FILMOVÉ PODUJATIE NA SLOVENSKU

Slovenský filmový rok 1968
1., 8., 15. september              18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Augustové 50. výročie okupácie Československa, vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na naše územie, odštartovalo v kine nový cyklus, ktorý bude od septembra do decembra prinášať komponovaný program. Ten by mal čo najvernejšie evokovať prevádzku kín spred 50 rokov. „Budeme premietať programové bloky pozostávajúce z dobových týždenníkov, teda vydaníTýždňa vo filme, krátkometrážnych filmov a dlhometrážnych filmov. Program nášho cyklu kopíruje distribučný rok 1968, to znamená, že filmy uvádzame chronologicky podľa dátumu ich premiéry v slovenských kinách v roku 1968,“ približujú tvorcovia programu Filmotéka. V septembri tak návštevníkom kina ponúknu baladické Tri dcéry Štefana Uhra o vzťahu otca a jeho troch dcér, ako aj o likvidácii kláštorov v 50. rokoch minulého storočia. Uvádzať budú aj filmovú adaptáciu prózy Dobroslava Chrobáka Drak sa vraciav réžii Eduarda Grečnera s hudbou Ilju Zeljenku. Posledným septembrovým titulom bude PsychodrámaJozefa Zachara. Ide o autentický opis nového účinného spôsobu liečenia neurózy pomocou psychodrámy, nakrútený v psychiatrickej liečebni v Šternberku pri Olomouci. Film z roku 1964 nebol po dokončení uvedený do distribúcie, koncom roku 1967 dostal povolenie na obmedzené premietanie a do širšej distribúcie sa na Slovensku dostal až v marci 1968.
www.kino-lumiere.sk

Výročia osobností: Magda Vášáryová
2., 4., 5., 7., 9., 12. september           18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Aj keď hereckú profesiu opustila pred niekoľkými desaťročiami, výrazné filmové úlohy ju nezmazateľne zapísali do slovenskej kinematografie. Koncom augusta oslávila herečka a dnes politička Magda Vášáryová okrúhle, 70. narodeniny. Kino pri tejto príležitosti premietne šesť filmov, v ktorých vynikla.

Už ako pätnásťročná zahrala jednu z hlavných postáv filmu Vladislava Pavloviča Senzi mama. V roku 1967 sa predstavila v titulnej úlohe Vláčilovej Markety Lazarovej. Vo Vtáčkoch, sirotách a bláznochJuraja Jakubiska (1969) stvárnila jeden z vrcholov hravého milostného trojuholníka – Martu. Za herecký výkon v českom filme režiséra Jaromila Jireša ... a pozdravuji vlaštovky (1972) ju ocenili na filmovom festivale v Avelline v Taliansku. Na začiatku 80. rokov stvárnila postavu pani správcovej Maryšky v Menzelovej adaptácii rovnomennej Hrabalovej predlohy Postřižiny. V Tichej radosti(1985) Dušana Hanáka hrala zdravotnú sestru Soňu, ktorá v zápase so stereotypom prehodnocuje životné hodnoty a pomaly tak spoznáva samu seba.
www.kino-lumiere.sk

KINO: cyklus Peter Konečný uvádza
2. september           19.00

(KOŠICE – KINO TABAČKA)
Mŕtvy muž (r. J. Jarmusch)
www.tabacka.sk

Očami filmových spravodajcov
3. september              18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmové festivaly v Československu nadväzovali na tradíciu zlínských Filmových žní. Mariánske Lázně sa postupne pretransformovali na súťažný medzinárodný festival a po roku 1948 zaznamenali aj zmenu politickej a organizačnej koncepcie. Pribudli masové Filmové festivaly pracujúcich. Potom prevzali festivalovú štafetu Karlove Vary, ktoré sa neskôr striedali s novozaloženým festivalom v Moskve. Po celý čas získavali najvyššie ocenenia sovietske filmy. Stali sa tak – podľa slov celoživotného predsedu poroty A. M. Brousila – „tribúnou pokrokovej kinematografie celého sveta“. Vo výbere a s lektorým úvodom Rudolfa Urca vedie kino vydania Týždňa vo filme č. 32/1947, 31/1948, 31/1949, 34/1950, 30/1952, 32/1954.
www.kino-lumiere.sk

