FILMOVÉ PODUJATIA NA SLOVENSKU

Očami filmových spravodajcov
1. apríl       18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V apríli má cyklus podnázov Bratislava na prelome 1944 – 1945. Lektorský úvod pripravil Rudolf Urc.
www.kino-lumiere.sk


Československá nová vlna
od 1. apríla (denne)
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Výstava v Kine Lumière predstavuje plagáty, ktoré vznikli k filmom československej novej vlny. Konkrétne k titulom Černý Petr (r. Miloš Forman), Hoří, má panenko (r. Miloš Forman), Žert (r. Jaromil Jireš), O slavnosti a hostech (r. Jan Němec), Romance pro křídlovku (r. Otakar Vávra), Ovoce stromů rajských jíme (r. Věra Chytilová), Ostře sledované vlaky (r. Jiří Menzel), Stud (r. Ladislav Helge), Svatba jako řemen (r. Jiří Krejčík), Marketa Lazarová (r. František Vláčil), Zabitá neděle (r. Drahomíra Vihanová), Čest a sláva (r. Hynek Bočan), Ecce homo Homolka (r. Jaroslav Papoušek), Všichni dobří rodáci (r. Vojtěch Jasný), Drak sa vracia (r. Eduard Grečner), Vtáčkovia, siroty a blázni (r. Juraj Jakubisko), Slnko v sieti (r. Štefan Uher), Slávnosť v botanickej záhrade (r. Elo Havetta) a 322  (r. Dušan Hanák). Súčasťou výstavy bude aj plagát k dvojdielnemu dokumentárnemu filmu Martina Šulíka 25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna, ktorý ponúka celkový pohľad na tento kinematografický fenomén. Podujatie sa viaže na slovenskú premiéru indického filmu CzechMate – Hľadanie Jiřího Menzla(r.Shivendra Singh Dungarpur), ktorá sa uskutoční v Kine Lumière 2. apríla.
www.kino-lumiere.sk


Kino Úsmev: 1. apríl v Úsmeve
1. apríl       20.00
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Prvého apríla prináša Kino Úsmev film The Room (r. Tommy Wiseau), ktorý je označovaný ako jeden z najlepších najhorších filmov všetkých čias.
www.kinousmev.sk


Výročia osobností: Peter Solan
2., 4., 6., 9., 11., 13., 16., 18., 23., 25., 27., 30. apríl        18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si v apríli pripomína 90. výročie narodenia jedného z najvýraznejších slovenských režisérov Petra Solana (25. 4. 1929 – 21. 9. 2013). Snímka Čert nespíje prvou slovenskou filmovou satirou a Solan ju nakrútil spolu s Františkom Žáčkom. Muž, ktorý sa nevrátil je zase prvou slovenskou detektívkou. Príbeh z koncentračného tábora Boxer a smrť so Štefanom Kvietikom v hlavnej úlohe zaznamenal aj medzinárodný ohlas. Solan na ňom spolupracoval so scenáristom Tiborom Vichtom podobne ako v prípade Tváre v okne. Film Prípad Barnabáš Kos vzišiel zo spolupráce so scenáristom Petrom Karvašom. Snímka Kým sa skončí táto noc si získala divácku popularitu a Solan režíroval aj jednu z poviedok filmu Dialóg 20 40 60 (ďalšími režisérmi boli Jerzy Skolimowski a Zbyněk Brynych), titulPán si neželal niča po období, keď ho odstavili do Krátkeho filmu, snímky A pobežím až na kraj sveta,Tušenie O sláve a tráve. Okrem celovečerných filmov uvedie kino i Solanove krátke diela: Trať voľnáVianočný darNemeckáBurzaMuž, ktorý klopeNepokradnešBalkón plný plienokKomu dôverovať?Prečo chodia poza školuArchitekt Dušan KuzmaRozhovor o jednom centimetri nádeje. Premietne sa aj dokument Kým sa skončí tento film (r. Tomáš Hučko) o scenáristovi Tiborovi Vichtovi a pred ním bude projekcia epizódy z dokumentárneho cyklu Zlatá šedesátá, ktorá je venovaná Petrovi Solanovi a nakrútil ju Martin Šulík. 
www.kino-lumiere.sk


