Čiara
( Bontonfilm )

Prostredie slovensko-ukrajinskej hranice ukrýva potenciál na divácky príťažlivé príbehy. Napriek tomu doteraz nedošlo k výraznej koprodukčnej spolupráci s našimi východnými susedmi. Zmenil to až film Čiara (2017), za ktorý získal Peter Bebjak cenu za réžiu na MFF Karlove Vary a ktorý videlo už vyše 320 000 divákov. Tomáš Maštalír stvárnil otca rodiny a zásadového lídra kriminálnej skupiny, ktorá pašuje cigarety cez slovensko-ukrajinskú hranicu. Budovanie novej hranice schengenského priestoru však začne vyvolávať obavy z nejasnej budúcnosti. Dramatické udalosti sa prelínajú s milostnými scénami a s miestami až kusturicovským veselím, ktoré dopĺňa hravá a podmanivá hudba s piesňou Hej, sokoly! od IMT Smile a Ondreja Kandráča. Nesmieme zabudnúť ani na herecké výkony Emílie Vášáryovej, Zuzany Fialovej, Andyho Hryca, Eugena Libezňuka, ale najmä na kameru Martina Žiarana. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9 a so zvukom DD5.1 a DD2.0 so slovenským audiokomentárom pre nevidiacich, s komentárom režiséra a s voliteľnými anglickými a českými titulkami aj so slovenskými titulkami pre nepočujúcich. Ako bonusy na ňom nájdete päť vynechaných scén z filmu.

Piata loď
( Hulapa film )

Kniha Moniky Kompaníkovej Piata loď získala cenu Anasoft litera 2011 a bola preložená už do ôsmich jazykov. Jej filmová adaptácia si o šesť rokov neskôr priniesla z MFF Berlín Krištáľového medveďa za najlepší film sekcie Generation Kplus a uviedlo ju už viac než štyridsať festivalov. Jej režisérka Iveta Grófová spolupracovala na scenári s Marekom Leščákom. Román obsahoval veľa tém a viacero časových rovín, a tak sa dvojica po konzultácii s autorkou predlohy rozhodla, že rozprávanie zjednoduší. Zachovali však podstatu príbehu – detské dobrodružstvo Jarky a Kristiána, ktorí sa pokúšajú napraviť svet dospelých hrou na rodinu, akú by chceli mať. K celkovému výbornému vyzneniu filmu prispelo nielen vhodné obsadenie, ale aj kamera debutujúcej Denisy Buranovej. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9 a so zvukom DD5.1 a DD2.0 so slovenským audiokomentárom pre nevidiacich a s voliteľnými anglickými a českými titulkami a so slovenskými a s českými titulkami pre nepočujúcich. Medzi bonusmi je videoklip Kde sa slzy berú od Katarzie, trailer, videá zo zákulisia a fotogaléria. Súčasťou balenia je aj CD s hudbou k filmu.

Vábenie výšok
( K2 Studio )

Pavol Barabáš sa vo svojom najnovšom film Vábenie výšok (2017) venuje slovenskému himalájskemu horolezectvu. Jeho vývoj zachytáva film pohľadom jednej horolezeckej generácie, ktorá nás prevádza od začiatkov horskej služby v Tatrách cez prvé expedície až po odvážne myšlienky smerujúce k najvyššej hore sveta. Na rozdiel od verzie pre kinodistribúciu, kde bolo Vábenie výšok uvedené ako jeden film, je na DVD pôvodná dvojdielna verzia projektu na dvoch diskoch. Prvý diel Ivan Gálfy rozpráva o priekopníkovi slovenského expedičného horolezectva, ktorého výprava na Nanga Parbat v roku 1971 bola prvou úspešnou výpravou na osemtisícovku v rámci východného bloku. Ako bonusy nájdete na tomto disku vynechané scény, upútavku a niekoľko krátkych rozhovorov. Druhý diel Krutý Everest je svedectvom o nenaplnených snoch zliezť najťažšiu stenu Mount Everestu. Ako bonusy nájdete na druhom DVD vynechané scény, upútavku, rozprávanie Františka Keleho o Evereste ʼ84, Ivana Fialu o Evereste ʼ88 a 10-minútovú ukážku z Barabášovho filmu Everest – Juzek Psotka (2008).

Neon Demon
( Film Europe Media Company/Magic Box )

Krásu je možné definovať aj ako subjektívny súhrn rôznorodých pozitívnych zmyslových vnemov a pocitov. Napriek tomu si módny priemysel tento pojem takpovediac sprivatizoval a pokúša sa nastavovať všeobecnú normu krásy. Priemysel totiž vytvára produkt, ktorý znamená obchod, je to neustály kolobeh poháňajúci mechanizmus konzumu. Do súkolesia tejto mašinérie vstupuje aj neplnoletá Jesse. Nevinnosť a prirodzenosť jej otvára dvere na najvyššie poschodia kšeftovania s krásou. Konfrontácia s tvrdým konkurenčným prostredím však na seba nedá dlho čakať. Dánsky režisér Nicholas Winding Refn, známy najmä kombináciou esteticky štylizovaného násilia a vykalkulovane chladných obrazových mizanscén, využil prostredie módnej brandže ako kulisu pre značne bizarný, záberovo hypnotický, pre mainstreamového diváka pomerne šokujúci a scenáristicky strohý, až „bulimický“ konštrukt. Výsledný tvar ponúka nejednoznačnú žánrovú, obsahovú, formálnu i naratívnu štruktúru. Bonusová výbava DVD edície Festival 12 sa časom zamerala len na priloženú štúdiu o filme (tentoraz od Šimona Šafránka). Inak disk ponúka štandardne originálne znenie a české titulky.

Miroslav Ulman, Jaroslav Procházka