KINO: cyklus Pocta Robbymu Müllerovi
4. september           19.00

(KOŠICE – KINO TABAČKA)
Tajomný vlak (r. J. Jarmusch)
www.tabacka.sk

KINO: cyklus Dokumentárny štvrtok
6., 13., 20. september           19.00

(KOŠICE – KINO TABAČKA)
Posledný autoportrét (r. M. Kuboš), Bistro Ramen (r. E. Khoo), Manifesto (r. J. Rosefeldt)
www.tabacka.sk

Taiwanská sezóna
6. september – 18. október

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Špeciálny cyklus Filmotéky predstaví počas dvoch mesiacov jedenásť filmov z Taiwanu. Výber sa tiahne naprieč dekádami, od najstaršej alegórie Fantázia o jeleňom bojovníkovi (1961) a trileru Najlepší tajný agent (1964) až po súčasnosť reprezentovanú jednak vtipnou spoločenskou satirou Veľký Budha+ (2017), ale aj zatiaľ posledným filmom auteura Hou Hsiao-Hsiena Assassin (2015). Trendy v kinematografii, ale aj spoločenské nálady nájdu zastúpenie v žánroch wu xia, kde sa popri klasike uvedenej v roku 2016 v sekcii Cannes Classics Dotyk zenu (1971) majstra Kinga Hu predstaví svojím prvým šermiarskym filmom Najlepší medzi šermiarmi (1968)„miliónový režisér“ Joseph Kuo, ale aj v „béčkových“ snímkach Lady Ninja (1982) a V spisoch šanghajskej spoločnosti (1981). Hviezdy dnes už svetového mena Brigitte Lin a Shu Qi sa predstavia v nie práve najsladších romanciach Oblačná romanca (1977) a Millennium Mambo (2001) a náladu po zmene režimu na prelome 80. a 90. rokov sprostredkuje miestami wongkarwaiovský film 18 (1993).
www.kino-lumiere.sk

Filmová prehliadka Projekt 100   
7. september – február 2018

(SLOVENSKO)
O podujatí čítajte v špeciálnom vydaní Film.sk – Projekt 100.
www.asfk.sk

Maratón filmov Miloša Formana
8. september
 
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
V rámci filmového maratónu venovaného svetoznámemu českému režisérovi Milošovi Formanovi, ktorý zomrel v apríli tohto roka, sa premietnu dve české a dve americké snímky. Počas sobotného večera budú mať diváci možnosť vidieť poviedkový film Konkurs (1963), zachytávajúci priebeh konkurzu na miesto speváčky do pražského divadla Semafor.Černý Petr (1963), zásadné dielo československej novej vlny, predstaví  autentickú výpoveď mladých ľudí o hľadaní seba samých aj o generačnom odcudzení. Z Formanovho amerického obdobia premietne kino ôsmimi Oscarmi ocenenú životopisnú drámu o neskrotnom géniovi, ktorého zničila ľudská priemernosť a závisť – Amadeus (1984). Večer uzavrie projekcia jedného z najvýznamnejších muzikálov druhej polovice 20. storočia – Vlasy (1979).
www.kinousmev.sk

Pásmo krátkych filmov pre deti z produkcie FTF VŠMU
8. september
 
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Transylvánski draci (r. J. Koleňáková), Rosso Papavero (r. M. Smatana), Perfektná nora (r. L. Smitková), Lighta (r. A. Gregorčok), Aúúúna (r. L. Šuková)
www.kino-lumiere.sk

KINO: cyklus Kino Nostalgia
9., 16. september           19.00

(KOŠICE – KINO TABAČKA)
Slávnosť v botanickej záhrade (r. E. Havetta), Vlasy (r. M. Forman)
www.tabacka.sk