Kino Tabačka: cyklus Oscar 2019 – najlepší cudzojazyčný film
2., 4., 7. apríl       19.00
(KOŠICE – KINO TABAČKA)
Kafarnaum (r. Nadine Labaki), Studená vojna (r.Pawel Pawlikowski), Zlodeji (r. Hirokazu Koreeda)
www.tabacka.sk


Zlatá šedesátá: Albert Marenčin
3. apríl       17.00

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Časť z dokumentárneho seriálu Martina Šulíka Zlatá šedesátá venovaná Albertovi Marenčinovi pri príležitosti jeho marcového úmrtia.
www.kino-lumiere.sk


Výročia osobností: Marguerite Duras
3. apríl       18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti 105. výročia narodenia spisovateľky a scenáristky Marguerite Duras (4. 4. 1914 – 3. 3. 1996) sa premietne film Hirošima, moja láska (r. Alain Resnais)
www.kino-lumiere.sk


Kino Nostalgia: Paolo Sorrentino
3., 11., 25. apríl    19.00
(BRATISLAVA – KINO NOSTALGIA)
Výber z tvorby režiséra Paola Sorrentina: BožskýVeľká nádheraOni a Silvio.
www.nostalgia.sk


Hudobné kino
5. apríl       19.00
(BRATISLAVA – DOM KULTÚRY LÚKY)
Hudobný dokument Mira Drobného Sídliskový sen ponúka pohľad do súkromia najznámejšieho slovenského rapera Patrika „Rytmusa“ Vrbovského.
www.kzp.sk


Z Berlinale do foajé
6. apríl       19.00
(BRATISLAVA – FOAJÉ)
Uvedenie animovaného filmu Martina Smatanu Šarkan, ktorý mal vo februári medzinárodnú premiéru na Berlinale. Súčasťou podujatia bude aj diskusia s autorom a projekcie filmu o realizácii Šarkana.
www.foaje.net


Týždeň slovenského filmu
6. – 12. apríl

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Viac v rubrike Akruálne.
www.tyzdenfilmu.sk


Kino inak: Oberhausen on Tour
8., 15. apríl      20.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Medzinárodný festival krátkeho filmu Oberhausen je jedným z najstarších a najdôležitejších svojho druhu. Vyše 60 rokov dáva priestor mladým tvorcom, ktorí sa snažia objavovať nové filmové postupy. Kino inak zostavilo dva bloky filmov, ktoré boli na tomto festivale uvedené. Blok s názvom Artist Film, ktorý je naplánovaný na 8. apríla, je venovaný dielam pohybujúcim sa medzi svetom filmu a výtvarného umenia: The Oblique (r. Jayne Parker), Chiroptères (r. Romeo Grünfelder), Patterns of the Conquerors (r. Sascha Reichstein), Gimny Moskovii (r. Dimitri Venkov), Three Casualties (r. Jens Pecho), Cuči no hito – 2017 gekidžjoban (r. Čikako Jamaširo). Výber filmov z medzinárodnej súťaže festivalu ponúkne Kino inak 15. apríla. Ide o diela tematizujúce pamäť a lúčenie: Macu ga eda wo musubi(r. Murata Tomojasu), Season of Goodbyes (r. Philippa Ndisi-Hermann), My Mamma Is Bossies (r. Naomi van Niekerk), Gikan Sa Ngitngit Nga Kinailadman (r. Kiri Dalena), Saladdin Castique (r. Anssi Kasitonni), Mais triste que chuva num recreio de colégio (r. Lobo Mauro).
www.a4.sk


