Svetlé miesto
(Magic Box Slovakia)

Najnovší film Dušana Trančíka Svetlé miesto (2018) mal premiéru už v júni 2017 na Art Film Feste v Košiciach, upravenú verziu uviedli v marci 2018 na MFFK Febiofest a teraz vychádza na DVD v podobe, v akej sa v septembri minulého roku dostal do kinodistribúcie. „Dejiny majú ,svetlé miesta‘. Zabudnuté malé dejiny na pozadí veľkých udalostí. (...) Moravské mesto Luhačovice sa svojím osudom podobá spoločnému štátu dvoch blízkych národov.“ Týmito slovami sa začína dokument, ktorý je na jednej strane portrétom mesta s neopakovateľnou atmosférou, kde niekoľko výrazných osobností spojilo svoje schopnosti a intelekt, aby za niekoľko sezón vybudovali moderné kúpele v slovanskom duchu, ale aj autorskou výpoveďou o vzájomnosti dvoch národov a režisérovým príspevkom k 100. výročiu vzniku Československa. Prostredníctvom archívnych záberov, inscenačných postupov, výkladu odborníkov i spomienok pamätníkov nás režisér postupne zoznamuje s dôležitými faktmi a súvislosťami a takisto s reprezentatívnym zastúpením Slovákov na duchovnom, hospodárskom i architektonickom rozvoji mesta od konca 19. storočia po súčasnosť. Film vychádza na DVD so zvukom DD5.1, DD2.0 a s audiokomentárom, s anglickými aj so slovenskými titulkami.

 

Trhlina
(Bontonfilm)

V pohorí Tribeč údajne už desaťročia miznú ľudia a tentoraz za tým nie je organizovaný zločin. Tajomné prípady inšpirovali spisovateľa Jozefa Kariku k napísaniu románu Trhlina, ktorý sa rozhodla adaptovať televízia Joj do trojdielnej minisérie. Zverila ju jednému z najskúsenejších žánrových režisérov na Slovensku, Petrovi Bebjakovi. Filmová verzia bola do kín uvedená už začiatkom tohto roka. Nezamestnaný bloger Igor narazí v bývalej psychiatrickej liečebni na záhadný trezor a v ňom objaví zložku pacienta, ktorý sa záhadne stratil i záhadne našiel práve v okolí Tribeča. Igor sa s malou partiou vydáva do spomínanej lokality. Bebjak literárnu predlohu vo filmovej verzii značne zhutnil a sústredil sa na „záhadologické“ prvky a mysterióznu atmosféru, ktorá je na slovenské pomery celkom umne budovaná. Skratkovitá forma rozprávania i profilovania jednotlivých charakterov však nepovyšuje zvládnuté remeslo nad priemer podobných žánrových pokusov. Samotné DVD žiadne ďalšie záhady neobsahuje. Okrem audiokomentára pre nevidiacich a titulkov pre nepočujúcich je ako bonus pridaná iba fotogaléria.

 

Ničiteľka
(Bontonfilm)

Práca policajtov v utajení je náročná psychicky, fyzicky i existenciálne. Zmena identity môže navyše často vyvolať krízu osobnosti i morálnu krízu. Pre herca je však takáto úloha vďačnou príležitosťou na prezentovanie svojho talentu. Režisérka Karyn Kusama rozpráva príbeh policajtky s tajnou misiou – spolu so svojím partnerom sa infiltruje do skupiny bankových lupičov. Prerastanie jej pracovného života do súkromia však otvorí otázku, či pokračovať v poctivej policajnej práci alebo riešiť vlastné „ľudské“ potreby a túžby aj na úkor tzv. spravodlivosti. Keďže autorka rozvrstvila príbeh do niekoľkých časových rovín, hlavná predstaviteľka snímky, hviezdna Nicole Kidman, zvýraznila svoju hereckú transformáciu aj neprehliadnuteľnou vonkajškovou premenou. Zaujímavý film u nás opäť vychádza v nenápadnom DVD vydaní. Popri štandardoch, ako sú originálna jazyková verzia, český dabing a české titulky, obsahuje disk ešte maďarskú verziu aj titulky. Žiaľ, z bonusov, ktoré sú na niektorých zahraničných vydaniach DVD, tunajší distribútor nedodal nič.

 

Bratia Lumièrovci
(Magic Box Slovakia)

Na rozdiel od iných historických momentov máme mediálny pravek pohyblivých obrázkov pomerne presne zmapovaný. Oficiálne sa začal 28. 12. 1895 v parížskej kaviarni Grand Café. Hoci bratia Lumièrovci spočiatku vnímali možnosti nového vynálezu skepticky, pochopili, že záznam reality je hodnotný prinajmenšom z dokumentárneho hľadiska. Obmedzení dĺžkou záznamu, absenciou zvuku či nedostatočným poznaním možností filmovej reči prinášali zábery z najrôznejších oblastí súdobého sveta i pokusy o istý druh hraných dejov. Z lumièrovského portfólia takmer 1 500 filmových záznamov vybrali Thierry Frémaux a Bertrand Tavernier 108 približne 50-sekundových šotov. Tie tematicky zostavili do 11 pásiem a to celé zastrešili poučným, pútavým a vtipným komentárom približujúcim okolnosti vzniku či iné detaily a zaujímavosti spojené s tým-ktorým šotom. Digitálne zreštaurované vyše 120-ročné snímky tak získali ďalší historicky hodnotný rozmer schopný osloviť aj súčasného diváka. Hoci tuzemské DVD opäť neobsahuje žiadny relevantný bonus, popri originálnej stope je možné zvoliť si i český dabing, teda komentár. V slovenských kinách sa film premietal pod názvom Lumière.

Miro Ulman, Jaroslav Procházka