Je toho viac, než sme čakali. Minulý mesiac sa nazbieralo toľko podnetov, že sme ich nedokázali vtesnať do štandardného rozsahu 52 strán, preto má aprílové číslo dve strany navyše. Viac by nebolo v našich silách, hoci by sme zopár ďalších ešte mali čím naplniť. No pravda, žiaľ, je, že niektoré zo strán, ktoré aktuálne Film.sk obsahuje, súvisia s udalosťou, o ktorej sa nečíta ľahko. V marci opustila tento svet osobnosť slovenskej kinematografie a kultúry vôbec Albert Marenčin.

So slovenskými distribučnými novinkami to v apríli nie je až také ružové, ako by sa mohlo zdať pri návrate k prvej vete. Čakajú nás „len“ dve koprodukcie s Českom: Teroristka v réžii Radka Bajgara a Voda čo ma drží nad vodou (r. Tomáš Magnusek) o slovenskom básnikovi a textárovi Jozefovi Urbanovi. Viacero ďalších slovenských noviniek uviedol v (pred)premiére Febiofest. K tomu sa však ešte dostaneme.

Medzi recenziami nájdete zo slovenských filmov Sklenenú izbu (r. Julius Ševčík) na menšej ploche a väčší rozsah sme venovali snímkam Dobrá smrť (r. Tomáš Krupa) a Punk je hned! (r. Juraj Šlauka). Na oboch z nich, hoci na druhom v podstatne väčšej miere, spolupracoval kameraman Ivo Miko. „Niekedy sa medzi plátnom a divákom vytvorí bariéra. Mojou úlohou kameramana je prelomiť túto bariéru,“hovorí v hlavnom rozhovore aktuálneho čísla Film.sk. V ňom však nájdete aj ďalšie rozhovory: s Urszulou Łuczak, ktorá bola hosťom animátorského masterclassu na VŠMU, s filmovým architektom Eugeniom Caballerom, ktorý bol v Bratislave na Visegrad Film Fore, s režisérom Wojtekom Smarzowským, ktorý zavítal na Febiofest. A prinášame aj rozhovor s naším kolegom Mirom Ulmanom, ktorý oslavuje šesťdesiatku a dvadsať rokov úzko spolupracuje s Film.sk.

 Tým sa vraciame k Febiofestu, ktorý z pohľadu časopisu priniesol viac, než sme čakali. K dvadsiatke Film.sk nám so Simonou Nôtovou udelili Výročné ceny ASFK, za čo sme vďační, a poďakovanie patrí množstvu ľudí, ktorí pomáhali časopisužiť. Strávil kus spoločnej cesty so slovenským filmom a pri spätných pohľadoch sa dá zistiť mnoho zaujímavého. Dúfame, že sa vám oplatia čítať tak minulé, ako aj budúce čísla časopisu. Písať je o čom a zdá sa, že aj bude. A za to ďakujeme tiež.