Zlatý podraz 
(Magic Box)

Česi a Slováci žijú futbalom a hokejom. Ale tí mladší asi nevedia, že Československo má z majstrovstiev Európy v basketbale 12 medailí, z toho jednu zlatú. Možno aj preto si režisér Radim Špaček (Mladí muži poznávají světPouta,Místa) vybral ako tému svojho najnovšieho filmu, nakrúteného v česko-slovenskej koprodukcii, príbeh basketbalistov, ktorí začínali trénovať koncom 30. rokov minulého storočia a po skončení 2. svetovej vojny sa zaradili k najúspešnejším európskym družstvám. Špaček v tom príbehu našiel nielen lásku, úspech, silu kolektívu, ale aj vplyv politiky na životy ľudí vrátane športovcov. Hlavnú líniu tvorí osudová láska mladého právnika a športovca Frantu k tanečníčke Michelle, s ktorou sa zoznámi v roku 1946 na Majstrovstvách Európy v basketbale v Ženeve. Ich príbeh, ktorý okrem politiky ovplyvnia aj dvaja protikladní ľudia – tréner Valenta a funkcionár Hrabal, vrcholí v roku 1951. V Zlatom podraze súdobré herecké výkony, kvalitná výprava a vyzdvihnúť treba najmä výbornú hudbu Jakuba Kudláča. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD5.0 a DD2.0, s anglickými titulkami a českými titulkami pre nepočujúcich. Ako bonusy nájdete na nosiči upútavky, trailer a 14-minútový film o filme.


Toman
(Magic Box)

Reflektovanie súčasnosti cez minulosť dokazuje, že história sa v mnohých ohľadoch opakuje a je dobré si ju pripomínať. Režiséra Ondřeja Trojana zaujala z dejín Československa osobnosť jedného z údajne najmocnejších povojnových štátnych úradníkov Zdeňka Tomana. Už len letmý pohľad na Tomanov životopis odhaľuje skúseným tvorcom nepreberné množstvo dramatických situácií a prekvapivých zvratov. Časová os filmu približuje práve obdobie Tomanovho najväčšieho vplyvu v rokoch 1945 až 1948. Prostredníctvom ťažiskových udalostí, v ktorých Toman priamo alebo nepriamo figuroval, rozkrýva divákovi ďalší pohľad na etapu našich dejín predznamenávajúcu nástup vlády jednej strany. Toman zapadá do mozaiky charakterov formujúcich podhubie budúcej totality. Bonusovú výbavu DVD tvorí okrem niekoľkých upútaviek aj séria krátkych spotov o jednotlivých postavách filmu a hudobné video. K dispozícii je aj komentár pre nevidiacich, anglické titulky alebo slovenské i české titulky pre nepočujúcich. 


Upgrade
(Magic Box)

Leigh Whannell je talentovaný austrálsky scenárista a jeho práce sa vyznačujú pomerne originálnymi alebo originálne modifikovanými námetmi, pri ktorých dosť záleží na tom, aký tvorca ich prenesie do konečnej filmovej podoby. Svoje posledné scenáre sa Whannell rozhodol režírovať sám. A s potešením môžeme konštatovať, že to bol prezieravý nápad. Upgrade znamená vo svete počítačových technológií proces, ktorým sa (prevažne) softvér konkrétneho zariadenia dostáva na novú, zvyčajne vyššiu, vyspelejšiu a modernejšiu úroveň. Hrdina Whannellovho filmu podstúpi takýto upgrade na vlastnej koži prostredníctvom novovyvinutého čipu, implantovaného priamo do jeho nervových zakončení. Toto zdokonalenie sprevádza nielen hrdinu filmu, ale v prenesenom význame aj samotného tvorcu. Ten na pôdoryse sci-fi námetu predkladá divákovi modernizovaný faustovský príbeh kombinovaný s pôsobivou akciou a pomerne znepokojivou pointou. Nízkorozpočtové, no v mnohých ohľadoch veľkolepé a svižne vyrozprávané akčné sci-fi, si, bohužiaľ, na DVD nevyslúžilo okrem niekoľkých jazykových a titulkových verzií (vrátane českého dabingu a titulkov) žiadne ďalšie bonusy.


Bohemian Rhapsody
(Bontonfilm)

Životy rockových hviezd nebývajú nudné, vylučuje to už kombinácia sexu, drog a rokenrolu. Freddie Mercury napĺňal takýto životný štýl mierou vrchovatou. Vznik životopisného filmu o jednej z poprockových ikon 70. a 80. rokov minulého storočia sprevádzalo množstvo umelecko-realizačných peripetií. Hlavnú úlohu mal pôvodne zastať komik Sacha Baron Cohen. Jeho tvorivé plány – nakrútiť „necenzurovanú“ verziu Mercuryho divokého života – údajne zhatili ostatní členovia skupiny Queen. Režisér Bryan Singer, ktorý Mercuryho životný príbeh značne uhladil a v istých detailoch úplne vzdialil od skutočnosti, bol zase v priebehu nakrúcania odvolaný pre nedisciplinovanosť (v titulkoch však figuruje jeho meno) a snímku dokončil narýchlo povolaný Dexter Fletcher. Hlavná úloha nakoniec pripadla talentovanému Ramimu Malekovi, ktorý sa do Mercuryho kože dostal úspešne. No potlačenie kontroverzných momentov búrlivej životnej púte speváka (i samotnej kapely) malo značný vplyv na sterilné výsledné vyznenie snímky. Komerčný úspech sa však dostavil. Bonusy na DVD ponúkajú rozšírenú verziu filmového vystúpenia skupiny Queen na koncerte Live Aid. Snímka je na nosiči vo formáte 2,35 : 1 v originálnom znení i s českým dabingom a so slovenskými a s českými titulkami.

Miro Ulman, Jaroslav Procházka