Kino inak
9., 10., 12., 19., 26. september
        20.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Môj neznámy vojak (r. A. Kryvenko), Monštrum (r. M. Snopek) + Posledný autoportrét (r. M. Kuboš), Utoya, 22. júla (r. E. Poppe), Po sezóne (r. A. Kalinová), Encounters Deaf Shorts Showcase (r. rôzni).
www.a4.sk

Výročia: Stanislav Doršic
10., 26. september              17.30, 18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti 75. narodenín kameramana Stanislava Doršica uvedie kino pásmo filmov (r. J. Jakubisko, 1973 – 1977) a film Tisícročná včela (r. J. Jakubisko, 1983).
www.kino-lumiere.sk

KINO: cyklus Okupácia, normalizácia, odboj
11. september           19.00

(KOŠICE – KINO TABAČKA)
V tieni času (r. T. Macák)
www.tabacka.sk

13. MFF Cinematik
11. – 16. september

(PIEŠŤANY)
O podujatí čítajte viac v rubrike Aktuálne.
www.cinematik.sk

Double Bill
14. september              18.15, 20.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Masaryk (r. J. Ševčík), Stratení v Mníchove (r. P. Zelenka)
www.kino-lumiere.sk

55. výročie SFÚ
16., 19., 20. september          18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti 55. výročia vzniku Slovenského filmového ústavu si diváci budú môcť počas jesene pozrieť snímky, na ktorých sa táto významná kultúrna inštitúcia podieľala ako koproducent. Tento mesiac to budú filmy Papierové hlavy (r. D. Hanák), Momentky (r. P. Krištúfek) a 25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna I. (r. M. Šulík).
www.kino-lumiere.sk

Kraťasy z archívu
17. september              18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Cyklus Kino Čas VII: Ako sme pestovali a krížili (r. rôzni, 1952 – 1959) + lektorský úvod: Eva Filová
www.kino-lumiere.sk

KINO: cyklus Francúzske utorky
18. september           19.00

(KOŠICE – KINO TABAČKA)
Maestro (r. L. Fazer)
www.tabacka.sk

25 rokov slovenského filmu
21., 22., 23., 24., 28., 29., 30. september      18.15 

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Od septembra do decembra bude štvrťstoročné výročie samostatnej Slovenskej republiky reflektovať na plátnach kina aj 25 dlhometrážnych hraných filmov a výber dlhometrážnej dokumentárnej tvorby. „Dvadsaťpäť rokov slovenskej kinematografie je príležitosťou na bilancovanie, obzretie sa a návrat k filmovej tvorbe rokov 1993 až 2017. Súčasný stav slovenskej kinematografie je vzhľadom na  problémy, s akými sa borila v 90. rokoch, dobrý. Dá sa povedať, že v tej dobe len prežívala, až hibernovala. Okrem tvorby Martina Šulíka, ktorý bol v tom čase jediným pravidelne nakrúcajúcim filmárom, bolo v 90. rokoch dokončených minimum kinofilmov. Dôvody sú všeobecne známe a súvisia so spoločenskou situáciou na Slovensku. Po roku 2000 sa začala zlepšovať, k čomu prispel aj nástup mladých talentovaných tvorcov dokumentárnych filmov, ktoré získali ocenenia aj v zahraničí. Dnes už v slovenskej kinematografii vidieť určitú mieru diferenciácie aj vďaka zvýšenému počtu nakrútených titulov. Vznikajú divácky úspešné aj umelecky hodnotné filmy, oceňované na zahraničných festivaloch,“približujú zostavovatelia programu. V septembri uvedie Kino Lumièretituly Anjel milosrdenstva(r. M. Luther), Na krásnom modrom Dunaji(r. Š. Semjan), Záhrada(r. M. Šulík), Jaškov sen(r. E. Grečner), Tábor padlých žien(r. L. Halama), Rivers of Babylon(r. V. Balco) a Všetci moji blízki(r. M. Mináč).
www.kino-lumiere.sk

