Od Šulíkovho Tlmočníka po dve novinky Spielberga

Počas prvého polroku 2018 sa môžete opäť tešiť na žánrovo pestrú ponuku slovenských kín. Filmy renomovaných režisérov aj debutantov, s etablovanými i vychádzajúcimi hereckými hviezdami, blockbustery v kombinácii s artovými snímkami. A takisto domáce novinky.

O januárových novinkách píšeme v rubrike Premiéry, niektoré z ďalších 99 titulov prvých šiestich mesiacov roku 2018 vám predstavíme v tomto článku. Do kín by sa podľa tvrdení ich producentov malo dostať až štrnásť slovenských a koprodukčných filmov. Distribútori ich však zatiaľ naplánovali len päť. Čierna komédia Jana Švankmajera Hmyz, ktorá kombinuje animáciu s hranými časťami, bude mať svetovú premiéru tento mesiac na MFF Rotterdam a do našich kín sa dostane 15. 3., v rovnakom čase ako tanečný film Andrey Sedláčkovej Backstage. O dva týždne skôr uvidíme road movie Martina Šulíka Tlmočník (1. 3.), kde hrajú Jiří Menzel a Peter Simonischek, držiteľ Európskej filmovej ceny za stvárnenie Toniho Erdmanna. Dráma Sloboda (22. 3.) rozpráva o 40-ročnej žene, ktorá chce byť slobodná, a preto jedného dňa bez jediného slova odchádza od svojho muža a dvoch detí. Film Jana Speckenbacha mal svetovú premiéru na vlaňajšom MFF Locarno. Karel Janák (Snowboarďáci, Cuky Luky film) režíroval triler Dôverný nepriateľ (21. 6.) s Vojtěchom Dykom a Gabrielou Marcinkovou. Účinkujú v príbehu, ktorý ukazuje, že umelá inteligencia dokáže byť nielen dobrým sluhom a partnerom.

Z desiatich českých noviniek v našich kinách môžeme spomenúť napríklad koprodukčný dokument Krystyny Krauze Bratříček Karel (1. 3.) o pesničkárovi Karlovi Krylovi alebo road movie Jiřího Vejdělka Tátova volha (8.3.), v ktorom sa matka (Eliška Balzerová) s dcérou (Tatiana Vilhelmová) vydávajú v starej Volge GAZ 21 po stopách mileniek svojho manžela, respektíve otca. Romantická komédia Milana Cieslara Věčně tvá nevěrná (22. 2.) so Sašom Rašilovom nadväzuje na režisérove predchádzajúce filmy rovnakého žánru Láska je láska a Život je život.

Počas prvého polroku sa dostane do kín aj tucet animovaných filmov. Sú medzi nimi pokračovania úspešných titulov Snehová kráľovná: Tajomstvo ohňa a vody (8. 2.), Včielka Maja 2 (1. 3.) a známi záhradní trpaslíci Gnomeo a Júlia si vo filme Sherlock Gnomes (29. 3.) zavolajú slávneho detektíva s hlasom Johnnyho Deppa, aby vyriešil záhradnú záhadu. Majster animovanej zábavy Nick Park má novinku Pračlovek (22. 2.), kde sa jaskynný muž a jeho verný pes snažia uchrániť svoj domov a kmeň pred veľkou hrozbou. Svojho štvornohého miláčika hľadá chlapec v Psom ostrove (14. 6.) režiséra Wesa Andersona, na veľké plátno mieri aj svetoznámy Králik Peter (22. 3.) a rodinnú zábavu sľubujú i Chrumkavé zvieratká (3. 5.).

