Bažant Kinematograf štartuje svoje autobusy

V 16. sezóne letného projektu Bažant Kinematograf sa dva retroautobusy zastavia v 29 mestách s ponukou slovenských a českých filmov. Pod holým nebom uvedú tituly Backstage(r. A. Sedláčková), Čiara (r. P. Bebjak), Otcova volga(r. J.  Vejdělek), Po strništi bos (r. J. Svěrák) a Prezident Blaník (r. M. Najbrt). V letných mesiacoch bude prebiehať aj premietanie na Magio pláži v Bratislave, kde program ponúkne výber z domácich a zahraničných titulov posledného obdobia, kultové diela a filmové premiéry za účasti tvorcov. Za jeho doterajšiu pätnásťročnú históriu videlo projekcie Bažant Kinematografu na Slovensku vyše 700 000 divákov šesťdesiatich mestách. Premietol 81 celovečerných a 54 krátkych filmov slovenských a českých tvorcov,“ uvádzajú organizátori.

BAŽANT KINEMATOGRAF 2018
1. júl – 2. september     
29 slovenských miest
www.kinematograf.sk

LETNÉ KINO BAŽANT KINEMATOGRAF NA MAGIO PLÁŽI
14. júl – 17. august
Bratislava, Magio pláž
www.kinematograf.sk, www.magioplaz.sk

 

Audiovizuálny zážitok s kapelou Muse

Kino Lumière bude jedným z tých po celom svete, ktoré počas jediného večera premietnu film Muse: Drones World Tour. Obsahuje zostrih vystúpení z turné britskej skupiny Muse k jej siedmemu štúdiovému albumu Drones(2015), ocenenému Grammy za najlepší rockový album. Vďaka oválnemu pódiu uprostred koncertných hál sa fanúšikom naskytol dokonalý 360-stupňový audiovizuálny zážitok plný nevídaných laserových efektov. Vo filme odznejú hity ako Psycho, Madness, Uprising, Plug in Baby, Supermassive Black Holealebo Knights of Cydonia.

MUSIC & FILM
12. júl         20.30
Bratislava, Kino Lumière
www.kino-lumiere.sk

 

Hudbou za filmami

Najväčší letný medzinárodný hudobný festival v Bratislave Viva Musica! ponúkne aj niekoľko koncertov, ktoré súvisia s filmom. Patrí k nim vystúpenie Janoska Ensemble Goes Hollywood (12. 7., Stará tržnica). Tvorba tohto hudobného zoskupenia vychádza z klasickej hudby, ktorú nezameniteľným spôsobom kombinujú s ďalšími hudobnými žánrami, ako sú jazz, pop, filmová hudba či world music. Ich nový projekt vezme poslucháčov na cestu znovuobjavovania svetoznámych filmových melódií. Ďalším koncertom, ktorý odkáže na kinematografiu, je West Side Story (25. 8., nová budova Slovenského národného divadla). Pri príležitosti 100. výročia narodenia amerického dirigenta, skladateľa a klaviristu Leonarda Bernsteina zaznejú jeho diela v podaní Adriany Kučerovej a Pavla Bršlíka. 

VIVA MUSICA!
12. júl – 25. august
Bratislava
www.vivamusica.sk

 

