→ Dokumentárne road movie S tebou ma baví Slovensko tvorivej dvojice Pavol Barabáš a Róbert Šveda si odnieslo bronzové ocenenie v kategórii televíznej reportáže z Baku International Tourism Festival, ktorý sa konal v dňoch 15. až 18. 11. 2017 v Azerbajdžane.

→ Titul Piata loď získal na 21. ročníku festivalu Black Nights Tallinn v sekcii orientovanej na filmy pre deti a mládež Just Film hlavnú cenu Grand Prix a cenu za najlepší film podľa mládežníckej poroty. Na festivale, ktorý sa konal od 17. 11. do 3. 12. 2017, si ocenenie prebrala režisérka Iveta Grófová. Snímka uspela aj na Medzinárodnom filmovom festivale Silk Road v čínskom meste Fu-čou, ktorý sa konal od 28. 11. do 3. 12. Predstaviteľka hlavnej úlohy Vanessa Szamuhelová prevzala na ceremoniáli Cenu za najlepší film.

→ Rodinná dráma Nina režiséra Juraja Lehotského si z 39. Medzinárodného filmového festivalu v Káhire (21. – 30. 11. 2017) odniesla Bronzovú pyramídu za najlepší prvý alebo druhý hraný film režiséra.

→ Dráma Učiteľka v réžii Jana Hřebejka získala cenu divákov s originálnou soškou francúzskeho umelca slovenského pôvodu Yana Zoritchaka aj osobitné uznanie poroty cinefilov na 11. ročníku festivalu Rencontres du cinema Slovaque et de lʼEurope centrale, ktorý sa konal v Cran-Gevrier vo Francúzsku od 22. do 28. 11. 2017. Cenu študentskej poroty udelili česko-slovenskému koprodukčnému filmu Domácí péče režiséra Slávka Horáka.

→ Kino Lumière v Bratislave zaznamenalo v roku 2017 rekordnú návštevnosť, ktorá už koncom novembra dosiahla hranicu 100 000 divákov. Kino premieta v januári najúspešnejšie tituly uplynulého roka (prvé tri priečky patria filmom Paterson, Masaryk a Úplní cudzinci) a koncom mesiaca ponúkne špeciálny program ako poďakovanie svojim divákom.

→ Študentský film zo slovensko-ukrajinského pohraničia Atlantída, 2003 režiséra Michala Blaška uspel na Filmovom festivale v Poitiers, ktorý sa konal od 1. do 8. 12. 2017. Titul získal cenu za najlepší scenár a cenu študentskej poroty.

→ Dva mesiace trval Medzinárodný festival outdoorových filmov, ktorý zavítal do 54 miest v Česku a na Slovensku. Putovná prehliadka vyvrcholila 9. 12. 2017 v pražskej Lucerne slávnostným odovzdávaním cien, z ktorého si režisér Pavol Barabáš odniesol cenu pre najlepší film v kategórii horolezeckých a horských filmov za dokument Sloboda pod nákladom.

zs