V rukách držíte číslo, vlastne dvojčíslo, ktoré tu „doma“ v redakcii nazývame letné. Prázdninové vydania časopisov majú vo zvyku prinášať čitateľom niečo navyše, s čím by si skrátili cestu na dovolenku alebo ozvláštnili leňošenie. My sme tejto tradícii verní, a tak si na posledných stranách môžete prečítať výber z pripravovaného zborníka Iluzívne a antiiluzívne vo filme.

Leto, to sú aj festivaly. Tie filmové sa na Slovensku začínajú už v júni, preto si už môžete prečítať ohlasy na Art Film Fest a Fest Anču. O ďalších, ktoré len prídu, píšeme v rubrike Kalendárium špeciál. Spomínajúc Art Film Fest, Cenu prezidenta festivalu si tam prevzal režisér Fero Fenič. V rozhovore nám porozprával o svojich filmárskych rokoch aj o časoch, ktoré nepriali úprimným filmom. Fenič však neostáva len v minulosti, sleduje aj súčasnú tvorbu. „Slovenská kinematografia padla na dno, ale ako sa hovorí, niekedy treba takto padnúť, aby sa dalo lepšie odraziť... Svoj zlatý vek ešte nezažila, má ho pred sebou.“

Keď slovenská kinematografia začala masovejšie rezonovať u domáceho publika, začali sme sa zamýšľať nad tým, kto stojí za objavovaním a výberom hercov či nehercov do filmov. Preto sme sa rozhodli do Témy čísla obsadiť kastingové agentúry. Pátrali sme po ich počte a zameraní, ale dozvedeli sme sa aj to, ako sa tento trh u nás vyvíjal.

V aktuálnom Film.skvšak nájdete aj texty iného zamerania. A tie stoja za prečítanie práve pre iný uhol pohľadu na tunajšie audiovizuálne prostredie. Prvým je reportáž z Medzinárodného kameramanského samitu (International Cinematographers Summit), ktorý sa nedávno konal v Los Angeles. O tom, čo priniesol a ako sa na ňom prezentovalo Slovensko, píšu Lukáš Teren a Maroš Žilinčan z Asociácie slovenských kameramanov. Kiežby takých textov (ale najmä skúseností) bolo viac. Druhým je názor poľskej filmovej kritičky Oly Salwy, ktorá tento mesiac autorsky pokryla rubriku Pohľad zvonku. Vo svojom texte sa zamerala na politické témy v súčasných slovenských filmoch. O dianie v našej krajine a jeho reflexiu sa zaujímajú aj tí, ktorí sú za hranicami. Tretím je rubrika Filmy inak. V ňom sme sa rozhodli pozrieť „do kuchyne“ vzdelávacích a kreatívnych podujatí a workshopov, ktoré sa viažu na tvorbu animovaného filmu. A tu sa už vlastne vraciame aj k Fest Anči. 

Za redakciu vám prajem inšpiratívne letné čítanie.

P. S.: Prvý polrok v novom nasadení máme úspešne za sebou a ako malú pripomienku rýchlo utekajúcich mesiacov nájdete aj hodnotenie slovenských snímok filmovými odborníkmi.

Zuzana Sotáková (redaktorka Film.sk)