Masaryk v distribúcii

V rubrike Premiéry informujeme, že česko-slovenský film Masaryk v réžii Juliusa Ševčíka mal slovenskú premiéru 15. 12. 2016, v kinách ho však v súčasnosti nenájdete a na jeho štandardné nasadenie do širokej kinodistribúcie si treba ešte chvíľu počkať. Počas decembra sa konalo len niekoľko projekcií snímky v bratislavskom kine Mladosť, čo jej síce zaručilo distribučnú premiéru, ale bežne sa k nej budú môcť diváci dostať až od 23. 3. Koprodukčný titul Masaryk preto zaradíme do rubriky Novinky v marcovom čísle Film.sk.  

dan

Kiná ponúkajú to najlepšie zo severských filmov

Najnovšie filmy zo Švédska, z Dánska, Nórska a Fínska prinesie od 25. do 29. januára prehliadka súčasnej severskej kinematografie Scandi. Jej tretí ročník sa uskutoční v šestnástich kinách trinástich slovenských miest, konkrétne v Bratislave, Košiciach, Martine, Liptovskom Mikuláši, Seredi, Trenčíne, Trnave, Nitre, Modre, Nových Zámkoch, Poprade, Prešove a Spišskej Novej Vsi. Žánrovo pestré a festivalovo úspešné filmy zo súčasnej škandinávskej produkcie budú uvedené v štyroch sekciách. V rámci Scandi premiér si diváci budú môcť pozrieť snímky Chlapci (r. A.-T. Keining), Idealista (r. Ch. Rosendahl), Kráľovná Kristína (r. M. Kaurismäki), Posledný kráľ (r. N. Gaup), Pyroman (r. E. Skjoldbjærg) a Sámska krv (r. A. Kernell), ktorá bude zároveň otváracím filmom podujatia. Nová sekcia Scandi komédie predstaví tituly Iba sex (?) (r. M. Kuparinen), Takmer dokonalý (r. H. Joof), Takmer chlap (r. M. Lund) a Vtedy na Phukete (r. S. Lindberg). Pre mladších divákov je pripravená sekcia Scandi deti s filmami Akcia Arktída (r. G. Bøe-Waal), Magické striebro I (r. K. Launing, R. Uthaug), Magické striebro II – Hľadanie kúzelného rohu (r. A. Lindtner Næss) a Prdiprášok doktora Proktora (r. A. Fröhlich). V poslednej sekcii Best of Scandi sa stretne výber tých najpozoruhodnejších severských filmov za posledné obdobie: Boj snežného pluhu s mafiou (r. H. P. Moland), Komúna (r. T. Vinterberg) a O kuratách a ľuďoch (r. A. T. Jensen). Prehliadku organizuje distribučná spoločnosť Film Europe Media Company.

zs

Zlaté šesťdesiate na TA3

Televízia TA3 pokračuje aj v januári vo vysielaní dokumentárneho cyklu Zlaté šesťdesiate, ktorý približuje osobnosti československej kinematografie 60. rokov a koprodukčne sa na ňom podieľal aj Slovenský filmový ústav. Dňa 6. 1. uvedie TA3 vo večerných hodinách časť venovanú hercovi a režisérovi Janovi Kačerovi, 13. 1. to bude diel o scenáristovi, spisovateľovi a dramatikovi Zdeňkovi Mahlerovi, o týždeň neskôr – 20. 1. cyklus predstaví režiséra Jana Němca a 27. 1. príde na rad režisér, scenárista a herec Vít Olmer.

dan

Prihlasovanie filmov na Slnko v sieti 2017

Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) pripravuje udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti 2017. Na ocenenie môžu byť prihlásené hrané, dokumentárne a animované slovenské filmy a s nimi súvisiace tvorivé výkony, ak sa prvé verejné uvedenie týchto filmov za odplatu v kinách (distribučná premiéra) na území SR uskutočnilo medzi 1. januárom a 31. decembrom 2016 a počas tohto obdobia sa konalo minimálne 7 verejných predstavení za odplatu. Podmienka uvedenia prihlásených audiovizuálnych diel v kinodistribúcii neplatí pre kategórie dokumentárny a animovaný film, záväzné však ostáva ich premiérové verejné uvedenie v hodnotenom období. SFTA prechádza od roku 2017 na elektronický systém prihlasovania filmov a hlasovania akademikov. Filmy a s nimi súvisiace tvorivé výkony tak budú môcť producenti prihlasovať online prostredníctvom prihláškového formulára do 31. januára 2017. Štatút ceny a bližšie informácie pre producentov sú zverejnené na internetovej stránke www.slnkovsieti.sk. O nomináciách a držiteľoch cien budú rozhodovať členovia SFTA v dvojkolovom hlasovaní. Slávnostné odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti bude vyvrcholením bilančnej prehliadky Týždeň slovenského filmu a uskutoční sa 7. apríla v budove Starej tržnice v Bratislave.

