Máme za sebou mesiac slovenského filmu – vďaka Týždňu slovenského filmu. A aj vďaka Slnku v sieti. Priznám sa, že v začiatkoch tejto národnej filmovej ceny sa mi to videlo ako zvláštny nápad – založiť veľké nové ocenenie v podmienkach chradnúcej kinematografie, keď tvorba takmer neexistovala. Dnes je ten kontext nápadne odlišný a opodstatnenosť Slnka v sieti nespochybniteľná. (Tú odlišnosť naznačuje aj vložená príloha s Témou čísla.) A ak sa na vec pozrieme očami tohtoročného laureáta ceny za výnimočný prínos slovenskej kinematografii Ondreja Šulaja, ktorý sa v rozhovore (str. 32 – 34) vracia aj k rozkladným procesom v tunajšej filmárskej komunite 90. rokov a v tejto súvislosti tvrdí, že pomery pomáhala postupne konsolidovať Slovenská filmová a televízna akadémia, dá sa založenie ceny Slnko v sieti vyhodnotiť ako vo svojej dobe odvážny konsolidačný impulz. 

Hlavný rozhovor májového čísla Film.sk je venovaný strihačke Jane Vlčkovej. Slnko v sieti zatiaľ nemá, hoci bola na cenu už trikrát nominovaná. V marci však získala Českého leva (za film Všetko bude) a bol to už jej druhý (prvého jej Česká filmová a televízna akadémia udelila vlani za Špinu).

Vďaka herečke Jenovéfe Bokovej uspela na tohtoročných Českých levoch aj koprodukčná snímka Chvilky (r. Beata Parkanová), ktorá sa v máji dostáva do slovenských kín. Okrem nej nájdete v rubrike Novinky aj film Mohyla (r. Andrej Kolenčík), ktorý sa dostáva do kín i do televízie – ako trojdielna miniséria. Príbeh sleduje trojicu detských hrdinov, ktorí idú v stopách M. R. Štefánika. O distribučnej premiére Mohyly, ktorá bola už začiatkom apríla, sme sa dozvedeli neskoro, preto ju v aktuálnom vydaní časopisu hneď aj recenzujeme. Niečo podobné sa zopakuje v súvislosti s koprodukčným dokumentom Obliehanie mesta v réžii Zuzany Piussi a Víta Janečka. Do distribúcie oficiálne vstupuje 2. mája, no vo Film.sk vám ho bližšie predstavíme o mesiac.

V máji sa koná MFF Cannes, kde bude zastúpené aj Slovensko, predovšetkým krátkou snímkou Pura Vida (r. Martin Gonda). V domácom prostredí bude máj po mesiaci slovenského filmu so Slnkom v sieti v znamení pokojnejšieho prechodu k júnovej festivalovej búrke. A k ďalším oceneniam.

Daniel Bernát