Pivnica
(Bontonfilm)

Keď sme pred tridsiatimi rokmi videli Bessonovu Magickú hlbočinu, ani vo sne by nás nenapadlo, že Jean-Marc Barr si raz zahrá hlavnú úlohu v slovenskom filme. V Pivnici, slovensko-rusko-českej dráme ruského režiséra Igora Vološina, stvárnil Milana, starnúceho rockera, ktorého manželstvo prechádza ťažkou krízou. Šestnásťročná Lenka neprežíva odcudzenie rodičov ľahko. Keď sa jedného dňa nevráti domov z párty, jej mamy aj otca sa zmocní strach, bezmocnosť i pocit viny. Nikto im nevie pomôcť, ani kamaráti, ani známi či susedia. A keď pátranie polície vedie odnikiaľ nikam, Milan stratí trpezlivosť a rozhodne sa pátrať na vlastnú päsť. Pozitívnu úlohu pre celkové vyznenie filmu zohral Martin Žiaran, jeden z najvyťaženejších slovenských kameramanov, ktorý je za vizuálne spracovanie Pivnice nominovaný na národnú filmovú cenu Slnko v sieti. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD5.1 a DD2.0, so slovenským audioopisom pre nevidiacich a slovenskými titulkami pre nepočujúcich, bez bonusov.

 

Jan Palach
(Bontonfilm)

Päť rokov po vynikajúcom Horiacom kre Agnieszky Holland nakrútil režisér Robert Sedláček česko-slovenskú drámu Jan Palach. Zatiaľ čo Holland sa zaoberala udalosťami po Palachovom tragickom čine, Sedláček sa sústreďuje na to, čo mu predchádzalo, čo sa odohrávalo v duši dvadsaťročného študenta, ktorý sa v januári 1969 upálil na protest proti okupácii Československa a spoločenskému konformizmu. Film nemá prekvapujúcu pointu, vieme, čo, kedy, ako a prečo Palach urobí. Režisérovi sa však podarilo nakrútiť životopisnú drámu z čias, do ktorých by sme sa už mnohí nechceli vrátiť, bez pátosu. A zároveň mal šťastnú ruku, keď obsadil do hlavnej úlohy Viktora Zavadila, ktorý získal za jej stvárnenie Cenu českej filmovej kritiky. Jan Palachzískal dve nominácie na Slnko v sieti: za najlepší hraný film a za ženský herecký výkon v hlavnej úlohe pre Zuzanu Bydžovskú ako Palachovu matku.

Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD5.1, s českým audioopisom pre zrakovo postihnutých, s anglickými titulkami a českými titulkami pre nepočujúcich. Ako bonusy sú na DVD trailer, fotogaléria a plagát.

Miro Ulman