FILMOVÉ PODUJATIA NA SLOVENSKU

urópske filmy za €uro
15. jún – 31. august
(Slovensko, vybrané mestá)
Asociácia slovenských filmových klubov prináša aj tento rok do klubových kín vybrané európske tituly za symbolické vstupné 1 euro. V ponuke sú na jednej strane niekoľkoročné snímky, ako napríklad Attila Marcel (r. Sylvain Chomet), Proti prírode (r. Ole Giæver, Marte Vold) alebo Hon (r. Thomas Vinterberg), ale zároveň aj tituly, ktoré mali premiéru len nedávno: Studená vojna (r. Paweł Pawlikowski), Tiesňové volanie (r. Gustav Möller), Climax (r. Gaspar Noé), Striedavá starostlivosť (r. Xavier Legrand). Dokopy ide o 30 filmov.
www.asfk.sk


Bažant Kinematograf 2019
1. júl – 4. september
(30 slovenských miest)
Letné kino Bažant Kinematograf na Magio pláži
7. júl – 12. august
(BRATISLAVA – MAGIO PLÁŽ)
Už po 17. raz vyráža na cesty Bažant Kinematograf. Dva retro autobusy upravené pre potreby profesionálnej kinoprojekcie sa zastavia v 30 slovenských mestách a v každom z nich premietnu pod holým nebom päticu slovenských a českých celovečerných filmov rôznych žánrov. Diváci budú môcť vidieť triler o moderných technológiách Dôverný nepriateľ(r. Karel Janák), komediálne ladené snímky Teroristka (r. Radek Bajgar)Ženy v behu (r. Martin Horský), ďalej Hastrmana – režijný debut Ondřeja Havelku ocenený štyrmi soškami Českého leva, a dobrodružný cestopis Trabantom tam a zase naspäť Dana Přibáňa. Počas leta sa bude päťkrát do týždňa premietať pod holým nebom aj na Magio pláži v Bratislave. Tamojší program je zostavený zo zaujímavých domácich aj zahraničných titulov posledného obdobia.
www.kinematograf.sk


Slovenské filmy s anglickými titulkami
júl – august, denne
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Kino premieta počas letných mesiacov vybrané slovenské filmy aj s anglickými titulkami pre zahraničných hostí. Konkrétne ide o snímky Ostrým nožom (r. Teodor Kuhn), Punk je hned! (r. Juraj Šlauka), Sklenená izba (r. Julius Ševčík), Chvilky (r. Beata Parkanová), Prípad Kalmus (Adam Hanuljak), Pivnica (r. Igor Vološin)
www.kino-lumiere.sk


Senior kino
2. júl – 30. august     10.00/16.15
(BRATISLAVA– KINO LUMIÈRE)
Cyklus filmových projekcií za zvýhodnené vstupné (2 eurá) pre návštevníkov nad 59 rokov. Platí to aj pre divákov, ktorí prídu do kina ako sprievod svojho rodiča/starého rodiča. Premieta sa dvakrát do týždňa (v utorok a piatok). Ostatní diváci môžu takéto projekcie využiť za štandardné vstupné.
www.kino-lumiere.sk


Ozveny Art Fim Festu
9. júl – 31. august
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Výber filmov z festivalu Art Film Fest Košice, ktorý sa uskutočnil 14. – 22. júna, ponúkne bratislavským divákom filmy Stan & Ollie (r. Jon S. Baird), Deväťdesiate (r. Jonah Hill), Gentleman s revolverom (r. David Lowery) a Cesta do praveku (r. Karel Zeman).
www.kino-lumiere.sk


Kino Tabačka: Charlotte Gainsbourg
2., 7. júl     19.00
(KOŠICE – KINO TABAČKA)
Herečku a hudobníčku Charlotte Gainsbourg predstavia filmy Nymfomanka Larsa von Triera a Prísľub úsvitu Erica Barbiera. Projekcie sa uskutočnia pod holým nebom.
www.tabacka.sk


