Kino Lumière v júni:

O tajomnom čase, surových režimoch a ľudskej húževnatosti

Sú filmy, ktoré nútia diváka vracať sa k nim, a medzi také patrí aj film Alaina Resnaisa Vlani v Marienbade. Príbeh je v tomto prípade jednoduchý: do honosného hotela prichádza po roku muž na sľúbené stretnutie so ženou. Lenže žena sa nepamätá na dohodu o stretnutí, a tak sa muž pokúsi znovu si ju získať. Príbeh preskakuje z minulosti do prítomnosti a vice versa takým spôsobom, že divák už nedokáže oddeliť minulosť od prítomnosti, reprezentáciu od prezentácie. Tento film je predovšetkým o čase, ktorý napriek úpornej snahe filozofov, umelcov a vedcov svoje tajomstvo nechce vydať. A tak skoro ho ani nevydá.

Vo filme Papierové hlavy sa Dušan Hanák pokúsil nekompromisne zúčtovať s dvomi totalitnými režimami. Využíva archívne materiály, kladie ich do juxtapozície s výpoveďami svedkov, ktorí na vlastnej koži pocítili krutosť režimov. Filmové obrazy, pôvodne určené na to, aby hlásali ideologické pravdy totalitných vládcov, režisér donútil vypovedať proti ideológiám, pre ktoré sú ľudské práva iba prázdnym slovom. Zmysel a hodnota tohto filmu narastajú každým dňom, najmä ak si uvedomíme, že jedna zo súčasných foriem totalitnej ideológie dostáva pričinením ľudí oblečených najprv v čiernych uniformách a neskôr v zelených tričkách veľa miesta vo verejnom priestore.

Obludnosť fašizmu sugestívnym spôsobom ukazuje film ... a pátý jezdec je Strach Zbyňka Brynycha. Žid Braun, docent medicíny, dokáže v sebe nájsť dostatok odvahy čeliť strachu. Bez strachu by sa fašistická hrôzovláda rozpadla v stave zrodu a to, že sa nájde niekto, kto jej dokáže odolávať, dokazuje, že človeka možno fyzicky zlikvidovať, ale nikdy nemožno ovládnuť jeho myseľ.

Podnetom na nakrútenie politického trileru Nezvestný Costu-Gavrasa boli skutočné udalosti. Počas vojenského puču v jednej juhoamerickej krajine zmizne americký spisovateľ a filmár Charles Horman. Charlesova žena a otec sa ho pokúšajú nájsť, lenže v krajine, kde nefunguje právo a úrady namiesto toho, aby boli nápomocné a poskytovali informácie, kladú prekážky a šíria klamstvá, je to skoro nemožné. Napriek tomu dvojica nepoľavuje vo svojom úsilí, kým sa záhada zmiznutia nerozuzlí.

odporúča filozof a estetik Peter Michalovič
FOTO: Papierové hlavy, zdroj: archív SFÚ