Duša a film
8. apríl       18.00
(BRATISLAVA – KINO FILM EUROPE)
Kino Film Europe organizuje v spolupráci s Ligou za duševné zdravie ďalšie tematické premietanie filmu spojené s diskusiou. Tentoraz pôjde o projekciu snímky Môj kráľ (r. Maïwenn), po ktorej bude nasledovať diskusia s Lenkou Rušarovou, Jánom Ballxom a Katarínou Farkašovouna tému partnerských vzťahov a psychického násilia.Moderátorkou bude Hana Ševčíková.
www.kino.filmeurope.sk


Pocta: Romy Schneider
8., 17., 19., 20., 21., 22. apríl         18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Osemdesiate výročie narodenia herečky Romy Schneider (23. 9. 1938 – 29. 5. 1982) pripomenú filmy: Nevinní so špinavými rukami (r. Claude Chabrol), Celkom obyčajný príbeh (r. Claude Sautet), Smrť v priamom prenose (r. Bertrand Tavernier), Prízrak lásky (r. Dino Risi), Inferno (r. Serge Bromberg, Ruxandra Medrea), 3 dni v Quiberone (r. Emily Atef).
www.kino-lumiere.sk


Kino Tabačka: cyklus Francúzsky utorok
9. apríl       19.00
(KOŠICE – KINO TABAČKA)
Kino Tabačka v spolupráci s Francúzskou alianciou uvedie film Fľaša na mori (r. Thierry Binist).
www.tabacka.sk


Kino Úsmev: Literatúra a film
9. apríl       19.00
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Autorské čítanie básnika Kamila Bouška a premietanie filmu podľa jeho výberu.
www.kinousmev.sk


Hommage: Stanislav Milota
10. apríl     18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

Kameramana Stanislava Milotu (9. 3. 1933 – 18. 2. 2019) pripomenie film Spalovač mŕtvol (r. Juraj Herz).
www.kino-lumiere.sk


Masterclass Ako vyprodukovať víťazný film pre MFF Berlín, Cannes a Benátky?
10. – 11. apríl

(BRATISLAVA – FTF VŠMU – KINO KLAP)
Masterclass filmového producenta Philippa Avrila, ktorý sa od začiatku 90. rokov venuje produkovaniu artových filmov a zameriava sa najmä na podporu výrazných talentov zo strednej a východnej Európy, ale aj z Ázie, Blízkeho východu a Afriky. Ako koproducent sa podieľal na celovečernom dokumentárnom filme Dušana Hanáka Papierové hlavy (1995). Ako producent má na konte viacero festivalovo úspešných medzinárodných koprodukcií. Program predstaví jeho projekty a producentský prístup. Pripravené sú aj projekcie jeho ostatných filmov Nedotýkaj sa ma (r. Adina Pintilie) a Manta (r. Phuttiphong Aroonpheng) s prípadovými štúdiami. Podujatie organizuje Filmová a televízna fakulta VŠMU a Slovenská asociácia producentov v  audiovízii (SAPA).
www.ftf.vsmu.sk


Inkluzívne kino pre deti
13. apríl      15.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V spolupráci s občianskym združením RATA, ktoré sa venuje deťom s poruchou autistického spektra a ADHD, ponúka kino senzoricky prispôsobené projekcie pre detských divákov so špecifikami zmyslového vnímania a správania. Tentoraz sa premietne film Spievankovo a kráľovná Harmónia (r. Diana Novotná).
www.kino-lumiere.sk


Double Bill
12. apríl     17.30

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V apríli má cyklus podtitul Koniec starých časov a uvedie filmy Divoká banda (r. Sam Peckinpah) a Noční jazdci (r. Martin Hollý).
www.kino-lumiere.sk


Pondelky plus / Roman Rjachovský
12. apríl – 12. máj
(BRATISLAVA – STAROMESTSKÉ CENTRUM KULTÚRY A VZDELÁVANIA, PISTORIHO PALÁC)
Výstava v Pistoriho paláci ponúka ukážku televíznych a filmových prác scénografa Romana Rjachovského. Spolupracoval predovšetkým na televíznych projektoch, no podieľal sa aj na viacerých filmoch, ako sú napríklad Pavilón šeliemŠtvrtý rozmerZabudnite na MozartaŠiesta vetaUtekajme, už ide!, Správca skanzenu, či Pokoj v duši. Vlani si na udeľovaní národných filmových cien Slnko v sieti prevzal ocenenie za výnimočný prínos slovenskej kinematografii.