Baby kino
3. júl – 28. august
(BRATISLAVA– KINO LUMIÈRE)
Cyklus filmových predstavení (každú stredu) pre rodičov s malými deťmi, na ktoré sa dá ísť aj s kočíkom a bez obáv, že by sa niekto sťažoval na plač. Premietania budú mať výrazne zníženú hlasitosť a v kinosále zostane aj počas projekcií mierne svetlo. Cyklus je určený pre rodičov, nepôjde o detské filmy.
www.kino-lumiere.sk


Lumière deťom
letné víkendy
(BRATISLAVA– KINO LUMIÈRE)
Projekcie filmov pre prázdninujúce deti
www.kino-lumiere.sk


iShorts: Krátke filmy zo Sundance 2019
10. júl         20.00
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Žánrovo i tematicky pestrý výber krátkych filmov z MFF Sundance
www.kinousmev.sk


Music & Film
11. júl, 15. august          19.00/20.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Kino Lumière uvedie v rámci cyklu Music & Film koncertný film The Cure – Anniversary 1978-2018 Live in Hyde Park London. Vystúpenie kapely The Cure sa uskutočnilo minulý rok v júni a režisér Tim Pope z neho vytvoril vďaka najmodernejším technológiám zážitok nielen pre fanúšikov tejto legendárnej britskej skupiny, ktorá minulý rok oslávila 40 rokov pôsobenia na hudobnej scéne. Zvuk z koncertu bol mixovaný v štúdiu Abbey Road pod priamym dohľadom členov kapelyRoberta Smitha, Simona Gallupa, Jasona Coopera, Rogera O'Donnella a Reevesa Gabrelsa. Záznam koncertu, ktorý bude možné vidieť v daný deň vo viacerých kinách sveta (napríklad aj v kine Úsmev v Košiciach),prinesienapríklad skladby Lovesong,LullabyBoys Don't CryFascination Street či Friday I'm In Love.
V auguste Kino Lumière uvedie film Woodstock (r. Michael Wadleigh). Ide o režisérsky zostrih dokumentu z legendárneho trojdňového podujatia, ktoré sa uskutočnilo v lete 1969 a ktoré je považované za predchodcu všetkých hudobných festivalov. Stretlo sa na ňom vyše pol milióna ľudí a vystúpilo tu množstvo hudobných legiend, ako sú Joan Baez, Janis Joplin, Jimi Hendrix, Joe Cocker & The Grease Band, Canned Heat, Richie Havens, Jefferson Airplane, Santana, The Who a ďalší. Wadleighov titul získal aj Oscara za najlepší dokumentárny film. 
www.kino-lumiere.sk


Kino Tabačka: Femme Fatale
11., 14. júl  19.00
(KOŠICE – KINO TABAČKA)
Vo filme Catwoman (r. Pitof) stvárnila Halle Berrymačaciu ženua Sharon Stone chladnokrvnú supermodelku.Vo filme Neslušný návrh (r.Adrian Lyne) stvárňuje osudovú ženu Demi Moore. Projekcie uvedených titulov sa uskutočnia pod holým nebom.
www.tabacka.sk


Kino Film Europe: Životy slávnych
12. – 31. júl     19.00
(BRATISLAVA – KINO FILM EUROPE)
Kino Film Europe uvedie počas júla cyklus venovaný rôznym historickým osobnostiam. Snímka Gauguin (r. Edouard Deluc) s Vincentom Casselom v hlavnej úlohe zachytáva výtvarníkov odchod z Paríža a jeho život na Tahiti.Príbeh rodiny Jacqua Cousteaua ponúka film Odysea (r. Jérôme Salle). Snímka Rodin (r. Jacques Doillon) zobrazuje titulného umelca aj vo vzťahu s nadanou Camille Claudel. Spisovateľ Romain Gary je hrdinom snímky Prísľub úsvitu (r. Eric Barbier), ktorá ukazuje, že za svoju húževnatosť vďačí Gary svojej matke. Pasolini (r. Abel Ferrara) sa venuje dramatickému sklonku života kontroverzného talianskeho filmára. Životopisná snímka Snowden (r. Oliver Stone) zase poodhalí motivácie, zámery a okolnosti rozhodnutia Edwarda Snowdena zverejniť dokumenty, ktoré naznačujú, že americké tajné služby vo veľkom meradle monitorujú servery globálnych firiem. Film Renoir (r. Gilles Bourdos) zachytáva starnúceho impresionistického maliara Augusta Renoira a jeho syna Jeana, začínajúceho filmára. Ich životy poznačila smrť manželky, resp. matky, ale novú energiu a inšpiráciu im prinesie mladá kráska s ohnivými vlasmi. Čierno-biela snímka 3 dni v Quiberone (r. Emily Atef) zachytáva pobyt slávnej herečky Romy Schneider v rehabilitačnom centre, kde prebieha jej posledné interview pre renomovaný nemecký magazín Stern. Film Obávaný (r. Michel Hazanavicius) zachytáva krízu, ktorou prechádza režisér Jean-Luc Godard po dokončení filmu Číňanka a ktorá ho zásadne mení – stáva sa z neho maoistický umelec stojaci mimo systému. Portrét talianskeho politika Giulia Andreottiho, ktorý opakovane zastával funkciu premiéra, prináša film Božský v réžii Paola Sorrentina.
www.kino.filmeurope.sk