SFTA

Berlinale uvedie v súťaži slovenskú minoritu

V hlavnej súťaži o Zlatého medveďa sa tento rok na prestížnom Berlinale objaví aj film Cez kosti mŕtvych, ktorý vznikol v rozsiahlej medzinárodnej koprodukcii vrátane slovenskej účasti. Nakrútila ho poľská režisérka Agnieszka Holland podľa knižnej predlohy Olgy Tokarczuk. Snímka bude mať na 67. ročníku Berlinale (9. – 19. 2.) svetovú premiéru, do slovenských kín by sa mala dostať v apríli.

dan

Slovenské festivaly 2016

V mesačníku Film.sk sme sa počas uplynulého roka venovali niektorým slovenským filmovým festivalom na väčšom priestore – samostatným informatívnym článkom v rubrike Kalendárium a reflexiou podujatia v rubrike Ohlasy. Prinášame vám stručný sumár týchto festivalov aj s údajmi o ich celkovom rozpočte, podpore z Audiovizuálneho fondu (AVF) a návštevnosti.

23. MFFK Febiofest – Bratislava a ďalších 9 slovenských miest (17. 3. – 16. 4. 2016), celkový rozpočet: 126 500 eur, podpora z AVF: 46 000 eur, návštevnosť: 12 547 divákov

24. Art Film Fest Košice (17. – 25. 6. 2016), celkový rozpočet: 763 000 eur, podpora z AVF: 150 000 eur, návštevnosť: 19 305 (len v kinách)

MFF Trenčianske Teplice (23. – 26. 6. 2016), celkový rozpočet: 200 000 eur, podpora z AVF: bez podpory, návštevnosť: 7 191 divákov

9. Fest Anča – Žilina (29. 6. – 3. 7. 2016), celkový rozpočet: 104 000 eur, podpora z AVF: 50 000 eur, návštevnosť: 7 101 divákov

11. Cinematik – Piešťany (13. – 18. 9. 2016), celkový rozpočet: 111 410 eur, podpora z AVF: 70 000 eur, návštevnosť: 13 008 divákov

18. MFF Bratislava (11. – 17. 11. 2016), celkový rozpočet: 280 000 eur, podpora z AVF: 50 000 eur, návštevnosť: 7 200 divákov

dan 

Febiofest odštartoval jukebox

Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest má v programe aj sekciu Klubový jukebox, ktorú zostavujú hlasujúci diváci. Aj tentoraz môžu vyberať svojich festivalových kandidátov z desiatich úspešných klubových filmov – v hre sú tituly Richard Müller: Nespoznaný, Zem, ktorá hľadá svoje nebo, Máme pápeža, Mustang, Toto je náš svet, Melancholia, Ida, Pieseň mora, Amy a Divoké historky. Hlasovať sa dá na facebookovej stránke festivalu do 15. 1. Päť filmov s najvyšším počtom hlasov uvedie Febiofest v Klubovom jukeboxe. Tento rok sa festival uskutoční od 2. do 8. 3. v Bratislave a neskôr sa bude konať v ďalších desiatich slovenských mestách.

dan 

Creative Europe Desk Slovensko informuje

Prvým termínom podprogramu MEDIA v roku 2017 je 2. február, keď má uzávierku Výzva EACEA/21/2016, Podpora vývoja balíkov projektov. Je určená stredne veľkým a veľkým nezávislým produkčným spoločnostiam, ktoré sú schopné paralelne vyvíjať a produkovať viacero projektov. Spoločnosti musia existovať najmenej 36 mesiacov a musia preukázať, že v období 5 rokov pred podaním žiadosti produkovali ako väčšinový producent dielo, ktoré bolo distribuované v kinách alebo v televíziách v najmenej troch krajinách mimo krajiny pôvodu diela, a to v období medzi 1. januárom 2014 a dňom podania žiadosti. Balík projektov musí pozostávať z 3 až 5 projektov (hraných, dokumentárnych alebo animovaných). Novinkou je, že balík môže navyše obsahovať aj krátky film do 20 minút. Ide o podporu nových talentov (nových autorov, producentov, kameramanov a podobne, ktorí už majú za sebou dielo, čo vzbudilo pozornosť – napríklad školské –, a ešte nedebutovali v profesionálnej praxi) a súčasne o posilnenie spolupráce medzi nimi a renomovanými produkčnými spoločnosťami. V tejto výzve nemôžu podávať žiadosti spoločnosti, ktoré si už podali žiadosť v rámci Podpory vývoja jednotlivých projektov v novembri 2016. Minimálna suma podpory je 70 000 eur, maximálna 200 000 eur bez krátkeho filmu a 210 000 eur s ním. Možná suma podpory je maximálne 50 percent z oprávnených nákladov na vývoj projektu.

vs