FILMOVÉ PODUJATIA NA SLOVENSKU

Projekt 100   
7. september – február 2018
(SLOVENSKO)
O prehliadke čítajte v samostatnom časopise Projekt 100.
www.asfk.sk

Kino 1993
2., 3., 4. január                      18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky uvedie kino filmy Pozemský pokoj (r. E. Grečner) + lektorský úvod: Matej Sibyla, Všetko čo mám rád (r. M. Šulík) a Fontána pre Zuzanu 2 (r. D. Rapoš) + lektorský úvod: Tatiana Rusnáková
www.kino-lumiere.sk

Výročia osobností: Steven Soderbergh
5., 6. január               18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti 55. narodenín amerického režiséra Stevena Soderbergha uvedie kino Sex, lži a video Solaris.
www.kino-lumiere.sk

Výročia osobností: Péter Bacsó
7. január                    18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti nedožitých 90. narodenín režiséra Pétera Bascóa premietne kino film Svedok.
www.kino-lumiere.sk

Očami filmových spravodajcov
8. január                    18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Tentokrát sa cyklus zameria na obrazy poaugustového života spoločnosti, ktoré málokto pozná.. Výber publicistu a režiséra Rudolfa Urca s názvom 1968: rok nádejí a ilúzií ponúkne: Týždeň vo filme z roku 1968: č.14, 18, 20, 30, 40, 52.
www.kino-lumiere.sk

Kino inak
9., 14., 15., 21., 24., 31. január                    18.00, 20.00

(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Zabitie posvätného jeleňa (r. Y. Lanthimos), Dvojitý milenec (r. F. Ozon), 10 rokov lásky (r. A. Hanuljak), Varga (r. S. Maletzová), 43 rokov bratislavského metra (r. L. Kašová), Hanna Arendt (r. M. von Trotta)
www.a4.sk

Filmový kabinet
9., 23. január             18.00

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Druhý semester tretieho ročníka Filmového kabinetu s názvom Obdobie zrenia sa v januári končí. Vzdelávací cyklus o dejinách kinematografie mapoval v uplynulých mesiacoch obdobie od 30. do 60. rokov 20. storočia. Predposledná lekcia, na tému Alfred Hitchcock, bude spojená s projekciou filmu Hitchcock/Truffaut (r. K. Jones) a poľskú filmovú školu pripomenie v rámci poslednej lekcie okrem prednášky aj snímka Popol a diamant (r. A. Wajda). V januári sa zároveň spustí prihlasovanie na tretí semester Filmového kabinetu s názvom Cesty dospelosti. Program a prihlasovanie je na www.cinepass.sk.
www.kino-lumiere.sk

Filmová hudba: Ján Klusák
9., 10., 11. január                  18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Jan Klusák patrí medzi menej nápadné osobnosti československej hudby, no nepochybne sa ťažko nájde niekto, kto by nepoznal minimálne hlavné motívy k televíznemu seriálu Nemocnice na kraji města. K filmu sa dostal cez kompozíciu scénickej hudby pre Divadlo na Zábradlí. Kino do svojho cyklu zaradilo tri filmy, ku ktorým skomponoval hudbu: zásadný poviedkový koncept československej novej vlny Perličky na dně (Menzel, Němec, Schorm, Chytilová, Jireš) a dve diela režiséra Evalda Schorma, s ktorým najčastejšie spolupracoval: Farářův konecPsi a lidé.
www.kino-lumiere.sk

Filmový klub
9., 16., 21., 28., 30. január    19.00  
(KOŠICE TABAČKA KULTURFABRIK)
Axolotl Overkill (r. H. Hegemann), Dvojitý milenec (r. F. Ozon), Bez lásky (r. A. Zvjagincev), Western (r. V. Grisebach), Manifesto (r. J. Rosefeldt)
www.tabacka.sk

Double Bill
12. január                  18.15, 20.00

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Cyklus uvedie v jeden večer dva filmy na tému Chuť dospievania: Valerie a týden divů (r. J. Jireš) a Raw(r. J. Ducournau).
www.kino-lumiere.sk

Výročia osobností: Leopold Lahola
13., 14. január                       18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti 100. výročia narodenia a 50. výročia úmrtia slovenského dramatika, režiséra a scenáristu Leopolda Laholu uvedie kino filmy Sladký čas Kalimagdory + lektorský úvod: Peter Kováč, Vlčie diery + lektorský úvod: Rastislav Graňák
www.kino-lumiere.sk

Dokumentárne kino
14., 23. január           19.00  

(KOŠICE TABAČKA KULTURFABRIK)
Varga (r. S. Maletz), Svet podľa Daliborka (r. V. Klusák)
www.tabacka.sk

Kino pre nevidiacich a slabozrakých
15., 29. január                       13.30

(BRATISLAVA – MESTSKÁ KNIŽNICA – KLARISKÁ 16)
Premietanie filmov Anjel Pána  a Anjel Pána 2 (r. J. Strach).
www.mestskakniznica.sk, http://trnka.biz