FFI kraťasy
15. júl         20.00
(BRATISLAVA – TEPLÁREŇ CAFÉ)
Cyklus projekcií krátkych filmov s LGBTI tematikou sa koná raz mesačne v spolupráci s Filmovým festivalom inakosti. Tentoraz sa premietnu slovenské snímky Keby si bol môj (r. David Benedek), Tri dni, počas ktorých sa nič neudialo a aj keby hej, nikto by o tom nevedel a každému by to bolo jedno (r. Nikola Kišová), Sekunda (r. Lukáš Hamara), Kid (r. Gregor Valentovič).
www.inakost.sk


Kino Tabačka: Dokumentárny utorok
16. júl         19.00
(KOŠICE – KINO TABAČKA)
Cyklus uvedie film Serge Gainsbourg (r. Joan Sfarr) o skvelom francúzskom hudobníkovi a umelcovi, ale aj provokatérovi. Projekcia sa uskutoční pod holým nebom.
www.tabacka.sk


Art On Screen
17. júl         19.00
(BRATISLAVA – KINO NOSTALGIA)
Snímka Prado – Zbierka plná divov (r. Valeria Parisi) predstavuje známe španielske múzeum v Madride, ktoré oslavuje 200 rokov svojej existencie. V sprievode herca Jeremyho Ironsa odhaľuje výtvarné diela géniov, ako boli Goya, El Greco, Velázquez, Rubens, Tizian či Bosch, ale aj dejiny španielskeho národa. 
www.nostalgia.sk


8. Filmová noc na hrade
19. júl – 21. júl
(HRAD ŠARIŠ)
Na Šarišskom hrade sa bude počas troch nocí premietať. V programe podujatia Filmová noc na hrade, ktoré organizuje občianske združenie Nový film, figurujú primárne krátkometrážne snímky, no uskutoční sa napríklad aj projekcia sedemhodinového indického dokumentu o československej novej vlne CzechMate – Hľadanie Jiřího Menzla, ktorý nakrútil režisér Shivendra Singh Dungarpur. Program bude obsahovať aj dve súťažné sekcie nazvané Najlepší protagonista v dokumentárnom filme, kde o víťazovi rozhodne odborná porota, a Najhorší film, o ktorom rozhodnú diváci. K nesúťažným sekciám patria Očami žien, Sikrit kino, O!PLA (poľské animované filmy), iShorts (český krátky film a najlepšie krátke filmy z „áčkových“ festivalov, ako sú Cannes, Benátky, Sundance a podobne). Na podujatie zavítajú aj filmoví tvorcovia. Medzi potvrdenými hosťami sú Marek, Martin a Anton Šulíkovci, dokumentarista Peter Kerekes, producent Rudolf Biermann a kameraman Laco Kraus. Ôsmy ročník Filmovej noci na hrade sa bude niesť v duchu témy Generácia. 
www.filmovanocnahrade.sk


