Anna Grusková
režisérka, dramatička, teatrologička

V novembri minulého roka sa na MFF Bratislava aj v RTVS podarilo odpremiérovať môj dokument o Irene Brežnej s názvom Profesionálna cudzinka. Momentálne pripravujem jeho distribúciu po Slovensku v prvej polovici tohto roka. Medzitým nakrúcame s rovnakým tímom (Vierka Bačíková a Peter Toman) ďalší dokument o karpatských Nemcoch a ich jazyku, ktorý skúma Jozef Tancer. Mám aj iné krásne plány, ale ešte sú príliš krehké na to, aby sa o nich smelo verejne hovoriť.


Lívia Filusová
producentka

V súčasnosti sa naplno venujem projektu celovečerného hraného filmu Pivnica, ktorý sa začne točiť v lete tohto roka. Ide o koprodukčný projekt Slovenska, Ruska a Česka a film bude režírovať mladý talentovaný ruský režisér Igor Vološin. So scenáristom Richardom Pupalom pracujeme na scenári a na prípravách už dva a pol roka. Vološinove tvorivé ambície smerujú k ojedinelému silnému psychologickému príbehu, ktorý bude vyrozprávaný jemu vlastnou poetikou. Okrem toho pripravujem televízny dokumentárny cyklus a na stole mám niekoľko ďalších scenárov a ponúk.


Alena Čermáková
režisérka

V roku 2015 som dokončila film o kňazovi, politickom väzňovi a vzácnom človeku Antonovi Srholcovi. Pracovala som na ňom od roku 2009, aj keď prvé zábery vznikli ako home-video už v roku 2007. Film som dokončila, keď už bol Anton Srholec vážne chorý, ale videl ho a všetko v ňom odobril. K filmu som napísala knihu s názvom Anton Srholec, ktorej súčasťou je DVD (aj v nemeckom a anglickom jazyku) s bonusmi. V tomto roku chcem čo najviac prezentovať film o Antonovi Srholcovi, doma i v zahraničí, a rada by som začala nakrúcať príbehy ľudí, ktorí v našej krajine urobili záslužné veci, ale nedostalo sa im pozornosti.