Voda, čo ma drží nad vodou

V búrlivých vodách Jozefa Urbana

Česko-slovenský hraný film o živote básnika, textára a novinára Jozefa Urbana Voda, čo ma drží nad vodou prichádza do slovenských kín symbolicky na 20. výročie jeho tragického úmrtia. Režíroval ho i produkoval Tomáš Magnusek (Bastardi 3Kluci z hor) a slovenským producentom a zároveň autorom námetu aj spoluautorom scenára bol Ondrej Kalamár.

Scenár vznikol na motívy Kalamárovej knihy Pivo u Chárona s Jožom Urbanom, ktorá vyšla v roku 2014 k 15. výročiu Urbanovho úmrtia a súčasne k jeho nedožitej päťdesiatke. „Už keď som písal knihu, mnohé udalosti sa mi premietali ako film. Vtedy som si povedal, že by mohol byť zaujímavý. Po vydaní knihy som sa snažil osloviť mnohých slovenských filmových tvorcov i televízie, ale okrem potľapkania po pleci a upozornenia, aby mi ten nápad niekto neukradol, sa mi nedostalo ohlasu,“ vysvetľuje Ondrej Kalamár, ktorý bol blízkym priateľom Jozefa Urbana, predovšetkým z obdobia, keď básnik žil a pôsobil vo Zvolene.

S režisérom Tomášom Magnuskom sa Kalamár stretol vo februári 2017 napodujatí Spolku slovenských spisovateľov a českej Obce spisovatelů, ktorej Magnusek predsedá.Kalamár mu dal prečítať svoju knihu, tá ho oslovila a rozhodol sa film režírovať.„V auguste 2017 som sa zase zúčastnil na letnom medzinárodnom literárnom happeningu v Čísoviciach pri Prahe u básnika Aloisa Marhoula, kde som okrem iného hovoril aj o vzniku textu Voda, čo ma drží nad vodoua o mojej vízii filmu,“ozrejmuje Kalamár okolnosti stretnutia s ďalším spriaznencom, ktorý začal jeho filmový projekt podporovať a prispel naň aj finančne. „Vtedy začal film nadobúdať reálne kontúry a preto vznikal ako česko-slovenský. Druhý veľký vklad je od samotného Tomáša Magnuska, ktorý do filmu takisto vložil svoje vlastné finančné prostriedky. Slovenský vklad je v osobnosti hlavného hrdinu a jeho príbehu, v mojej práci a v účinkovaní popredných slovenských hercov,“dopĺňa Kalamár.

Jozefa Urbana stvárňuje v snímke Roman Pomajbo a okrem neho sa v nej zo slovenských hercov objavia Robo Roth, Andrea Kerestešová Růžičková či Lukáš Latinák. Oľga Záblacká a Vašo Patejdl zosobnia na plátne samých seba. Z českých hercov diváci uvidia napríklad Martina Dejdara, Jana Kanyzu,Jiřího Lábusa,Svatopluka Skopala či Jiřího Wohanku. Pod hudbu k filmu sa podpísal slovenský herec a hudobník Ondřej Daniš.

Názov snímky odkazuje na Urbanov text, z ktorého sa stal pesničkový hit, no on sa toho už nedožil. V apríli 1999 tragicky zahynul pri autohavárii vo veku 34 rokov. Stihol sa však stať pojmom. A okrem elánovskej pesničky počuť jeho texty aj v ďalších známych skladbách (napríklad Len s ňou od Mira Žbirku alebo Vráť trochu lásky medzi násod skupiny Money Factor). Je takisto autorom libreta k muzikálu Kráľ Dávid. Urban bol veľký bohém, ale aj otec a manžel a film sa ho snaží vykresliť so všetkými plusmi i mínusmi, nielen ako zidealizovanú ikonu. V distribučnom liste sa píše: „Zachytáva jeho životné obdobie od nástupu na poetickú scénu. Sústreďuje sa však najmä na posledných sedem rokov jeho búrlivého života – jeho lásky, nádeje, sklamania, pády a vzostupy, ale aj boj s vnútornými démonmi. Príbeh vrcholí práve napísaním textu Voda, čo ma drží nad vodou, opisuje autentické okolnosti jeho vzniku i obrovské nádeje, ktoré doň autor vkladal.“ A ako by Jozefa Urbana charakterizoval slovenský producent filmu Ondrej Kalamár?„Poznal som Joža ako človeka, ktorý vyslovene neznášal klamstvo, pretvárku a faloš. On bol úprimný niekedy až do takej miery, že to bolo neznesiteľné. Napriek tomu, že bol určitým spôsobom kontroverzný, ako človek bol neskutočne rovný, nedokázal by sa zapredať.“

Voda, čo ma drží nad vodou (r. Tomáš Magnusek, Česko/Slovensko, 2019)
CELKOVÝ ROZPOČET FILMU: 200 000 eur
DISTRIBUČNÉ NOSIČE: DCP

Jaroslava Jelchová
foto: Continental film

Teroristka

Dôchodkyne predsa nestrieľajú ľudí...