2. VIFI FEST
19. 21. júl

(BUDIMÍR, BZINCE POD JAVORINOU, ČERVENÍK, JEDĽOVÉ KOSTOĽANY, KLÁŠTOR POD ZNIEVOM, ORAVSKÁ POLHORA, OSTROV, TRAKOVICE, VEĽKÉ UHERCE, VOZNICA)
V desiatich obciach na Slovensku sa uskutoční VIFI FEST (Vidiecky filmový festival), ktorý uvedie nové slovenské a české filmy (napr. Ostrým nožom, Tlmočník, Trhlina, Čertovské pero, Hastrman, Na streche), ale aj snímku Petra Solana Kým sa skončí táto noc (1965) zo zlatého fondu slovenskej kinematografie. Projekcie sa budú konať v obecných amfiteátroch, parkoch či kultúrnych domoch a pripravený je aj sprievodný program. Vstup na festival je voľný.
www.vififest.sk


Inkluzívne kino pre deti
20. júl, 17. august     15.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V spolupráci s občianskym združením RATA, ktoré sa venuje deťom s poruchou autistického spektra a ADHD, ponúka kino senzoricky prispôsobené projekcie pre detských divákov so špecifikami zmyslového vnímania a správania.
www.kino-lumiere.sk


Kino Tabačka: Old School
21., 28., 30. júl     19.00
(KOŠICE – KINO TABAČKA)
Film Martina Scorseseho Špinavé ulice zavedie divákov donewyorskej štvrte Little Italy – Malé Taliansko. Harvey Keitel stvárňuje rozorvaného mafiána Charlieho. Impulzívneho Johnyho Boya si zahral Robert De Niro, ktorý sa objaví aj v gangsterke Vtedy v Amerike Sergia Leoneho.Projekcie filmov sa uskutočnia pod holým nebom.
www.tabacka.sk


Art On Screen
7. august     19.00
(BRATISLAVA – KINO NOSTALGIA)
Prostredníctvom snímky Florencia a galéria Uffizi (r. Luca Viotto) navštívia diváci desať múzeí a uvidia približne 150 umeleckých diel od autorov, ako sú napríklad Michelangelo, Raffaello, Caravaggio, Leonardo či Botticelli. Okrem toho dokument predstaví aj samotnú Florenciu a jej okolie.
www.nostalgia.sk


5. Hviezdne noci
15. – 18. august
(BYTČA)
Piaty ročník Hviezdnych nocí v Bytči ponúkne 35 titulov v siedmich sekciách. Filmový zemepiszavedie divákov do Poľska a bude sa venovať poľskej komédii. V sekcii sa premietnu napríklad filmyJuliusza MachulskéhoVabankKingsajz. Na téme Totalita vo filme, film v totalite bude postavená sekcia Film a história. Uvedie slovenské a české reflexie totalitných režimov i diela propagandy: Za volantem nepřítel (r.Karel Steklý), Džusový román (r. Fero Fenič), Tichá bolest (r. Martin Hollý), Chodník cez Dunaj (r. Miloslav Luther), Organ (r. Štefan Uher), Boxer a smrť (r. Peter Solan). V sekcii Pocta vzdajú organizátori hold nedávno zosnulému režisérovi Milošovi Formanovi a publiku ponúknu výber z jeho ranej tvorby – Hoří, má panenkoLásky jedné plavovláskyČerný Petr. Film a spiritualitaje témou novej sekcie Focus.Nad vzťahom spirituality a kinematografie sa budú viesť úvahy inšpirované deviatimi snímkami, medzi ktorými bude aj Bergmanova Siedma pečať, Tarkovského Ivanovo detstvo, Sokurovove Dni zatmenia či Paradžanovove Tiene zabudnutých predkov. Z novších filmov sa premietnu iránske Božie deti (r. Majid Majidi) či japonský film Utíš vodu (r. Naomi Kawase). Ďalšia nová sekcia Masterclass prinesie diela, ktoré boli v čase svojho vzniku inovatívne a s odstupom ich odborníci označili za prelomové – v tomto prípade to budú Polanského Nôž vo vode, Wendersov Americký priateľ, Leoneho Za hrsť dolárov a film od Fritza Langa. Treťou novou sekciou bude Filmová archeológia zameraná na diela z raného obdobia kinematografie. Premietne sa snímka Bratia Skladanowskí (r. Wim Wender), kompilácia reštaurovaných krátkych filmov Lumière! (r.Thierry Frémaux) a pásmo krátkych titulov nemeckej priekopníčky animovaného filmu Lotty Reiniger. V sekcii Detské Hviezdne nocinájdu diváci snímkuUž zase skáču přes kalužeKarla Kachyňu, pásmo českých krátkych animovaných filmov od Jiřího Trnku a Hermíny Týrlovej, jeden z prvých animovaných filmov Lotte Reiniger a Carla KochaDobrodružstvá princa Achmeda, ale aj distribučnú novinku Veľký zlý lišiak a iné príhody.
www.hviezdnenoci.sk


