Filmový rok 2018 v jednom týždni

Vyhlásenie výsledkov 9. ročníka národných filmových cien Slnko v sieti, ktoré sa uskutoční5. 4. v Starej tržnici v Bratislave, bude prvým z bilančných podujatí venovaných slovenskej kinematografii uplynulého roka. Maratón slovenského filmu (6. 4.), zostavený z víťazných diel v kategóriách hraný, dokumentárny a animovaný film, bude prebiehať v sieti kín Cinemax po celom Slovensku. A v hlavnom meste odštartuje prehliadka Týždeň slovenského filmu (6. – 12. 4.) s projekciami aj bohatým sprievodným programom.

Prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) Wanda Adamík Hrycová zhodnotila slovenský filmový rok 2018 nasledovne:„Teším sa, že aj tento rok sme mohli vyberať z kvalitných filmov, o čom svedčia aj nominácie. Tie zároveň potvrdili pretrvávajúci trend intenzívnej spolupráce našich a českých filmových tvorcov, keďže väčšina nominovaných hraných filmov bola nakrútená v koprodukcii. Je to len potvrdenie toho, aké dôležité je pre nás vytvárať si vzťahy na medzinárodnom poli a potvrdzovať pozície Slovenska ako relevantného koprodukčného partnera pre ostatný filmový svet.“Počas jedného týždňa budú môcť diváci vidieť snímky, ktoré sa v minulom roku dostali do kín alebo mali premiéru a ich producenti ich prihlásili na národnú filmovú cenu Slnko v sieti. Oproti vlaňajšku pribudlo jednodňové podujatie Maratón slovenského filmu, ktoré ponúkne tituly ocenené Slnkom v sieti v kategóriách hraný, dokumentárny a animovaný film. Uskutoční sa v Cinemaxoch v Bratislave, Banskej Bystrici, Nitre, Trenčíne, Martine, Trnave, Dunajskej Strede, Skalici, Žiline, Košiciach, Prešove a Poprade. 

Piaty ročník Týždňa slovenského filmu (TSF) sa uskutoční len v Bratislave. Projekcie budú prebiehať v Kine Lumière a k väčšine uvádzaných snímok prídu opäť aj tvorcovia, prezradil dramaturg bilančnej prehliadky Miro Ulman.

Sprievodný program TSF sa začne v sobotu 6. 4. a bude venovaný najmenším divákom. Asociácia slovenských filmových klubov pripravila špeciálne vydanie Filmového kabinetu deťom pod názvom Mimi & Líza a ďalší. Vybrané časti z animovaných seriálov predstavia nielen Mimi & Lízu(r. Katarína Kerekesová), ale aj dve súrodenecké dvojice – Bena a Toma zo seriálu Drobci(r. Vanda Raýmanová) a dvojičky zo starších večerníčkových príbehov Janku a Danku(r. Jan Dudešek). Malí diváci sa okrem toho dozvedia niečo viac o slovenskom animovanom filme a jeho tvorcoch a hravou formou aj niečo o tom, ako vzniká animované dielko. Lektorky im predstavia rôzne techniky a na záver si počas workshopu budú môcť vyrobiť vlastného pohyblivého panáčika.

Pondelok 8. 4. bude v súvislosti so sprievodnými podujatiami TSF zameraný na filmového publicistu, dramaturga a režiséra Rudolfa Urca. V Kine Lumière sa uskutoční odborný seminár venovaný jeho tvorbe s projekciou jeho krátkometrážnych filmov – dokumentu Posledný odpich (1966), ktorý režíroval spolu s Pavlom Sýkorom, piatej časti animovaného večerníčkového seriálu z roku 1991 Bratislavské rozprávky: Stolček, ktorý vytvoril spolu s Ondrejom Slivkom, animovaného filmu Prvá trieda(1984) a dokumentov zo začiatku 90. rokov Misia poručíka Greena, v ktorom sa vracia do obdobia SNP, a Boháči z Biskupíc, kde mapuje osudy nespravodlivo odsúdených družstevníkov z Podunajských Biskupíc a ťažké časy kolektivizácie v 50. rokoch 20. storočia. Premietne sa aj krátky dokument o Rudolfovi Urcovi, ktorý nakrútil Martin Šulík v rámci televízneho cykluGEN. Profesorovi Urcovi zároveň udelia Cenu Petra Mihálika, ktorú získavajú osobnosti za výnimočný počin v oblasti slovenskej filmovej vedy. Vlani ju dostal Pavel Branko a tento rok na TSF slávnostne pokrstia publikáciu Pavel Branko. V znamení filmu a jazyka, ktorú vydáva Slovenský filmový ústav v spolupráci so SFTAIde o zborník textov z minuloročného seminára, ktorý sa konal počas TSF.

V bratislavskom Nu Spirit Clube sa uskutoční filmový kvíz.

V utorok 9. 4. sa v kine na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU uskutoční masterclass režiséra Jonáša Karáska. Premietne sa jeho príspevok z poviedkového filmu DOGGa krátkometrážna snímka The Swan. V Kine Lumière sa uskutoční workshop autorskej spoločnosti LITA k najčastejším otázkam a problémom, s ktorými sa v súvislosti s autorským právom a zákonmi stretávajú tvorcovia v audiovízii. Lektorkou bude Lucia Miklasová.

Diskusia Ako vzniká tanečný film sa uskutoční v stredu 10. 4. v Kine Lumière po projekcii divácky najúspešnejšieho slovenského filmu minulého roka Backstage(r. Andrea Sedláčková). Na túto tému budú debatovať producentka filmu Silvia Panáková a jeho spoluscenáristka Naďa Clontz, tanečník a choreograf Miňo Kereš a členovia tanečného zoskupenia The Pastels. Hostia sa pokúsia odpovedať napríklad na otázky, ako sa hľadá správny pomer medzi tancom a príbehom, či sú výborní tanečníci dobrými hercami, aké postavenie má tanec na Slovensku a či sa ním u nás dá uživiť.

Nebudú chýbať ani panelové diskusie o slovenskej kinematografii uplynulého roka. V stredu 10. 4. zhodnotia domácu hranú tvorbu filmový publicista Radovan Holub a kritik Miloš Krekovič. O deň neskôr sa budú venovať dokumentárnej tvorbe filmový vedec Martin Palúch a kritik Matej Sotník. Oba panely bude moderovať filmová historička Jelena Paštéková. Panel o slovenskej animovanej tvorbe sa tento rok do programu TSF nedostal pre nízku produkciu animovaných filmov. Chýba aj panel o domácej filmovej vede a kritike.

Vo štvrtok 12. 4. sa v rámci sprievodných podujatí TSF uskutoční v Kine Lumière projekcia a krst DVD Obrazy (proti) extrémizmu,spojené s diskusiou o tomto edukačno-edičnom projekte, ktorý vznikol na Katedre audiovizuálnych štúdií FTF VŠMU a realizoval sa v spolupráci so SFÚ. Tvoria ho dve DVD s filmami, ktoré sa zaoberajú témami ako mediálna manipulácia, rasová a etnická neznášanlivosť, nacionalizmus, strach zo sexuality a z inakosti, náboženská intolerancia, holokaust, politická moc či život v exile. Projekt je primárne určený pre študentov a pedagógov stredných škôl a má prispieť k scitlivovaniu spoločnosti v časoch narastajúceho pravicového extrémizmu.

Týždeň slovenského filmu organizuje Slovenská filmová a televízna akadémia, spoluorganizátormi sú Slovenský filmový ústav a Rozhlas a televízia Slovenska.

Jaroslava Jelchová
foto: Fool Moon