, a Milanovi Lasicovi, ktorého intelektuálne herectvo, predchnuté melancholickou iróniou, patrí neodmysliteľne nielen k slovenskému filmu,“ povedala Iva Hejlíčková, programová riaditeľka LFŠ.

Jaroslava Jelchová