KINO: cyklus TabaCon
23. september           12.00, 15.00, 17.45

(KOŠICE – KINO TABAČKA)
Hobit (r. P. Jackson) maratón uvedie všetky kino časti: Neočakávaná cesta, Smaugova pustatinaBitka piatich armád.
www.tabacka.sk

film x art
23. september
           20.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Nový cyklus Kina inak o umení uvedie snímku Manifesto (r. J. Rosefeldt).
www.a4.sk

Kino pre nevidiacich a slabozrakých
24. september            13.30

(BRATISLAVA – MESTSKÁ KNIŽNICA – KLARISKÁ 16)
Projekcia filmu Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa (r. P. Jackson)
www.mestskakniznica.sk, http://trnka.biz

Music & Film
24. september           20.30

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Projekcia filmu Imagine (r. J. Lennon, Y. Ono), ktorý ponúka pesničky Johna Lennona z jeho rovnomenného sólového albumu, doplnené o dve piesne jeho múzy a partnerky Yoko Ono. Sú ilustrované najmä zábermi zo života na ich panstve ale i pohľadom do nahrávacieho štúdia. Pred kamerou sa mihne i niekoľko známych tvárí ako George Harrison, či Andy Warhol. Film z roku 1972 uvidia diváci s remastrovaným obrazom a zvukom Dolby Digital 5.1 a nikdy nevidenými bonusmi.
www.kino-lumiere.sk

Filmový kabinet plus
24. 9. 2018 – 21. 1. 2019

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Štvrtý semester vzdelávacieho cyklu o dejinách kinematografie sa tentokrát zameria na výber súčasnej filmovej tvorby, o ktorej jeho lektori predpokladajú, že bude tvoriť dejiny fimu. V septembri sa prednáška pozrie bližšie na tvorbu Jana Švankmajera. Ďalšie termíny kabinetu priblížia osobnosti ako Steve McQueen, Michael Haneke, Paolo Sorrentino, Andrej Zvjagincev ci László Nemes. Prihlasovanie pre frekventantov je spustené a potvrá do 24. 9. alebo do naplnenia kapacity.
www.kino-lumiere.sk

Výročia osobností: Patrik Pašš
26. september              18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti 70. narodenín producenta a strihača Patrika Pašša uvedie kino film Tisícročná včela (r. J. Jakubisko, 1983).
www.kino-lumiere.sk

Be2Can
26. 9. – 2. 10.

(BRATISLAVA, BANSKÁ BYSTRICA, BANSKÁ ŠTIAVNICA, DUBNICA NAD VÁHOM, KOŠICE, KREMNICA, LIPTOVSKY MIKULÁŠ, MARTIN, NITRA, NOVÉ MESTO NAD VÁHOM, NOVÉ ZÁMKY, PEZINOK, PIEŠŤANY, POPRAD, PREŠOV, PRIEVIDZA, RIMAVSKÁ SOBOTA, RUŽOMBEROK, SEREĎ, SPIŠSKÁ NOVÁ VES, TRENČÍN, TRNAVA, TRSTENÁ, ŽILINA)
Prehliadka festivalového filmu z Berlína, Benátok a Cannes.
www.be2can.eu

KINO: cyklus Festivalové špičky
30. september           19.00

(KOŠICE – KINO TABAČKA)
Zlodeji (r. H. Kore-eda)
www.tabacka.sk

PODUJATIA SLOVENSKÉHO FILMU V ZAHRANIČÍ

Stretnutie s horským filmom, Zakopane (POĽSKO)
2. september
Vábenie výšok (r. P. Barabáš)
http://spotkania.zakopane.pl