Pavol Barabáš: Symfónia o Zemi
22. august   20.00
(BRATISLAVA – STARÁ TRŽNICA)
Letný medzinárodný festival klasickej hudby Viva Musica! ponúkne v spolupráci s Michalom Novinským v rámci svojho 15. ročníka špeciálny koncert pri príležitosti septembrových narodenín slovenského dokumentaristu Pavla Barabáša. Prostredníctvom hudby prenesie návštevníkov do rôznych kútov sveta, ktoré Barabáš vo svojich filmoch navštívil a zaznamenal. Na koncerte zaznie hudba Novinského, Martina „Maoka“ Tesáka, Oskara Rózsu a Martina Maroša Barabáša v podaní Symfonického orchestra a zboru Viva Musica!. Ide o záverečný koncert festivalu, ktorý bude zároveň hudobno-obrazovou poctou prírode.
www.vivamusica.sk

PODUJATIA SLOVENSKÉHO FILMU V ZAHRANIČÍ

27. Medzinárodný filmový festival Curtas Vila do Conde, Vila do Conde (PORTUGALSKO)
6. – 14. júl

Šarkan (r. Martin Smatana) v súťažnej sekcii krátkych detských filmov
www.festival.curtas.pt


9. Medzinárodný festival animácie Supertoon, Šibenik (CHORVÁTSKO)
22. – 26. júl
Untravel (r. Ana Nedeljković, Nikola Majdak Jr.) v súťaži krátkych animovaných filmov, Šarkan (r. Martin Smatana) v súťažnej sekcii krátkych animovaných filmov pre deti, J. A. R. – Jsem vymletej (r. Norbert Neuschl) v súťaži animovaných hudobných videoklipov
www.supertoonfestival.com


10. Medzinárodný festival animácie Anibar, Peja (KOSOVO)
15. – 21. júl

Šarkan (r. Martin Smatana)
www.anibar.org


27. Medzinárodný filmový festival Anima Mundi (BRAZÍLIA)
17. – 21. júl (Rio de Janeiro)
24. – 28. júl (Sao Paulo)
Šarkan (r. Martin Smatana)
www.animamundi.com.br


45. Letná filmová škola Uherské Hradište (ČESKO)
26. júl – 4. august
Viac v rubrike Aktuálne.
www.lfs.cz


21. Medzinárodný festival krátkych filmov Belo Horizonte, Belo Horizonte (BRAZÍLIA)
9. – 18. august
Šarkan (r. Martin Smatana)
www.festivaldecurtasbh.com.br


Letné kino Mariánské Hory a Hulváky (ČESKO)
16. august
Fontána pre Zuzanu (r. Dušan Rapoš)


25. Medzinárodný filmový festival Sarajevo (BOSNA A HERCEGOVINA)
16. – 23. august
Šarkan (r. Martin Smatana)
www.sff.ba


Noir Film Festival, Hrad Křivoklát (ČESKO)
22. – 25. august
Československý noir: Polnočná omša (r. Jiří Krejčík, 1962), Smrt si říká Engelchen (r. Ján Kadár, Elmar Klos, 1963), Zvláštne uvedenie: Ostrým nožom (r. Teodor Kuhn)
www.noirfilmfestival.cz


Taoyuan Film Festival, Taoyuan (THAJSKO)
23. august – 1. september
Punk je hned! (r. Juraj Šlauka)
tyff.taoyuancf.org.tw


76. Medzinárodný filmový festival Benátky (TALIANSKO)
28. august – 7. september
Venice Gap-Financing Market: Šarlatán (r. Agnieszka Holland), Moje slnko Maad (r. Michaela Pavlátová)
www.labiennale.org