Po Teórii tigraprichádza do slovenských kín druhý celovečerný hraný film českého režiséra a scenáristu Radka Bajgara Teroristka. Ide o koprodukčnú snímku na pomedzí komédie a drámy s prvkami čierneho humoru, v ktorej odvážna dôchodkyňa zoberie spravodlivosť do vlastných rúk a postaví sa proti zlu ako akčná hrdinka.

„K tejto téme ma priviedla spoločenská atmosféra, ktorá hustne, pribúdajú ľudia, ktorí skúšajú, čo im budú ostatní ešte tolerovať. Posúvajú sa hranice prijateľného, rôzni arogantní hajzli skúšajú, čo im ešte prejde. Spoliehajú sa, že čím viac budú za hranou, tým istejšie je, že normálni ľudia sa nezmôžu na obranu,“vysvetľuje režisér Bajgar svoju motiváciu pri výbere témy.

Film sleduje premenu učiteľky na dôchodku, ktorá svojim žiakom vždy vštepovala, že slušnosť a vzájomná úcta sú základ dobrého spolužitia medzi ľuďmi a že násilím sa nič nevyrieši. Podľa toho aj žila. Dlhodobo pociťovaná bezmocnosť v konfrontácii s miestnou mafiou a so skorumpovanou politikou starostky ju však tohto presvedčenia postupne zbavuje. Rozhodne sa teda aj za cenu prekročenia hraníc slušnosti a zákona zakročiť proti človeku, ktorý všetkým škodí, ale nikto ho nie je schopný ani ochotný zastaviť. Popri etických a morálnych otázkach zločinu rieši hlavná hrdinka aj technické problémy jeho prípravy. Musí si zohnať zbraň, naučiť sa strieľať a pripraviť plán. Pomáha jej bývalý žiak – dobrácky kriminálnik, ktorý si odpykáva podmienečný trest na slobode.

Hlavnú úlohu napísal Radek Bajgar priamo pre herečku Ivu Janžurovú, ktorá hrala už v jeho prvom filme.„To, čo tá postava zažije, je tragické a pritom to vo výsledku vyzerá ,srandovne‘, pretože normálni ľudia nie sú trénovaní na páchanie násilia. Divák musí ísť s ňou, všetko jej to veriť, rozumieť jej aj v situácii, keď robí extrémne veci. Komédia by vždy mala byť o pravde a bolesti. A v tejto krehkej polohe je proste Iva Janžurová nedostižná.“Vo filme si zahrala aj slovenská herečka Kristína Svarinská.

Hrdinka Teroristkyje v dôchodkovom veku podobne ako hrdina Teórie tigra. O ľuďoch v tomto období života sa veľa nenatáča, no podľa Bajgara sa v ňom odohrávajú prinajmenšom rovnako dôležité veci ako v ktoromkoľvek inom. V prípade Teroristkyje zároveň vek a spoločenské postavenie hrdinky v kombinácii s jej ochotou zobrať do ruky zbraň, aby ochránila nevinných a nastolila poriadok, zdrojom komických situácií, hoci príčiny, pre ktoré sa učiteľka na dôchodku správa tak nečakane, sú vo svojej podstate tragické. „Učiteľky na dôchodku predsa nestrieľajú ľudí,“zaznie z úst mafiána a ona mu odpovie skôr, ako odistí zbraň: „Veď práve. Ale teraz si tým už nikdy nebudete istý.“

Pre Jaroslava Sedláčka, kreatívneho producenta Českej televízie, ktorá sa na vzniku filmu podieľala, má Teroristkadve roviny: „Prvá je komediálna, príbeh českej dôchodkyne, ktorá sa podľa vzoru akčných hrdinov rozhodne vziať spravodlivosť do vlastných rúk. Druhá je vážna, otvára pálčivý problém súčasnosti – frustráciu spoločnosti z korupcie, arogancie mocných a bohatých, z neschopnosti vymôcť si právo a spravodlivosť na úradoch a inštitúciách, ktoré sú na to určené.“

Dobrá komédia sa vie priblížiť k podstate rovnako ako dráma, ale komédia má podľa Bajgarových slov potenciál osloviť omnoho viac divákov. „FilmTeroristkaje vo svojej podstate skôr dráma. Pri písaní scenára ma stálo veľa práce urobiť z toho komédiu. Pretože točiť film pre pár nadšencov v artovom kine je síce fajn, ale diskusiu tým nevyvoláte. Keď tú drámu prezlečiete za komédiu, má to omnoho väčší dosah.“

Teroristka (r. Radek Bajgar, Česko/Slovensko, 2019)
CELKOVÝ ROZPOČET FILMU: 890 402 eur (podpora z RTVS: 60 000 eur)
DISTRIBUČNÉ NOSIČE: DCP

Jaroslava Jelchová
foto: CinemArt SK