Od blockbusterov po festivalové hity

Už tretí rok po sebe je na obdobie mesiacov január až jún naplánovaných takmer 120 noviniek v slovenských kinách. To je skoro 20 filmov na každý mesiac. Mnohé sa ani zďaleka nedostanú do všetkých kín, iné zase vylákajú z domu aj tých, čo v kine celý rok neboli. Na tomto mieste vás informujeme o oboch typoch filmov.

O januárových novinkách píšeme v rubrike Premiéry. Hoci je ich úctyhodných tridsať, ešte stále zostáva veľa zaujímavých titulov, ktoré distribútori pripravili na prvý polrok 2017.

Na prvý pohľad udrú do očí tri veci. Rapídne vzrástol počet 3D filmov (vlani ich bolo 10, tohto roku ich je až 17), amerických titulov je viac než polovica (64 zo 116 plánovaných premiér) a klesol počet premiér slovenských, ale aj českých filmov. Z domácich a koprodukčných by sa v prvom polroku mali dostať do kín animovaní Lichožrúti (12. 1.), evitovka Všetko alebo nič (12. 1.), dráma Bohdana Slámu Baba z ľadu (2. 3.), dramatický príbeh zasadený do 90. rokov Únos (2. 3.) Mariany Čengel Solčanskej, Piata loď (16. 3.) režisérky Ivety Grófovej, ktorá spracovala predlohu Moniky Kompaníkovej, historická dráma Masaryk (23. 3.) Juliusa Ševčíka, dokument Roberta Kirchhoffa o rasovom prenasledovaní Rómov v strednej Európe počas druhej svetovej vojny Diera v hlave (30. 3.), koprodukčná dráma Agnieszky Holland Cez kosti mŕtvych (6. 4.), ktorá bude mať premiéru na Berlinale, komédia Cuky Luky Film (20. 4.) Karla Janáka, posledný film Jana Němca Vlk z Královských Vinohrad (20. 4.) a prvá časť trilógie Jana Hřebejka Zahradnictví s názvom Rodinný přítel (11. 5.).

Z českých noviniek spomeňme aspoň dokument Nechte zpívat Mišíka (8. 3.) o legendárnom hudobníkovi, ktorý si vždy stál za svojím a nedal sa skorumpovať mocou.

Desať percent premiér tvoria animované filmy, ktoré patria na Slovensku k najnavštevovanejším. Do kín sa chystajú tituly Lego Batman Movie (9. 2.), Šmolkovia: Zabudnutá dedinka (30. 3.), Veľká oriešková lúpež 2 (1. 6.), Ja, zloduch 3 (29. 6.), ale aj Červená korytnačka (4. 5.), ktorú ocenili na MFF v Cannes.

Ani v prvom polroku 2017 nebudú v kinách chýbať pokračovania filmových hitov – T2: Trainspotting (2. 2.) Dannyho Boyla, v ktorom sa na plátno vracajú všetky obľúbené postavy z jednotky, Päťdesiat odtieňov temnoty (9. 2.), Rýchlo a zbesilo 8 (13. 4.), Strážcovia galaxie 2 (4. 5.), Piráti Karibiku 5 (25. 5.), v ktorých si zahrá aj Paul McCartney, či Transformers: Posledný rytier (22. 6.).

Svoje novinky nám predstavia úspešní a renomovaní režiséri, ako sú napríklad Martin Scorsese (Mlčanie, 16. 2.), Ang Lee (Billy Lyn, 2. 3.), Guy Ritchie (Kráľ Artuš: Legenda začína, 11. 5.) alebo Ridley Scott (Votrelec: Covenant, 18. 5.). Do pripravovaného Votrelca obsadil Scott aj Michaela Fassbendera, ktorý sa okrem toho objaví v akčnej kriminálnej dráme Tresspass Against Us (4. 5.). Z ďalších hviezd sa do kín vrátia Keanu Reeves vo filme John Wick 2 (23. 2.), Scarlett Johansson v akčnej sci-fi dráme Ghost in the Shell (30. 3.) a v komédii Rock That Body (15. 6.), Juliette Binoche v nevšednej komédii Ospalá zátoka (13. 4.), Emma Watson a Tom Hanks v titule Circle (27. 4.), Tom Cruise a Russell Crowe v Múmii (8. 6.). A Hugh Jackman sa rozlúči s postavou Wolverina v akčnom sci-fi Logan (2. 3.).

To svoje si v programe kín nájde aj cinefilské publikum. Čakajú ho víťazné snímky z prestížnych festivalov – Ja, Daniel Blake (r. Ken Loach, 16. 2.) z MFF v Cannes, Rodinné šťastie (r. Szabolcs Hajdu, 16. 2.) z MFF Karlove Vary, Radio Dreams (r. Babak Jalali, 11. 5.) z MFF Rotterdam. A okrem nich to bude napríklad aj dokument Hitchcock/Truffaut (9. 3.), ktorý vychádza z nahrávok rozhovoru Françoisa Truffauta s Alfredom Hitchcockom.

Miro Ulman 
FOTO:
Záber z filmu Masaryk, zdroj: infilm