Raj na zemi
(MPhilms)

Andrej Bán je slovenský reportér a fotograf, publicista a humanitárny pracovník, ktorý už 30 rokov prináša slovenským i zahraničným médiám reportáže z vojnových a konfliktných zón. Je aj zakladateľom humanitárnej organizácie Človek v ohrození. Jaro Vojtek je uznávaný režisér dokumentárnych (My zdes, Hranica) aj hraných filmov (Deti) a Bánov dlhoročný priateľ. V rokoch 2015 až 2018 ho sprevádzal na cestách po svete, ale aj pri putovaniach do vlastného vnútra. Vo Vojtekovom filme sa človek (v začiatkoch nakrúcania) bez domova vracia na miesta, kde fotografoval ľudí bez domova. Vracia sa do Bosny, Iraku, Gruzínska či na maďarsko-srbské hranice. Výpovede Andreja Bána a jednotlivých protagonistov dopĺňajú Bánove fotografie z minulosti i zo súčasnosti. 

Raj na zemi, ktorý je vlastne dialógom režiséra a novinára a súčasne dialógom medzi Bánovým vnútorným svetom a svetom, ktorý ho obklopuje, vznikol v roku 2019 v koprodukcii RTVS a MPhilms. Film je na DVD s obrazom vo formáte 1 : 1,85, so zvukom DD 5.1, s hlasovým komentárom pre nevidiacich, so slovenskými a s anglickými titulkami. Ako bonusy sú na DVD trailer a nepoužitý materiál z Turecka, z Macedónska, zo Srbska, z Kosova a z Gruzínska.

Cobain: Montage of Heck 

(Magic Box)

Hudobný štýl grunge sa formoval v Amerike od polovice 80. rokov 20. storočia. V 90. rokoch začal prenikať do hlavného prúdu a grungeové kapely začali byť zaujímavé pre veľké vydavateľstvá. S úspechmi v hudobných rebríčkoch stúpala aj popularita grunge medzi dospievajúcou mládežou. Prejavovala sa špecifickým štýlom obliekania, vystupovania a vymedzovaním sa voči tzv. konformnej väčšine. Jednou z ikon grunge sa stala hudobná skupina Nirvana na čele s Kurtom Cobainom.

Dokumentárny film režiséra Bretta Morgena je všetkým možným, iba nie klasickým, chronologickým sprievodcom po Cobainovom pôsobení na hudobnej scéne, nabitým suchými faktmi. Morgen zostavil svoju montážnu koláž najmä z materiálov, ktoré poskytli Cobainovi najbližší vrátane jeho kontroverzne vnímanej exmanželky Courtney Love. Všetky archiválie režisér pospájal pomocou animovaných sekvencií, ktoré dokumentujú grunge feeling a rozsah mediálno-spoločenského vplyvu Cobainovej osobnosti v rámci popkultúry. DVD ponúka okrem štandardnej výbavy (anamorfný obrazový formát, originálny zvuk a množstvo titulkových verzií, vrátane českej) aj dva rozhovory – s Cobainovým otcom Donom a s režisérom.

Vyšinutý 
(Magic Box)

Natrafiť na psychopata za volantom je jav určite dôverne známy mnohým vodičom. Rozsiahle americké cestné komunikácie a množstvo „vehiklov“, ktoré ich brázdia, kombinované s rozmanitými šoférskymi letorami, pravdepodobnosť tohto javu nebezpečne zvyšujú. Vystresovaná mladá samoživiteľka natrafí na takéto indivíduum cestou do práce v pravidelnej rannej dopravnej zápche, čo spustí sled osudových udalostí, ktoré prevrátia jej život naruby.

Trilery s protagonistami, ktorí sú na prvý pohľad nenápadní, ale pod vplyvom rôznych okolností vykročia na zločinecké chodníčky, sú samostatnou žánrovou podskupinou amerického filmu. Scenárista a režisér Derrick Borte pozná ich pravidlá. Sled udalostí má od prvých minút pomerne vysoké tempo a divákovi nezostáva žiaden priestor, aby si vydýchol. Výraznú oporu našiel Borte v naturalistickom hereckom výkone Russella Crowa, ktorého nasrdený vodič s buldočím výrazom ide nekompromisne za svojím cieľom aj cez mŕtvoly. Doslova. Film, ktorý sa u nás premietal pod názvom Narušený, neprekvapí svojou DVD výbavou. Popri anamorfnom obraze, originálnom znení so slovenskými a s českými titulkami a českom dabingu už nič iné neponúka. 

Miro Ulman, Jaroslav Procházka