Aký by to bol rok bez pokračovaní úspešných titulov. Okrem tých spomenutých z oblasti animovanej tvorby sa môžete tešiť na Päťdesiat odtieňov slobody (8. 2), komédiu Fack Ju Goehte 3 (5. 4. ), horor Oni 2: Nočná korisť (5. 4.) či na akčné sci-fi Avengers: Infinity War (26. 4.), Sandra Bullock dáva dokopy Oceanʼs 8 (7. 6.), Ryan Reynolds sa vráti ako superhrdina v červenom vo filme Deadpool 2 (31. 5.), Sicario 2 (28. 6.) s Joshom Brolinom a Beniciom Del Torom nás zavedie na americko-mexickú hranicu, kde zúri vojna drogových kartelov, a v dobrodružnom sci-fi Jurský svet: Zánik ríše (21. 6.) sa dočkáme návratu Jeff a Goldbluma ako doktora Malcolma, konfrontovaného s dinosaurami. Nebudú chýbať ani prerábky starších titulov, medzi ktorými sú Prianie smrti (8. 3.) s Bruceom Willisom alebo Zrodila sa hviezda (17. 5.) s Bradleym Cooperom a Lady Gaga.

Konečne spoznáme aj tri tituly nominované na Zlatý glóbus za najlepšiu filmovú drámu – The Post: Aféru v Pentagone (22. 2.) v réžii Stevena Spielberga a s Meryl Streep a Tomom Hanksom v hlavných úlohách, Podobu vody (15. 2.) Guillerma del Tora a romantickú drámu z talianskej riviéry roku 1983 Daj mi tvoje meno (15. 2.) Lucu Guadagnina.

Svoje novinky nám predstavia aj ďalší úspešní a renomovaní režiséri, ako sú Alexander Payne (Zmenšovanie, 1. 2.) či Fatih Akin – jeho film Odnikiaľ (29. 3.) je nominovaný na Zlatý glóbus a Diane Kruger zaň získala cenu v Cannes –, Daniel Day-Lewis žiari v dráme Paula Thomasa Andersona Niť z prízrakov (1. 2.) a Clint Eastwood sa v 15:17 Paríž (8.2.) vracia k zmarenému teroristickému útoku z roku 2015. Juliette Binoche hrá vo filme o láske a komunikácii Vnútorné slnko (12. 4.) režisérky Claire Denis, Wim Wenders predstaví publiku svoju adaptáciu románu Submergence (26. 4.) a James Franco nakrútil titul The Disaster Artist (15. 2.), ktorý má nomináciu na Zlatý glóbus za najlepšiu filmovú komédiu/muzikál.

K očakávaným novinkám patria aj filmy Black Panther (15. 2.), Tomb Rider (15. 3.), Spielbergova druhá novinka – sci-fi Ready Player One (29. 3.) a Solo: A Star Wars Story (24. 5.) režiséra Rona Howarda.

K úplným začiatkom kinematografie sa vrátime v kolekcii zreštaurovaných filmov súrodeneckej dvojice s priezviskom Lumière (29. 3.). Zoznámiť sa môžete aj s rôznymi biblickými a historickými postavami, akými sú napríklad krasokorčuliarka Tonya Harding v snímke Ja, Tonya (1. 2.), Mária Magdaléna v rovnomennom titule s premiérou 22. 3., režisér Jean-Luc Godard, ktorý sa vo filme Obávaný (12. 4.) zamiluje do 17-ročnej herečky Anne Wiazemsky, alebo Jana z Arku v muzikáli Bruna Dumonta Johanka Supestar (26. 4.); ďalej sú to filmy s veľavravnými názvami Gauguin (17. 5.), Rodin (22. 3.) či Milovaný Pablo, nenávidený Escobar (12. 4.).

Ak dávate prednosť umeniu z dielne futuristov, dadaistov, suprematistov či vyznávačov hnutia Dogma 95, potom je tu pre vás Manifesto (15. 2.), v ktorom sa skúma, či niekdajšie vyhlásenia umelcov odolali skúške času.

Pre milovníkov európskych filmov pripravuje spoločnosť Film Europe Media Company prehliadky Scandi 4 a Crème de la crème 5 a Asociácia slovenských filmových klubov prinesie napríklad drámu Muži neplačú (8. 2), ocenenú Zvláštnou cenou poroty na MFF Karlove Vary, alebo novinku režiséra Kornéla Mundruczóa Mesiac Jupitera (19. 4.), odohrávajúcu sa v Európe blízkej budúcnosti.

Ak budete vo Film.sk pravidelne sledovať rubriku Premiéry, ani jeden zaujímavý titul vám nemôže uniknúť.

text: Miro Ulman
foto: IN Film Praha/Garfield film