Ciclo de cine Checoslovaco, Madrid (ŠPANIELSKO)
6. – 30. september
Slepé lásky (r. J. Lehotský), Papierové hlavy (r. D. Hanák), Želary (r. O. Trojan), Všetko čo mám rád (r. M. Šulík), Sila ľudskosti - Nicolas Winton (r. M. Mináč), Alois Nebel (r. T. Luňák)

Festival horských filmov, Ulju (JUŽNÁ KÓREA)
7. – 11. september
Vábenie výšok (r. P. Barabáš)
http://umff.kr

Premietanie v Národnom múzeu rumunskej literatúry, Bukurešť (RUMUNSKO)
10. – 16. september
322 (r. D. Hanák), Sedím na konári a je mi dobre (r. J. Jakubisko), Ľalie poľné (r. E. Havetta), Vtáčkovia, siroty a blázni (r. J. Jakubisko), Organ (r. Š. Uher)

CaSFFA –  Festival českých a slovenských filmov v Austrálii, Melbourne, Canberra (AUSTRÁLIA)
12. – 22. september, 18. – 21. október
322 (r. D. Hanák), Slávnosť v botanickej záhrade (r. E. Havetta), Čierne dni (r. M. Černák, Š. Kamenický, C. Kováč, L. Kudelka), Out (r. Gy. Kristóf), Backstage (r. A. Sedláčková), Po strništi bos (r. J. Svěrák), Domestik (r. A. Sedlák), Lichožrúti (r. G. Miklínová), Paraskina záhrada (r. M. Suchý), Chlebíčky – český unikát (r. M. Pinčíková)

Concious Cartoons Festival, Washington (USA)
14. – 16. september
Aúúúna (r. L. Šuková) v Súťaži študentských filmov

Batumi International Arthouse Film Festival (GRUZÍNSKO)
16. – 23. september
V hlavnej súťaži Tlmočník (r. M. Šulík)

Premietanie v Kine Krokodil, Berlin (NEMECKO)
18. september – 4. október
Slnko v sieti (r. Š. Uher), Odchádza človek (r. M. Slivka), Zakliata dolina (r. Š. Kamenický), Obrazy starého sveta (r. D. Hanák).

Horský festival, Ladek Zdroj (POĽSKO)
20. – 23. september
Vábenie výšok (r. P. Barabáš)
www.festiwalgorski.pl

31. MFF Helsinki (FÍNSKO)
20. 30. september
Magic Moments (r. M. Buchelová) v Medzinárodnej súťaži krátkych filmov Cut to the Chase – L and A Shorts

Festival krajín V4, Oslo (NÓRSKO)
24. september
Magic Moments (r. M. Buchelová)

No name - ZU podujatie, Taškent (UZBEKISTAN)
24. – 30. september
Sila ľudskosti  - Nicholas Winton (r. M. Mináč), Ja milujem, ty miluješ (r. D. Hanák), Boxer a smrť (r. P. Solan), Chodník cez Dunaj (r. M. Luther), Pokoj v duši (r. V. Balco), Signum Laudis (r. M. Hollý)

8. Ars Independent Film Festival, Katowice (POĽSKO)
25. – 30. september
Kovbojsko (r. D. Štumpf)

2. Medzinárodný filmový festival BEAST, Porto (PORTUGALSKO)
26. – 30. september
Hrejivá komédia o depresii, šialenstve a nesplnených snoch (r. M. Ďuriš) a Atlantída, 2003 (r. M. Blaško) v Medzinárodnej súťaži východoeurópskych krajín

Dni slovenského filmu, Moskva (RUSKO)
27. september – 3. október
Učiteľka (r. J. Hřebejk), Čiara, Čistič (r. P. Bebjak), Stanko (r. R. Boroš), Piata loď (r. I. Grófová), Eva Nová (r. M. Škop), Backstage (r. A. Sedláčková)

23. MFF v Miláne (TALIANSKO)
28. september – 7. október
Hrejivá komédia o depresii, šialenstve a nesplnených snoch (r. M. Ďuriš) v Medzinárodnej súťaži krátkych filmov