Henrich Boráros
scénograf a filmový architekt

Nedávno som sa vrátil z Dánska zo zákazky o národnom klenote Vikingov – pive Carlsberg. Naratívnym hrdinom bol herec Mads Mikkelsen, režisérom Martin Krejčí. Keďže v Dánsku je všetko a všetci dosť hygge (v pohode), doviezli sme si dekoráciu, špeciálne efekty a veveričku z Prahy. V Kodani som mal aj šťastie vidieť na súkromnej projekcii Martinov celovečerný debut The True Adventure of the Wolfboy, ktorý natočil v Amerike. Klobúk dole, odporúčam. Medzitým sme s Danom Špinarom po ročnej práci „sfúkli“ premiéru hry Vítejte v Thébách v Národnom divadle v Prahe. Onedlho vyrážam s Györgyom Kristófom na obhliadky do unikátnych podzemných priestorov v Rumunsku – bunkra a soľných baní v súvislosti s jeho koprodukčným celovečerným filmom Bunker, na ktorom práve pracujeme (text vznikol začiatkom augusta, pozn. red.). A na jeseň sa dostane do kín naša česko-slovenská rozprávka Čertovské pero z dielne Marka Najbrta a s Martinom Žiaranom za kamerou. Teším sa!


František Krähenbiel
strihač a producent

Mr. Murphy mi ako obvykle spojil viaceré projekty do toho istého obdobia, takže práve strihám celovečerný hraný film Marka Škopa Nech je svetlo a s Ivankou Laučíkovou jej krátky animovaný film Milosť. Asi to teda nie je náhoda, že v niektorých aspektoch sú si podobné a z obidvoch mám rovnako veľkú radosť. S Ivankou sme zapojení aj do projektu Mesto kultúry 2019 – Banská Štiavnica a pripravujeme preň aktivity zastrešené pod názvom Filmový ateliér. A aktuálne mi robia starosť nálety sršňov a ôs, ktoré mi každoročne zožerú takmer celú úrodu hrušiek a hrozna.


Veronika Kocourková
animátorka

Už dlhšie sa venujem príprave seriálu pre deti Tresky plesky, ktorý hravou formou vysvetľuje deťom prírodné javy ako tsunami alebo lavína. Seriál sa postupne stal mojou full-time prácou, keďže som v projekte ako režisérka, výtvarníčka aj spoluscenáristka. Prvé diely budete môcť vidieť už v decembri v RTVS. Seriál vzniká v produkčnej spoločnosti Super film, ktorú máme so Simonou Hrušovskou, a okrem neho vyvíjame krátky animovaný film Krížom krážom Niny Rybárovej a dokumentárnu sériu Investigátori s režisérom Petrom Pokorným. Sme aj v produkcii s animovaným filmom Divoké bytosti Marty Prokopovej a Michala Blaška. Popritom už nemám veľa času na iné projekty, preto si vyberám len také, ktoré sú prínosné pre ľudí alebo majú pre mňa osobný význam. Taká je napríklad projekcia pre Bielu noc Stenu dáme preč?, ktorú chystáme s Andrejom Kolenčíkom.