V rukách držíte prvé číslo 19. ročníka mesačníka Film.sk. Je iné, a predsa v mnohom rovnaké. Nájdete v ňom jeho základné stavebné rubriky Téma, Rozhovor a Recenzia, hoci sa v niečom líšia. Nájdete v ňom aj mnohé z ďalších známych rubrík. A všetky sú súčasťou časopisu, ktorý sa stále zameriava na filmové dianie na Slovensku. Aj keď sa bude trochu viac obzerať po svete...

K januárovému vydaniu Film.sk ste sa zrejme dostali o niečo neskôr ako zvyčajne. To aj preto, že je iné ako tie predošlé. Opustenie zabehaných koľají si vyžaduje úsilie i čas. A spája sa s tým neistota, iná než tá bežná, keď napríklad nevieme, či sa nám podarí zrealizovať naplánovaný rozhovor. Teraz toho nevieme oveľa viac, okrem iného aj to, ako zareagujete na nové rubriky. V tomto čísle predstavujeme rubriky Zásadné filmy, Zažili sme, TV tip a Pohľad zvonka. Sme radi, že prvú z nich môžeme odpremiérovať príspevkom Dušana Hanáka.

Apropo, premiéry. K tým pomerne bežným neistotám patrí platnosť termínov distribučných premiér slovenských filmov. A je škoda, že nové Film.sk je bez domácej novinky, keďže na január 2018 sa žiadna nechystá, respektíve o premietaní dokumentárnej snímky Varga (r. S. Maletzová) sme sa dozvedeli neskoro (ide o stredometrážny titul, ktorý sa dostal do kín v decembri a začiatkom januára ho uviedla aj Dvojka RTVS). Slovenské filmy sa tentoraz nenachádzajú ani v zostave recenzií, hoci dokument Medzi nami (r. Z. Límová) je svojou témou i tvorivým tímom so Slovenskom úzko spojený. (O tomto dokumente píšeme aj v Téme čísla, ktorá sa v našom kontexte venuje neštandardným reakciám na niektoré filmy z konca minulého roka.) Mimochodom, v januárovom Film.sk prvý raz uverejňujeme aj formát krátkych recenzií.

Neistota môže charakterizovať aj proces, ktorý má prekvapivo príjemné vyústenie. Tak napríklad slovenské publikum – kto by bol povedal, že v roku 2017 prejaví takú nevšednú dávku pozornosti domácej kinematografii, špeciálne titulom Všetko alebo nič, Čiara, Únos a Cuky Luky film. A kto by bol povedal, že na obálku aktuálneho Film.sk budeme môcť dať slovenskú herečku, ktorá získala Európsku filmovú cenu, ako sa to stalo Alexandre Borbély vďaka maďarskej snímke O tele a duši. Do šťastného konca napokon vyústila aj neistota, či sa nám s ňou podarí urobiť rozhovor.

Za redakciu Film.sk vám do roku 2018 želám čo najviac happyendov. A zároveň dúfam, že sa vám bude nová podoba časopisu páčiť.

Daniel Bernát