Výročia osobností: Ivan Húšťava
15. január                  18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti 80. narodenín režiséra Ivana Húšťavu uvedie kino pásmo krátkych filmov z obdobia rokov 1961 až 1971 s lektorským úvodom Evy Filovej.
www.kino-lumiere.sk

Pocta: Jean-Pierre Melville
16., 18., 24., 26., 29., 31. január                  18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti 100. výročia narodenia významného francúzskeho režiséra Jeana-Pierra Melvilla, ktoré sa konalo v októbri minulého roka uvedie kino filmy: Mlčanie mora + predfilm 24 hodín zo života klauna, Bob hazardér, Kňaz Léon Morin, Udavač, Armáda tieňovOsudový kruh.
www.kino-lumiere.sk

Ako sa tvorí dokumentárny film
16. január                  19.00

(BRATISLAVA – PISTORIHO PALÁC)
Prednáška a diskusia s jedným z popredných predstaviteľov československej novej vlny Dušanom Hanákom a s režisérom, strihačom a pedagógom Marekom Šulíkom na tému tvorby dokumentárneho filmu. Súčasťou programu budú filmové projekcie. Vstupné na podujatie sú 3 eurá.

Výročia osobností: Karol L. Zachar
17. január                  18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti 100. výročia narodenia herca a režiséra Karola L. Zachara uvedie film Rok na dedine (spoluréžia M. Ťapák) + Martina Kulláčová.
www.kino-lumiere.sk

Music & Film: PRINCE: Sign o’ the Times
17. január                  20.30

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V apríli 2016 nás navždy opustil spevák, skladateľ a multiinštrumentalista Prince. Vďaka jeho filmu PRINCE: Sign o’ the Times, ktorý sa 30 rokov po premiére v digitálne reštaurovanej podobe vracia na plátna kín, si budeme môcť vychutnať jeho hudbu a presvedčiť sa, akým bol všestranným umelcom. Film so zvukom Dolby Digital 5.1 je koncertnou podobou jedného z  najlepších albumov všetkých čias, na ktorom znie funk, soul, pop i rock. Kino Lumière je jediným kinom na Slovensku, v ktorom môžete film PRINCE: Sign o’ the Times vidieť.
www.kino-lumiere.sk

Výročia osobností: Karol Machata
19., 21. január                       18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti nedožitých 90. narodenín herca Karola Machatu premietne kino filmy Prípad pre obhajcu (r. M. Hollý) + lektorský úvod: Barbora Nemčeková, Srdce na lane (r. O. Krivánek) + lektorský úvod: Michael Papcun
www.kino-lumiere.sk

Majstrovské diela francúzskej kinematografie
20. január                  18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Cyklus uvedie dlhometrážny debut režiséra Louisa Malla Výťah na popravisko.
www.kino-lumiere.sk

Kraťasy z archívu
22. január      18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pamätníci si iste spomínajú na kino Čas v „Palacke“ na Poštovej ulici s celodenným programom krátkometrážnych spravodajských, populárno-vedeckých a dokumentárnych filmov a grotesiek. Bolo to obľúbené miesto milencov i záškolákov, ktoré šťavnato opísal Július Satinský. Celoročným cyklom Kino Čas chce Kino Lumière prostredníctvom krátkych filmov z archívu Slovenského filmového ústavu vzkriesiť „životný cyklus“ spoločnosti pred rokom 1990, konkrétne od 40. do konca 80. rokov minulého storočia. Počas roka prejdeme rôznymi časovými pásmami – od budovateľského étosu, industrializácie a mechanizácie, reorganizácie školstva a náborov do odborných učilíšť a robotníckych profesií cez chvíle oddychu, športovania a zlaté časy bezplatnej zdravotníckej starostlivosti až po zdolávanie aj zachraňovanie prírody, dobývanie vesmíru, boj za mier či občiansky vzdor,“ približuje pre Film.sk filmová historička Eva Filová, ktorá cyklus zostavila a jednotlivé projekcie bude lektorsky uvádzať. „Januárové pásmo s podtitulom Ako sme sa konštituovali sa bude niesť v štátotvornom duchu. Rok 2018 ponúka viaceré osmičkové výročia. Zaujímavé je však sledovať aj ďalšie míľniky slovenských dejín. Pripomenieme si revolučný rok 1848 v analógii k tzv. Víťaznému februáru, založenie Matice slovenskej, novú ústavu Československej socialistickej republiky, prijatie zákona o federalizácii Československa a napokon súvislosti prvej republiky, ktoré sa spolu s kľúčovými osobnosťami T. G. Masarykom a M. R. Štefánikom v roku 1990 vrátili do povedomia spoločnosti a do učebníc dejepisu.“
www.kino-lumiere.sk

Výročia osobností: Sergej Michajlovič Ejzenštejn
23. január                  18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti 120. výročia narodenia režiséra S. M. Ejzenštejna uvedie kino film Ejzenštejn v Guanajuate (r. P. Greenaway)
www.kino-lumiere.sk

