Bytová komédia a úniky za (železnú) stenu

V rubrike TV tip predstavujeme slovenské filmy zo zbierok Národného filmového archívu SFÚ zaradené do aktuálneho televízneho vysielania. Tentoraz priblížime film Dušana Rapoša Utekajme, už ide! (1986), ktorý v júli uvedie televízia Markíza.

Manželia Syslovci (Zuzana Bydžovská a Marián Zednikovič) sa tlačia s dvomi deťmi v malom panelákovom byte. Tento problém riešia po svojom a postupne začnú využívať aj byt svojho suseda, doktora Júliusa Mahma (Milan Lasica), do ktorého sa najprv len omylom prebúrajú. Doktor často cestuje a jeho priestrannému a upratanému bytu sa nedá odolať. Syslovci tam začnú tráviť čoraz viac času a postupne strácajú zábrany. 

Režisér Dušan Rapoš natočil túto komédiu rok po svojom úspešnom filme Fontána pre Zuzanu. Scenár snímky Utekajme, už ide! napísali Jozef Slovák a Jozef Heriban, za kamerou stál Vladimír Ješina a vizuálnu stránku spoluutvárali aj kostýmový výtvarník Milan Čorba a filmový architekt Roman Rjachovský. Strihu sa ujal Maximilián Remeň.

V jednej z dobových recenzií (Scéna, rok 1987) upozorňuje autor na slová „pokus o inteligentný humor“, ktorými režisér Rapoš charakterizoval svoj film. Recenzenta to inšpirovalo k úvahe o tom, aké boli v 80. rokoch základné predpoklady a kritériá inteligentného humoru. Hoci kritikov Rapošova komédia až tak nezaujala, vďaka svojej umiernenosti si v ich očiach ani nepohoršila. Otázkou však ostáva, či ku kvalitnej komédii stačí len slušnosť. Ak režisér svoje dielo označil za pokus, vyjadril sa presne. Žáner však ustrážil a humor filmu vychádzal z prostredia, ktoré diváci dôverne poznali. 

Kritička Uljana Donátová ocenila, že ide o komédiu a že film neobťažoval diváka žiadnymi pseudotémami, vyvaroval sa moralizovania a nesnažil sa o hĺbkové kritizovanie dobových javov. Publicistka Anna Sláviková však našla v humornej stránke snímky aj prenikavejší sociologický podtext.

Samotný režisér uviedol:„Nebol to film o bytových problémoch, ale o prekopaní sa do iného sveta – úniku zo sveta socializmu do kapitalizmu. Všetkým bolo jasné, o čo ide, ale film bol vymyslený veľmi rafinovane, a tak ho nemohli napadnúť. Navonok išlo totiž o ‚bytovú komédiu‘.“Jednou z devíz Rapošovej snímky je jej herecké obsadenie. „To, že sa nám podarilo dostať pána Lasicu na plátno, ešte spolu so Satinským, bolo veľkým víťazstvom. Spolu s pánom Menzlom (v úlohe zverolekára) dali komédii ten správny intelektuálny nadhľad a akúsi príjemnú eleganciu. Fantastickým zážitkom bola aj spolupráca so Zuzkou Bydžovskou a Marošom Zednikovičom. Obaja doslova excelovali.

V jednej z menších úloh (indický mág) si zahral aj Andy Hryc, ktorý si na film zaspomínal vo svojej knihe Inventúra(Slovart, 2013): „Veľa času som trávil v divadelnom klube. Jedného dňa som tam našiel dvoch Jozefov – Heribana a Slováka. (...) V ten deň im z Koliby oznámili, že sa zastavila výroba filmu Utekajme, už ide!, ktorý pripravovali s režisérom Rapošom. (...) Súdruh Rejholec z oddelenia kultúry ÚV KSS (Ústredný výbor Komunistickej strany Slovenska), ktorý mal v kompetencii aj kinematografiu, po prečítaní scenára ‚neodporučil‘ výrobu tohto filmu, hoci dramaturgia aj vedenie Koliby ju už schválilo, a poukázal na to, že je v ňom veľa ‚duchárčiny‘ a je formálne vzdialený princípom socialistického realizmu. (...) Nik ma nemusel nahovárať, zobral som telefón a dohovoril si stretnutie s ideologickým tajomníkom ÚV KSS súdruhom Ľudovítom Pezlárom. Bol to môj sused a mal som s ním veľmi otvorené susedské vzťahy. (...)“

KomédiaUtekajme, už ide!mala premiéru 27. 1. 1987 a rýchlo zaznamenala veľký divácky ohlas. Získala aj niekoľko domácich ocenení a dokonca zastupovala československú kinematografiu na 32. ročníku Londýnskeho filmového festivalu. Dvojica scenáristov sa v roku 1990 (už bez Rapoša) pokúsila o pokračovanie tejto komédie, no titul Dávajte si pozor!už nemal taký úspech.

Utekajme, už ide! (r. Dušan Rapoš, 1986) - TV Markíza, 21. 7. 2019

Barbora Gvozdjáková (filmová publicistka)
foto:
archív SFÚ/Milan Kordoš