Art On Screen
13. apríl      18.00
(BRATISLAVA – KINO NOSTALGIA)
Film Hitler versus Picasso (r. Claudio Poli) predstavuje nacistami zakázané diela Picassa, Moneta, Chagalla, Matissa, Kokoschku, ktoré už nemali uzrieť svetlo sveta. Po rokoch sa vracajú do galérií v New Yorku, Paríži, Holandsku a Nemecku. Snímka približuje nielen mnohé dosiaľ neznáme obrazy, ale aj osudy ľudí, ktoré boli s nimi spojené.
www.nostalgia.sk


Cate Blanchett v Tabačke
14., 16., 18. apríl           19.00
(KOŠICE - KINO TABAČKA)
Kino Tabačka sa vo svojich tematických cykloch venuje nielen filmovým tvorcom, ale aj hereckým osobnostiam. Tentoraz to bude Cate Blanchett vo filmoch Jasmínine slzy (r. Woody Allen), Podivuhodný prípad Benjamina Buttona (r. David Fincher) a Manifesto (r. Julian Rosefeldt). 
www.tabacka.sk


Filmový kabinet EXTRA
15. apríl      18.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Vzdelávací cyklus nadväzuje na hlavnú tému semestra ukončeného v januári tohto roku, ktorou bola súčasná kinematografia. Tri stretnutia v mesiacoch marec až máj 2019 sú spojené s projekciami filmov zo súčasnej distribúcie, s prednáškami lektora Filmového kabinetu Juraja Oniščenka i s diskusiami. V marci už bol uvedený film VdovySteva McQueena. Najbližšie na účastníkov čaká snímka Paola Sorrentina Oni a Silvio. Témou stretnutia bude Politik a jeho súkromie: od Andreottiho k Berlusconimu. 
www.kino-lumiere.sk


Kraťasy z archívu: Kino čas
15. apríl     18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V apríli má cyklus podtitul Na výstavách a veľtrhoch. Snímky vybrala a lektorsky ich uvedie filmová historička Eva Filová.
www.kino-lumiere.sk


Music & Film
16. apríl      20.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Hudobný dokument B-Movie: zvuk a rozkoše západného Berlína 1979 – 1989(r. Jörg A. Hoppe, Klaus Maeck, Heiko Lange) sa pozrie na mesto Berlín rozdelené múrom. Jeho západná časť bola od konca 70. rokov po pád múru kreatívnym centrom Európy. Našli tam útočisko rôzne subkultúry i popkultúrne fenomény tých čias. Začala tam vznikať hudobná scéna, ktorá oslovila aj muzikanta, promotéra a žurnalistu Marka Reedera. S ambíciou mapovať toto dianie sa koncom 70. rokov presťahoval z Manchestru do Západného Berlína a desať rokov života v ňom dokumentoval kamerou. Film je kolážou amatérskych a televíznych záberov z hudobnej dekády, ktorá sa začala pankom a skončila Love Parade. Okrem Reedera vo filme účinkujú Blixa Bargeld, Nick Cave, Nena, Einstürzende Neubauten, Die Ärzte, Die Toten Hosen, Tilda Swinton, Christiane F. a mnoho ďalších.
www.kino-lumiere.sk


Kino inak: Hamburg Grids
17. apríl      18.30
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
FilmHamburger Gitter(r. Marco Heinig, Steffen Maurer) analyzuje postupy bezpečnostných zložiek a ukazuje, ako môže polícia v digitálnej dobe porušovať základné ľudské práva. Vracia sa k udalostiam z roku 2017, ktoré sa odohrali v Hamburgu na demonštráciách počas samitu G20. Po premietaní nasleduje diskusia, ktorú organizuje iniciatíva Príbeh nula.
www.a4.sk


