Novinky, návraty, pokračovania

V čase uzávierky aktuálneho čísla Film.skto vyzeralo tak, že tento rok bude mať premiéru v slovenských kinách 242 filmov, čo by bolo najmenej za posledných päť rokov. Čo sa v kinách objaví v druhom polroku 2018?

V rubrike Premiérynájdete základné informácie o 42 filmoch, ktoré sa do kín dostanú už počas leta, preto sa v tomto článku sústreďujeme najmä na tie tituly, ktoré uvidíte na plátnach od septembra do konca decembra. V januári to vyzeralo tak, že nás tento rok čaká vyše 40 premiérových domácich filmov. Realita je však zatiaľ taká, že k ôsmim novinkám prvého polroku by malo pribudnúť len ďalších desať. Z toho tri už v auguste – triler Karla Janáka Dôverný nepriateľ (16. 8.), dráma Roberta Sedláčka Jan Palach (30. 8.) a dokument Anny Kryvenko Môj neznámy vojak. Šiesteho septembra otvorí putovnú prehliadku Projekt 100 film Mareka Kuboša Posledný autoportrét, ktorý bol ocenený na Art Film Feste v Košiciach. Do kín sa dostane spolu s novým animovaným filmom Martina Snopeka Monštrum. V hlavnej úlohe slovenskej koprodukčnej drámy Igora Vološina Pivnica (27. 9.) uvidíme svetoznámeho Jeana-Marca Barra. Toman (18. 10.) Ondřeja Trojana je historickou drámou o rozporuplnej osobe vedúceho odboru zahraničnej rozviedky Zdenkovi Tomanovi, ktorý významne ovplyvnil politický vývoj v Československu v rokoch 1945 až 1948. Novinka Pavla Barabáša Tieň jaguára (11. 10.) nás zavedie do amazonského pralesa a titul Keď draka bolí hlava (25. 10.) Dušana Rapoša je rozprávkou k výročiu vzniku spoločného štátu, v ktorej jedna hlava dráčika hovorí po slovensky a druhá po česky. Film Ostrým nožom (1. 11.) nakrútil režisér Teodor Kuhn, ktorý sa pre svoj debut inšpiroval vraždou Daniela Tupého z roku 2005. Druhou česko-slovenskou rozprávkou je Čertovské pero (29. 11., r. Marek Najbrt) o kúzelnom pere, ktorým čerti zapisujú hriechy.

V programe kín sa objavia aj nové české komédie Chata na predaj (26. 7.) s Ivanou Chýlkovou, čerstvo ocenenou na Art Film Feste, a Po čom muži túžia (20. 9.). Predstaví sa aj adaptácia knihy Marie Poledňákovej Ten, kto ťa miloval (8. 11.). Poledňáková je síce tiež režisérka, ale v tomto prípade prenechala nakrúcanie Janovi Pachlovi. Plán premiér sa nezaobíde bez pokračovaní úspešných filmov, medzi ktorými sú Mamma Mia: Here We Go Again! (19. 7.), Halloween (18. 10.) opäť s Jamie Lee Curtis, Johnny English znova zasahuje (25. 10.), Goosebumps 2: Horrorland (1. 11.), Fantastické zvery: Grindelwaldove zločiny (15. 11.) alebo Creed 2 (22. 11.).

Medzi premiérami je aj deväť animovaných filmov. Okrem čínskeho Smelého mačiatka (12. 7.) vznikli všetky v USA. A takmer v polovici z nich išli tvorcovia „na istotu“ a nakrútili pokračovania divácky úspešných titulov: Hotel Transylvánia 3: Strašidelná dovolenka (12. 7.), Rodinka úžasných 2 (2. 8.), Grinch 2 (8. 11.) a druhá časť rodinnej komédie o videohernom záporákovi s názvom Ralph búra internet – Ralph Rozbi-to 2 (22. 11.), kde musí Ralph podniknúť riskantnú cestu po svetovej počítačovej sieti.

Do kín sa vráti 43 rokov stará, ale ešte vždy dobrá paródia na béčkové horory s troškou sci-fi a rockovej hudby The Rocky Horror Picture Show (25. 10.).

Medzi novinkami nechýbajú ani filmy známych režisérov. Terry Gilliam konečne dokončil svoj smoliarsky dlhoročný projekt Muž, ktorý zabil Dona Quijota (5. 7.), Baltasar Kormákur ponúkne romanticko-dobrodružnú snímku Kým prišla búrka (12. 7.), Kevin Macdonald dokument o známej speváčke Whitney (2. 8.), Damien Chazelle svoj prvý „nehudobný“ film Prvý človek (11. 10.) o astronautovi Neilovi Armstrongovi, ktorého stvárnil Ryan Gosling. Oscarový režisér Steve McQueen sa vracia s trilerom Vdovy (15. 11.) o štyroch ženách, ktoré nemajú spoločné nič okrem dlhov z trestnej činnosti svojich mŕtvych manželov, a Rob Marshall nakrútil film Mary Poppins sa vracia (27. 12.), pokračovanie úspešného muzikálu.

V septembri sa už tradične začne putovná prehliadka Projekt 100. Okrem spomenutých slovenských noviniek Posledný autoportrét Monštrum uvedie tituly Manifesto (r. Julian Roselfeldt, 20. 9.), Studená vojna (r. Pawel Pawlikowski, 27. 9.) s cenou za réžiu z Cannes, Tiesňové volanie (r. Gustav Moller, 18. 10.) s Cenou divákov z festivalu Sundance i s Modrým anjelom za najlepší film z Art Film Festu, Foxtrot (r. Samuel Maoz, 1. 11.) s Veľkou cenou poroty z Benátok, ďalej novinku Gaspara Noého Climax (8. 11.), road movie Nico, 1988 (r. Susanna Nicchiarelli, 4. 10.) venované posledným rokom života Christy Päffgen známej pod umeleckým menom Nico, a v obnovenej premiére to budú snímky Moulin Rouge (r. Baz Luhrmann, 13. 9.), Vlasy (r. Miloš Forman, 13. 9.) a vynikajúca komédia Byt (r. Billy Wilder, 25. 10.).

Miro Ulman