Filmy na hrad

V netradičnom prostredí Šarišského hradu sa už po siedmy raz budú premietať filmy. Festival Filmová noc na hrade sa v programe zameria na režiséra Dušana Hanáka, ktorý tento rok oslávil osemdesiatku. Premietnu jeho celovečerný dokument Obrazy starého svetai výber krátkych filmov (Artisti, Učenie, Prišiel k nám Old ShaterhandOmša). Na podujatí bude mať slovenskú predpremiéru film Pochoduj alebo zomriMichaela Kaboša, ktorý ho spolu s ďalšími kolegami uvedie. Festivalový program tvoria aj súťažné sekcie. Jednou je Wurst de la wurst o divácku cenu pre najhorší film. Druhou, nerecesistickou, je súťaž Najlepší protagonista v dokumentárnom filme – o nej rozhodne odborná porota. V nej bude sedieť aj Marek Kuboš s protagonistom svojho filmu Taká malá propagandaJozefom Brezovským. Pri tejto príležitosti podujatie premietne i Kubošovu novinku Posledný autoportrét. Ďalej bude v porote Miro Remo st. s Ľubošom Remom, protagonistom filmu Arsy-versy. Návštevníci nájdu v programe aj výber krátkych filmov, ktoré získali prestížne ocenenia, sekciu Očami žien, študentské snímky, poľské kraťasy z Krakovského filmového festivalu, rozprávky z Fest Anče a študentskú tvorbu pre detského diváka. Uskutoční sa aj utajovaná projekcia či video workshop. Filmová noc na hrade sa bude zároveň venovať rozhlasovej tvorbe. 

FILMOVÁ NOC NA HRADE
20. – 22. júl
Hrad Šariš

 

Filmový Woodstock

Počas leta 1969 prežilo pol milióna ľudí z rôznych spoločenských vrstiev tri neobyčajné dni. Woodstock bol udalosťou, ktorá zmenila jednu generáciu – koncert, ktorý svojim vplyvom a rozsahom nemal obdobu a ktorého hlavným mottom boli mier a hudba. Dokument zachytávajúci vystúpenia legiend ako Joan Baez, Joe Cocker, Crosby,Stills,& Nash, Jimi Hendrix, Jefferson Airplane, Janis Joplin, Santana, Ten Years After, či The Who získal Oscara. Vlaňajšia projekcia bola beznádejne vypredaná a tak vám ponúkame reprízu jeho režisérskeho zostrihu.

MUSIC & FILM: WOODSTOCK (r. M. Wadleigh)
7. august
Kino Lumière, Bratislava
www.kino-lumiere.sk

 

Šťastné konce filmov, dôb a životných etáp
Dvadsiaty ročník Letného filmového semináru 4 živly uzatvorí svoju druhú dekádu témou Happy end. „Šťastným koncom sa bude venovať v intenciách pozitívnych filmových záverov, ale aj ukončení časových úsekov, dôb či životných etáp. Fenomén happy endu bude vo výbere filmov nielen prezentovaný, ale aj relativizovaný či spochybňovaný,“približuje Peter Gašparík z organizačného tímu. „4 živly ponúknu kombináciu rokmi overených titulov, ktoré budú zastupovať napríklad filmy Posledná štácia(F. W. Murnau, 1924), Šťastie(A. Varda, 1965) alebo Happy End(O. Lipský, 1967), s filmami, ktoré len nedávno zarezonovali na festivaloch – Western(V. Grisebach, 2017) či Incident v hoteli Hilton(T. Saleh, 2017). V špeciálnej testovacej projekcii predstavia slovenskému publiku film Úlet(2018) nemeckého režiséra Philippa Eichholtza, ktorý nakrúcal sčasti aj v Banskej Štiavnici po tom, čo ho mesto zaujalo pri návšteve zimnej verzie nášho festivalu,“pokračuje Gašparík. Pripomína, že v programe nebude chýbať ani výber dokumentárnych filmov, ktorý pre 4 živly zostavuje Diana Tabakov, vedúca akvizícií medzinárodnej platformy Doc Alliance Films. Okrem filmového programu budú pre návštevníkov pripravené aj sprievodné podujatia. „Tešiť sa môžu na koncerty, párty, diskusie s tvorcami aj neformálne stretnutia s hosťami v štiavnických uličkách, kaviarňach či tajchoch. Pre deti bude pripravených viacero aktivít v programe Detských 4 živlov, ktorý bude zahŕňať filmové projekcie, animačný workshop a tvorivé dielne s tvorcami večerníčka Websterovci.“

LETNÝ FILMOVÝ SEMINÁR 4 ŽIVLY
8. – 12. august
Banská Štiavnica
www.4zivly.sk