Kino Úsmev: iShorts
17. apríl      19.00
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Kolekcia krátkych filmov na tému humoru.
www.kinousmev.sk


Kino Tabačka: cyklus Amnesty
23. apríl      19:00
(KOŠICE – KINO TABAČKA)
Kino Tabačka v spolupráci s Amnesty International Slovensko prináša každý mesiac jeden film s ľudskoprávnou tematikou.
www.tabacka.sk


Fashion Film Festival ASVOFF Bratislava
24. – 25. apríl

(BRATISLAVA – AUPARK)
Výber najlepších filmov 10. ročníka Medzinárodného filmového festivalu A Shaded View on Fashion Film (ASVOFF), ktorý sa konal minulý rok v Paríži. Tematicky je zameraný na filmy o móde a všetko, čo s ňou súvisí. Prehliadka bude mať aj slovenskú sekciu, ktorá je súťažná. Jej víťaz postúpi na 11. ročník festivalu ASVOFF v Paríži.
www.fashionfilmfestivalbratislava.com


Výročia osobností: Eugen Gindl
24., 26., 28., 29. apríl   18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Sedemdesiate piate narodeniny publicitu a scenáristu Eugena Gindla (*2. 2. 1944) pripomenú filmy Právo na minulosť (r. Martin Hollý), Keď hviezdy boli červené (r. Dušan Trančík), Satira (r. Ladislav Kaboš), Malebná cesta dolu Váhom (r. Ján Fajnor), Fašiangy v Sebechleboch (r. Ladislav Kaboš), Dominik (r. Ján Fajnor), Celý svet nad hlavou (r. Stanislav Párnický).
www.kino-lumiere.sk


Exhibition On Screen
27. apríl      18.00
(BRATISLAVA – KINO NOSTALGIA)
Režisér Phil Grabsky sa vo filme Renoir – uctievaný a zatracovaný zameral na Renoirovu neskoršiu tvorbu, často zatracovanú. No málo známou skutočnosťou je, že medzi umelcami, ktorých inšpirovala, boli aj dvaja velikáni výtvarného umenia 20. storočia – Picasso a Matisse.
www.nostalgia.sk


Kino pre nevidiacich a slabozrakých
29. apríl      13.30
(BRATISLAVA – MESTSKÁ KNIŽNICA)
Premietanie filmu Anjel milosrdenstva (r. Miloslav Luther) s audiokomentárom.

REDAKCIA NEZODPOVEDÁ ZA ZMENY V PROGRAME PODUJATÍ!

PODUJATIA SLOVENSKÉHO FILMU V ZAHRANIČÍ

8. Medzinárodný filmový festival Cinema Perpetuum Mobile, Minsk (BIELORUSKO)
30. marec – 3. apríl
„M“ (r. Gabriela Gažová) – medzinárodná súťaž krátkych filmov


Medzinárodný filmový festival Visions du Réel, Nyon (ŠVAJČIARSKO)
5. – 13. apríl
The Sound Is Innocent (r. Johana Ožvold) – medzinárodná súťaž Burning Lights, Vietor (r. Michal Bielawski) – medzinárodná súťaž dlhometrážnych filmov
www.visionsdureel.ch


3. Medzinárodná animátorská konferencia a filmový festival Kingstoon, Kingston (JAMAJKA)
5. – 7. apríl
Transylvánski dravci (r. Júlia Koleňáková) – medzinárodná súťaž
www.kingstoonfest.com


5. Študentský festival krátkych filmov RECFest, Zlín (ČESKO)
9. – 11. apríl
Súťaž hraných filmov – Hrejivá komédia o depresii, šialenstve a nesplnených snoch (r. Michal Ďuriš), súťaž animovaných filmov: Poetika Anima (r. Kriss Sagan), Journey (r. Marek Jasaň)
www.recfest.cz


