Návrat o 60 rokov späť

Filmové týždenníky ako žáner spravodajského filmu sú dnes vzácnosťou. Na Slovensku sa o ne vo svojich zbierkach stará Slovenský filmový ústav (SFÚ), ktorý ich v spolupráci so spravodajskou televíziou TA3 uvádza v jej programe. V mesačníku Film.sk ich čitateľom približuje Milan Černák, ktorý pôsobil ako dramaturg a režisér Spravodajského filmu.

Ako v každom roku aj v tom päťdesiatom siedmom sa toho udialo dosť. V marci vzniklo Európske hospodárske spoločenstvo – predchodca EÚ, v Sovietskom zväze sa tvrdé jadro stalinistov pokúsilo zvrhnúť „reformátora“ Chruščova, v Československu sa stal prezidentom Antonín Novotný. Briti odpálili prvú vodíkovú bombu, Sovieti poslali do vesmíru prvého živého tvora – sučku Lajku, John Lennon založil kapelu, z ktorej sa neskôr stali Beatles, a narodil sa Usáma bin Ládin.

Ale o ničom z toho nebolo v januári/februári ani chýru... Vianočná atmosféra ešte doznieva vo fejtóne o horárovi v Slatinke (č. 1/1957), kým ostatné šoty by sme dnes označili ako spotrebné: z morských lastúr a slimákov sa vyrábali perleťové výrobky, z aragonitového vápenca levický Zlatý ónyx a trh obohacovala aj tradičná pozdišovská keramika.

V Piešťanoch obnovili 12 rokov po vojne Kolonádový most!Vo Váhu ešte plávali hlavátky (č. 2) a myjavský kovotokár Michal Vdovjak predbehol svojich kolegov o tri roky – o toľko skôr sa mu podarilo splniť úlohy druhej päťročnice.

V Horných Strhároch hľadali uhlie a našli – horúci gejzír (č. 3).

Bratislava predstavila svoj plán rozvoja na 15 rokov (č. 5): okrem iného postaví byty na Košickej, športovú halu a Dom odborov na Trnavskom mýte. Nový tanec rock’n’roll je „drobné jašenie a zvrátený prejav Západu“, no „valčík ostáva večne živý a krásny“.

Výborný odhad mal autor šotu o mladých výtvarníkoch (č. 6), ktorí „dávajú radostnú nádej do budúcnosti“. Kto to bol? Viera Žilinčanová, Ernest Spitz, Rudolf Krivoš a Pavel Tóth. V tomto čísle nájdeme aj záblesk kritiky družstevníkov, ktorí „zabudli“ na poli pod snehom poľnohospodárske stroje. A kravy v Trnave mali smutné oči, lebo ich chovatelia zase „zabudli“ zobrať pre ne krmivo z polí...

Hurá domov!Tak by sa mohla volať snímka v č. 7 o nekultúrnych divákoch kultúrnych podujatí. Sotva doznie v divadle posledný dialóg alebo na koncerte huslista zloží slák zo strún, vstávajú a utekajú do šatne. (To aby stihli posledný spoj, kto už mal vtedy auto...)

Ján Cikker napísal na motívy Turčína Poničana svoju druhú operu Beg Bajazid. Premiéru mala s vtedy najhviezdnejším obsadením (č. 8) a spoluautorom choreografie bol Štefan Nosáľ, práve v tomto januári deväťdesiatročný!

FILMOVÉ TÝŽDENNÍKY NA TA3 – JANUÁR 2017
7. 1. – 14.30 hod. – Týždeň vo filme 1/1957 a 2/1957 (repríza 8. 1. o 16.30 hod.)
14. 1. – 14.30 hod. – Týždeň vo filme 3/1957 a 4/1957 (repríza 15. 1. o 16.30 hod.)
21. 1. – 14.30 hod. – Týždeň vo filme 5/1957 a 6/1957 (repríza 22. 1. o 16.30 hod.)
28. 1. – 14.30 hod. – Týždeň vo filme 7/1957 a 8/1957 (repríza 29. 1. o 16.30 hod.)
Zmena programu vyhradená!

Milan Černák