► Vo veku 74 rokov zomrel 30. 10. nemecký filmový teoretik, historik a publicista Hans-Joachim Schlegel, ktorý sa zameriaval na kinematografiu strednej a východnej Európy a bol propagátorom slovenského filmu v zahraničí. Spolupracoval s mnohými festivalmi, kde pomáhal prezentovať aj tunajšiu kinematografiu a tvorcov (napríklad go-East Wiesbaden, festival krátkych filmov v Oberhausene, festivaly v Nyone, Lipsku, Montreale, ale aj v Berlíne či Benátkach). Filmová a televízna fakulta VŠMU mu udelila titul doctor honoris causa.

► Film Učiteľka (r. J. Hřebejk) získal na 54. ročníku MFF v Gijóne v Španielsku (19. – 26. 11.) Cenu Gila Parronda pre architekta filmu Juraja Fábryho a Cenu za najlepšiu hudbu pre Michala Novinského.

► V sobotu 26. 11. sa v Bratislave udeľovali po 21. raz Ceny Nadácie Tatra banky za umenie. Oceneným v kategórii audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas sa stal režisér Peter Bebjak za réžiu filmu Čistič. Držiteľom ocenenia Mladý tvorca, určeného pre umelcov do 35 rokov, sa stal Michal Baláž za réžiu hranej časti filmu True Štúr (r. M. Baláž, N. Držiak).

► Animovaný titul Hviezdny taxík (r. J. Krumpolec) získal cenu za najlepší film pre deti na základe hlasovania divákov na 6. ročníku festivalu animovaného filmu Animax Skopje Fest (1. – 4. 12.) v Macedónsku.

► Dokument Sloboda pod nákladom (r. P. Barabáš) získal Cenu za film, ktorý odráža život a kultúru horských národov na 20. medzinárodnom festivale horského filmu Bansko Film Fest, ktorý sa konal v Bulharsku od 23. do 27. 11. Film získal aj Grand Prize na festivale Bilbao Mendi Film Festival, ktorý sa konal v Španielsku od 9. do 18. 12. Barabášov dokument Suri získal tretie miesto na Medzinárodnom festivale outdoorových filmov, ktorý sa konal od 7. 10. do 10. 12. v desiatkach miest na Slovensku, v Česku a Rusku.

► Na 20. ročníku medzinárodného festivalu študentských filmov CineMAiubit, ktorý sa konal od 7. do 11. 12. v Bukurešti, získal cenu Jury Special Award film Balada o Šimonovi a Tereze (r. M. Hnát).  

zs