Kristýna Plhoňová

MIDPOINT Institute

Vo svete filmového priemyslu a vzdelávania sa MIDPOINT Institute pohybuje viac ako desať rokov a každý nový rok vnímame ako výzvu a priestor pre zlepšenie našich služieb aj nás samotných.

Sme tu pre filmárov a snažíme sa ponuku vytvoriť tak, aby sme boli schopní zmysluplne podporiť scenáristov, režisérov, producentov, ale aj dramaturgov alebo televíznych kreatívnych producentov. Pre kvalitnú a spoľahlivú podporu je nutné postihnúť čo najväčšiu časť kreatívneho procesu, a tak sa okrem štádia vývoja sústredíme tiež na fázu postprodukcie.

Komplexná ponuka programov, ktoré sa venujú krátkym filmom, celovečerným filmom a seriálom, je vytváraná podľa neustáleho mapovania potrieb trhu a filmárov, ktoré nám ukazujú, kde všade by bolo možné tvorcom pomôcť. Či už na medzinárodnej, alebo na čisto lokálnej úrovni.

Kruciálnou súčasťou našej podpory bolo od počiatku aj to, aby sme sprostredkovali stretávanie sa filmárov zo strednej a východnej Európy. Ambície vyhľadávať talenty, pomôcť im s ich projektmi a potom ich pripraviť na vstup na medzinárodnú profesionálnu pôdu a získať patričné kontakty – to je naším motorom.

Jedným z najdôležitejších momentov vo vývoji je práve toto vystúpenie z bezpečného intímneho priestoru tvorby a uvedenie projektu na svetlo –  na medzinárodné koprodukčné fóra a trhy. Vtedy je podstatné zamerať sa aj na to, aby filmári rozprávali príbehy tak, ako chcú, ale súčasne mali viditeľný potenciál zaujať svojich divákov. Kľúčové je tiež predstaviť producentom nástroje, vďaka ktorým dokážu projekt úspešne vyprodukovať.

V tejto fáze potom väčšinou prichádza na rad stretávanie sa na koprodukčných trhoch, prezentácie projektov, debaty vo foyer konferenčných priestorov alebo aj tzv. elevator pitch. Niet nad osobný kontakt. Práve o ten sme ale vlani v zime prišli – všetci. Vyhliadka dlhodobého online vzdelávania nás spočiatku netešila, keďže okienko Zoomu nenahradí osobný kontakt. Premiestnením profesionálnych aktivít do online sféry sme sa museli všetci naučiť inak pracovať s časom, efektívnejšie komunikovať a ešte lepšie počúvať.

Bola to výzva pre všetkých.

Nakoniec sme si len potvrdili to, s čím sme pracovali od začiatku: túžba rozprávať príbeh je nezastaviteľná – a funguje ako univerzálny jazyk. Ten je schopný preniknúť cez nuly a jednotky internetového pripojenia. Filmový priemysel a jeho vývojový pilier sa vlani nezrútil, prešiel a stále prechádza pomerne náročnou skúškou. Obstál v nej práve aj v otázke sprostredkovania unikátnej skúsenosti networkingu.

V spolupráci s našimi partnermi (When East Meets West, MFF Karlovy Vary, Industry @ Tallinn & Baltic Event, Trieste Film Festival, MFF FEBIOFEST Bratislava a mnohí ďalší) sme boli schopní ponúknuť kondenzovanú a sústredenejší podobu online networkingu.

V tejto bezprecedentnej situácii sme sa totiž ocitli všetci a túžba „rozprávať“ sa na druhom konci stretáva s neukojiteľným hladom po nových príbehoch. O tom sme sa presvedčili napríklad vďaka novo nadobudnutým partnerstvám (online dramaturgický workshop v rámci Sofia Meetings, či na zákazku vytvorený workshop Writers' Room pre írsku vzdelávaciu platformu Screen Skillnet).

„Uprostred každého problému sa nachádza príležitosť,“ hovoril Albert Einstein. Poprajme si všetci, nech ju chytíme pevne za pačesy!