Mária Terézia
(Česká televízia)

Neexistuje azda vhodnejší námet na prirodzenú koprodukciu českej, rakúskej, slovenskej a maďarskej televízie, ako je Mária Terézia. Aj vďaka Audiovizuálnemu fondu a jeho programu Podpora audiovizuálneho priemyslu mohol vzniknúť dvojdielny film, ktorý koncom roku 2017 odvysielala RTVS. Príbeh Márie Teréziesa odvíja od dvoch zásadných okamihov v živote mladej panovníčky – jedným je príbeh jej detskej lásky a neskoršieho manželstva s Františkom Štefanom Lotrinským, druhým nástup na trón a získanie uhorskej koruny. Film, ktorý režíroval Robert Dornheim, približuje divákom jej vzťahy s matkou, sestrou i otcom, ale aj významných dvoranov habsburského dvora. Kameramanom bol Tomáš Juríček a vo vedľajších úlohách sa objavilo množstvo slovenských hercov. Projekt má dovedna 200 minút a na DVD je s obrazom vo formáte Cinemascope s českým dabingom, českým audiokomentárom pre zrakovo postihnutých a s voliteľnými českými titulkami pre nepočujúcich. Ako bonusy na nosiči nájdete len upútavky na ďalšie aktuálne DVD tituly Českej televízie.

Tri billboardy kúsok za Ebbingom
(Bontonfilm)

Ebbing je fiktívne americké mestečko vytvorené dramatikom, scenáristom a režisérom Martinom McDonaghom. Kúsok za ním stoja tri staré a komerčne nie príliš lukratívne reklamné plochy, reprezentujúce miestnu oázu tzv. vizuálneho smogu. Bizarný podnikateľský zámer umiestniť chátrajúce „steny“ do tohto zapadákova zmení rozhodnutie miestnej obyvateľky Mildred, ktorá si na ne predplatí tri gigantické odkazy pre tamojšieho šerifaTen údajne vedie vyšetrovanie vraždy jej dcéry dostratena. Odkazy zarezonujú u domácich obyvateľov viac než reklama na hypotekárny úver a odštartujú sled absurdne tragikomických udalostí, previazaných osudmi niekoľkých veľmi svojráznych postáv a postavičiek tohto príbehového mikrouniverza. Film, pýšiaci sa niekoľkými cenami BAFTA, Zlatými glóbusmi i Oscarmi za herecké výkony v hlavnej (Frances McDormand)i vedľajšej (Sam Rockwell)úlohe, prichádza na digitálne nosiče v rôznych jazykových i titulkových verziách (vrátane pôvodného znenia, slovenských i českých titulkov a českého dabingu). Okrem anamorfného prepisu obrazu vo formáte 2,39 : 1 obsahuje aj bonusy: fotogalériu, vynechané scény a najmä režisérov krátkometrážny debut Six Shooter.

Všetko najhoršie

(Bontonfilm)

Nechať uviaznuť hlavného hrdinu v časovej slučke už dávno nie je na poli filmovej scenáristiky niečím nevídaným. O snímkach, ktoré využívajú opakovanie časti deja, situácie či motívu, by sa dala napísať encyklopedicky obsiahla štúdia. Neustále pokusy o nové uchopenie tejto námetovej kľučky však svedčia o tom, že to ešte vždy nie je márne. Režisér a scenárista Christopher Landon oživil v roku 2015 hororový subžáner tzv. zombie filmov vulgárnou, ale aj absurdne zábavnou tínedžerskou komédiou Skautov sprievodca zombie apokalypsou. Jeho zatiaľ posledný film Všetko najhoršie(2017) kombinuje komediálne nadsadenie s hororovým subžánrom zvaným slasher. Ústredná postava – univerzitná študentka Tree – je totiž hneď na začiatku, v deň svojich narodenín, zavraždená útočníkom v maske. Nasledujúce ráno sa však opäť prebúdza do „svojho“ dňa a po niekoľkých ďalších dokonaných pokusoch o jej likvidáciu pochopí, že príšerné déjà vu sa pravdepodobne skončí až vtedy, keď príde na kobylku motívom zločinu... DVD prináša okrem obrazu vo formáte 2,40 : 1 a českých titulkov aj niekoľko minidokumentov o filme, vynechané scény a alternatívnu verziu záveru. Český dabing tentoraz absentuje.

Za každú cenu
(Bontonfilm)

Hoci poslednú globálnu hospodársku krízu sme (údajne) prekonali už pred rokmi, Damoklov meč najrôznejších úverov a pôžičiek s úžernícky vysokými úrokmi stále visí nad mnohými nešťastníkmi. Kolotoč podobných nepríjemných okolností núti ľudí k rôznym činom. Dvaja texaskí bratia vo filme Za každú cenusa rozhodnú vykrádať banky. Bohatým berú a sebe dávajú... istú nádej na budúcnosť. Po ich stopách sa vydáva starnúci šerif. Atraktívny okato westernový námet naháňačky medzi modernými štvancami a strážcom zákona vykresľuje v druhom pláne Ameriku ako miesto, kde tzv. americký sen zmutoval do ironického sloganu v reklame na novú formu potemkinovskej dediny. Zručne napísaný scenár, podporený výbornými hereckými výkonmi, dopĺňa remeselne istá a sebavedomá réžia Davida Mackenzieho. Čo znamená, že výsledný tvar nedáva jednoznačnú odpoveď na všetky položené otázky, skôr ponecháva priestor na zamyslenie sa pre divákov, ktorých len samotný akčný príbeh neuspokojuje. Výbava DVD, pripraveného pre domáci a maďarský trh, je v tomto prípade strohá. Popri anamorfnom obraze vo formáte 2,35 : 1 a obligátnom pôvodnom znení obsahuje už len český (a maďarský) dabing a české (a maďarské) titulky.

Miro Ulman, Jaroslav Procházka