SCANDI – Severská filmová lekcia
24. – 28. január

(BRATISLAVA – KINO FILM EUROPE, KINO LUMIÈRE, KINO MLADOSŤ)
24. január – február
(12 MIEST NA SLOVENSKU)
Štvrtý ročník prehliadky severskej kinematografie Scandi sa bude niesť v téme severskej filmovej lekcie a zároveň pripomenie režiséra Ingmara Bergmana, ktorý by sa 14. júla tohto roku dožil stovky. Prehliadka Scandi uvedie filmy v štyroch sekciách. Sekcia Scandi Premiéry prinesie najnovšie filmy Darkland (r. F. Ahmad), Miami (r. Z. Bergroth), Potvora (r. Ch. Tafdrup), Tak káže Boh (r. H. R. Genz) a Tri slová (r. M. Moer). Sekcia 4x Susanne Bier sa zameria na úspešnú dánsku režisérku, ktorej sa podarilo vytvoriť ženskú protiváhu k silnej mužskej skupine Dogma 95 a ktorá úspešne kombinuje škandinávsky model sociálnej drámy s divácky ústretovým prístupom. S jej tvorbou sa návštevníci budú môcť zoznámiť prostredníctvom titulov Druhá šanca, Lepší svet, Po svadbe a Svadba medzi citrónmi. Best of Scandi uvedie divákmi a kritikmi oceňované filmy Boj snežného pluhu s mafiou (r. H. P. Moland), Sámska krv (r. A. Kernell), Štvorec a Vyššia moc (r. R. Östlund). Posledná sekcia je venovaná najmenším divákom. Scandi Deti premietne rodinné komédie Prdiprášok doktora Proktora a Jo Nesbo: Časovaňa doktora Proktora (r. A. Fröhlich), rodinnú drámu Storm (r. C. Giacomo) a dobrodružné fantasy Bosorkina dcéra (r. K. Kainz). Popri programe Scandi sa budú konať projekcie, prednášky, videoinštalácie a workshopy v rámci projektu Bergman 100.
www.scandi.filmeurope.eu, www.bergman100.sk

Otec a syn
25., 27., 28., 30. január                    18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
„Synku, mám ťa rád, ale keby som vás mal dvoch, skočil by som z diaľničného mosta“, povedal kedysi jeden otec svojmu neposlušnému malému synovi. Vzťah otca a syna je archetypálny, až posvätný. Otec sa vidí v synovi. Odovzdáva mu všetku svoju životnú múdrosť a skúsenosti tak, aby sa raz aj syn stal dobrým otcom. Otec formuje syna. Vychováva ho na svoj obraz. Syn vidí v otcovi svoj vzor. Autoritu. Syn sa búri proti autoritám. Nechce sa nikdy stať tým, čím je jeho otec. Vzťah otca a syna je komplikovaný, mnohovrstevný. Sigmund Freud na jeho margo poznamenal, že v živote muža je najdôležitejšou udalosťou smrť jeho otca. Tento cyklus uvedie filmy: Zlodeji bicyklov (r. V. De Sica), Na východ od raja (r. E. Kazan), Rebel bez príčiny (r. N. Ray) a Malé životné etudy (r. B. Rafelson).
www.kino-lumiere.sk

IFFR Live 2018
26. – 28. január

(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Na prelome januára a februára sa uskutoční 47. ročník jedného z najväčších filmových festivalov v Európe MFF Rotterdam, ktorý ponúka návštevníkom vybraných kín možnosť sledovať filmy s divákmi v Rotterdame bez toho, aby museli cestovať. Cyklus Kino inak v A4 v Bratislave tak uvedie šesť festivalových filmov, každý deň budú na programe dva. Medzi uvádzanými titulmi bude britský film Pin Cushion (r. D. Haywood), holandské road movie La Holandesa (r. M. Jonkman), švajčiarska fantazijná dráma Blue My Mind (r. L Brühlmann) či talianska snímka Nico, 1988 (r. S. Nicchiarelli). Každú projekciu bude sprevádzať streamovaný úvod a diskusia s tvorcami, diváci môžu posielať otázky prostredníctvom sociálnych sietí.
www.a4.sk

PODUJATIA SLOVENSKÉHO FILMU V ZAHRANIČÍ

Európsky filmový festival Taiwan, Taipei (TAIWAN)
15. november – 30. január
Wilsonov (r. T. Mašín)

16. Medzinárodný filmový festival v Pune (INDIA)
11. – 18. január
Chilli (r. M. Mikušová)

Filmový festival Premiers Plans, Angers (FRANCÚZSKO)
12. – 21. január
V súťaži Competition Films d´Écoles Européens Atlantída, 2003 (r. M. Blaško)

13. Festival krátkych filmov, Praha (ČESKO)
17. – 21. január
V súťažnej sekcii českých filmov Atlantída, 2003 (r. M. Blaško)

Zkrať to! Večer študentských filmov, Praha (ČESKO)
19. január
Atlantída, 2003 (r. M. Blaško)

Filmový festival Terst (TALIANSKO)
19. – 28. január
Out (r. Gy. Kristóf) v súťaži Feature Film Competition

Slovak Film Harvest 2018, New York, DC (USA)
24. – 28. január
Zbojník Jurko (r.V. Kubal)