Sloboda pod nákladom
(K2 Studio)

Po DVD Slovakia, ktorého základ tvorí multimediálny projekt Esencia Slovenska, zložený zo štyroch paralelných 7-minútových filmov, prichádza na trh druhý tohtoročný disk z produkcie K2 Studia. Je na ňom najnovší film Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom, dokument o najstaršej generácii tatranských nosičov, ktorý od septembrovej premiéry prilákal do kín vyše 15 000 divákov a získal už desať ocenení. Režisér nám ponúka intímny pohľad do sveta štyroch nosičov, ktorí s krošňou na chrbte za každého počasia zásobujú vysokohorské chaty. Práci v horách zasvätili svoje životy, Tatry im dodávajú pocit slobody, energiu a chuť do života i pozitívne myslenie. Vďaka tomu zostávajú v duši mladíkmi, hoci už majú po šesťdesiatke. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD2.0 v slovenskej a anglickej jazykovej verzii a so šiestimi bonusmi – okrem vynechaných scén je to Memoriál Juraja Petranského 100 kg, ktorý dáva nádej, že tatranskí nosiči nie sú druhom odsúdeným na vyhynutie, Sherpa Ralley 60 kg, Viktor o výstupe na Rysy, Tatranskí nosiči a Niečo navyše.


Smrteľné historky
(Magic Box)

Dlhé roky čakania na nový slovenský dlhometrážny animovaný film ukončil predvlani Lokalfilmis Jakuba Kronera. A popri ňom bolo Slovensko v roku 2015 minoritným koproducentom ďalších dvoch dlhometrážnych animovaných filmov. Vlani ostalo „len“ pri koprodukciách s Českom. Lichožrúti sa dostávajú do kín tento mesiac a poviedkový animovaný film Smrteľné historky Jana Bubeníčka vyšiel po svojej púti kinami na DVD. Film sa skladá z troch príbehov – Antonio Cacto, Maják a Veľký chlap, oddelených tromi krátkymi blackoutmi Na draka. Bubeníček vo svojom dlhometrážnom debute úspešne spojil rôzne technológie (hrané scény, 3D a 2D animácia, bábky, zadná projekcia) i žánre. Zatiaľ čo prvá poviedka je o nevraživom spolužití muža a škriatka, v druhej sledujeme svet z perspektívy malého pozorovateľa „odinakiaľ“ a tretia je gangsterskou roadmovie. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, s českým zvukom DD 5.1 a s voliteľnými anglickými, talianskymi a španielskymi titulkami a s českými titulkami pre nepočujúcich. Ako bonusy na ňom nájdete film o filme – Antonio Cacto, Clarinet Factory – B-A-C-H a fotogalériu.


Učiteľka
(Bontonfilm)

Nie prvý raz zaznamenávame v slovenskej kinematografii tematický návrat do čias socializmu, tentoraz je však pohľad na túto dobu iný. Dej filmu Učiteľka, prvej majoritne slovenskej snímky autorskej dvojice Jan Hřebejk – Petr Jarchovský, je zasadený do 80. rokov minulého storočia, ale rieši morálne otázky aktuálne aj dnes, pretože skorumpovanosť a vypočítavosť nevymizli s nástupom nového spoločenského systému z nášho života. Je to film o tom, ako vzniká v ľuďoch strach a ako s tým treba bojovať. Učiteľka mala svetovú premiéru na MFF Karlove Vary a Zuzana Mauréry tam za stvárnenie hlavnej postavy, zneužívajúcej svoje postavenie na získavanie osobných výhod od rodičov svojich žiakov, získala cenu za ženský herecký výkon. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD 5.1 a DD 2.0, s audiokomentárom pre nevidiacich a s voliteľnými titulkami – anglickými a anglickými pre nepočujúcich, slovenskými pre nepočujúcich a českými a českými pre nepočujúcich. Ako bonusy nájdete na DVD trailer a fotogalériu.


Zlatá lýra – 1. + 2. diel
(Trigon Production)

O 10-dielnom dokumentárnom cykle Petra Hledíka a Roberta Valoviča Zlatá lýra, ktorý vlani odvysielala RTVS, sme už písali v decembrovom čísle Film.sk. Teraz sa k nemu vraciame pri príležitosti vydania prvých dvoch dielov na DVD: Roky nádeje mapujú obdobie rokov 1966 až 1967 a Zlomové roky sa ohliadajú za obdobím 1968 až 1969. Cyklus prináša pohľad nielen na históriu hudobného festivalu, kde začínali a vďaka ktorému sa presadili takmer všetky spevácke ikony 60. až 80. rokov, ale aj na dobu, v ktorej sa Bratislavská lýra odohrávala. Tieto dva pohľady tvorcovia vyvážene kombinujú do celku a ich Zlatá lýra prilákala k obrazovkám 1 102 000 divákov. Zmestiť 30-ročnú históriu do desiatich hodín bol mimoriadny výkon, preto nečudo, že súčasťou DVD sú aj takmer dve hodiny bonusov – Vznik a zákulisie Bratislavskej lýry v spomienkach Pavla Zelenaya, Jozefa Pokorného či Jarmily Košťovej, Cesta plná tunelov, Československí speváci v Cannes 1968, Zahraniční hostia na Bratislavskej lýre (The Shadows, Sandy Shaw a ukážky z koncertov 1966 – 1969) a 73-minútový záznam z 1. ročníka Bratislavskej lýry 1966, ktorý vyhrala pieseň Mám rozprávkový dom v podaní Karla Gotta. 

Miro Ulman