Festival filmov zo strednej a východnej Európy goEast, Wiesbaden (NEMECKO)
10. – 16. apríl
Súťaž: Jan Palach (r. Robert Sedláček), Chvilky (r. Beata Parkanová), sekcia Symposium: Ružové sny (r. Dušan Hanák)
www.filmfestival-goeast.de


Festival dokumentárnych filmov nádejných tvorcov FIDÉ, Paríž (FRANCÚZSKO)
10. – 14. apríl
Súťaž: Na povale som (r. Matúš Ďuraňa), (A)way (r. Soňa Nôtová)
www.fide.festivaldoc.com


21. Medzinárodný festival krátkych a dokumentárnych filmov Ismailia, Ismailia (EGYPT)
10. – 16. apríl
Ja sa nehrám (r. Matej Babic)
www.ismailiafilmfest.com


11. Filmový festival Outview, Atény (GRÉCKO)
11. – 17. apríl
Spolu (r. David Benedek)
www.outview.gr


Festival Finále Plzeň (ČESKO)
11. – 16. apríl
Zlatý Ledňáček – súťaž celovečerných hraných alebo animovaných filmov: Domestik (r. Adam Sedlák), Jan Palach (r. Robert Sedláček), Toman (r. Ondřej Trojan), Všetko bude (r. Olmo Omerzu), Zlatý Ledňáček – súťaž dokumentárnych filmov: Cirkus Rwanda (r. Michal Varga), Okupácia 1968 (r. Jevdokija Moskvina, Linda Dombrovszky, Magdalena Szymków, Maria Elisa Scheidt, Stefan Komandarev), V sieti roku 2018: Chvilky (r. Beata Parkanová), Čertovské pero (r. Marek Najbrt), Hovory s TGM (r. Jakub Červenka), Zlatý podraz (r. Radim Špaček), Na vlne 2019: Kapela (r. Ladislav Kaboš), Teroristka (r. Radek Bajgar), Prvý úlovok: Batastories (r. Peter Kerekes), Ostrým nožom (r. Teodor Kuhn), České stopy v medzinárodných koprodukciách: Backstage (r. Andrea Sedláčková), Dôverný nepriateľ (r. Karel Janák), Milosť (r. Jan Jakub Kolski), Pivnica (r. Igor Vološin), Dimenzie dokumentu 2018: Môj neznámy vojak (r. Anna Kryvenko), Špeciálne uvedenie: Škrvna (r. Peter Bebjak), Pri prameni: Šarkan (r. Martin Smatana)
www.festivalfinale.cz


Medzinárodný filmový festival pre deti Cinemira, Budapešť (MAĎARSKO)
12. – 14. apríl
Transylvánski dravci (r. Júlia Koleňáková) 
www.kidfilmfestival.hu


HKIFF Cine Fan
12. apríl, 25. máj
Prípad Barnabáš Kos (r. Peter Solan) – sekcia Vitajte v Absurdistane
www.cinefan.com.hk


Dni slovenského filmu, Vilnius (LITVA)
24. – 28. apríl
Boxer a smrť (r. Peter Solan), Signum Laudis (r. Martin Hollý), Koza (r. Ivan Ostrochovský), Stanko (r. Rasťo Boroš)
www.skalvija.lt


Kino Tuškanac, Záhreb (CHORVÁTSKO)
30. apríl
Voda a práca (r. Martin Slivka), Prišiel k nám Old Shatterhand (r. Dušan Hanák), Hr. Peklo (r. Vlado Kubenko), Ohnivé rieky (r. Ctibor Kováč), Fotografovanie obyvateľov domu (r. Dušan Trančík), Oko (r. Juraj Bindzár), Bubeník Červeného kríža (r. Juraj Jakubisko), Obrazy starého sveta (r. Dušan Hanák)
www.kinotuskanac.hr