► Aktuálne číslo magazínu Journal of Film Preservation, ktorý dva razy do roka vydáva Medzinárodná federácia filmových archívov (FIAF), obsahuje aj text o 10-dielnej blu-ray kolekcii Slovenský film, ktorú vydal Slovenský filmový ústav vlani pri príležitosti slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Autor textu Michael Brooke, ktorý sa špecializuje na kinematografiu krajín východnej Európy a prispieva aj do prestížneho časopisu Sight & Sound, pozitívne hodnotí jednotlivé filmy aj technickú úroveň ich prezentácie na blu-ray nosičoch.

► V koncertnej sieni Dvorana VŠMU v Bratislave 4. 5. slávnostne odovzdali ocenenia v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska. V kategórii kníh o výtvarnom umení a obrazových publikácií uspel aj titul Mariána Pauera Karol Plicka, ktorý vydal Slovart v spolupráci so Slovenským národným múzeom Martin a Slovenským filmovým ústavom.

► Európsku cenu mladého publika – European Film Academy Young Audience Award získal tento rok nemecký film Tschick režiséra Fatiha Akina. V trojici súťažných filmov vybraných Európskou filmovou akadémiou boli ešte tituly Ma vie de courgette (r. C. Barras) a Das Mädchen von Änziloch (r. A. Schmid). Rozhodli o tom 7. 5. detskí diváci z 31 európskych krajín vrátane Slovenska.

► Na 14. Filmovom festivale Nisa v nemecko-česko-poľskom pohraničí (9. – 14. 5.) získala Cenu pre najlepšieho detského herca Vanessa Szamuhelová za film Piata loď (r. I. Grófová). Cenu pre najlepší film festivalu udelili filmovej dráme Špina (r. T. Nvotová) a Cenu za najlepšiu scénografiu získal film Masaryk (r. J. Ševčík).

► Film Sloboda pod nákladom režiséra Pavla Barabáša získal Grand Prix na festivale T-film, ktorý sa konal 10. a 11. 5. v Ostrave.

► Dvanásť kandidátov sa prihlásilo do voľby generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Dňa 16. 5. výbor Národnej rady pre kultúru a médiá vyradil na svojom zasadnutí troch kandidátov, ktorí nesplnili podmienky výberového konania. O post riaditeľa telerozhlasu sa tak uchádzajú Václav Mika, Zuzana Ťapáková, Jaroslav Rezník, Fedor Flašík, Peter Abrahám, Michal Ruttkay, Richard Dírer, Norbert Majer a Stanislav Velitzky. Voľba je naplánovaná na 22. 6.

zs