V prvom mesiaci roku 2017 vstupujú do kín dve slovenské novinky. Marta Ferencová nakrútila podľa úspešnej knižnej predlohy Evity Urbaníkovej romantickú komédiu Všetko alebo nič. Doplní ju animovaný film Lichožrúti (r. G. Miklínová), ktorý vznikol v minoritnej koprodukcii Slovenska. Oba tituly vyvolávajú dojem rozprávania v štýle „bezstarostne o starostiach“, situácia je však iná medzi snímkami v rubrike Recenzia. Nachádzajú sa v nej filmy Paterson (r. J. Jarmusch), Sladké sny (r. M. Bellocchio) a Smrť v Sarajeve (r. D. Tanović). Mimochodom, január môžeme označiť aj za mesiac Jima Jarmuscha, okrem jeho novinky sa totiž do kín dostáva aj sedem jeho starších filmov. Rubrika Premiéry je tentoraz nezvyčajne rozsiahla.

V rozhovore odpovedá na naše otázky autorka animovaných filmov Vanda Raýmanová, ktorá počas Vianoc premiérovala svoj seriál Drobci. Hovorí aj o problémoch súčasných študentov animovanej tvorby s hľadaním tém a s prácou s príbehom. Našťastie, vlani sa dostalo do kín aj niekoľko zaujímavých krátkych slovenských „animákov“, ako konštatuje článok zameraný na tento druh tvorby. V ďalších dvoch štúdiách hodnotia autori slovenské hrané a dokumentárne filmy uplynulého roka.

Filmových premiér je veľa, ako sú však na tom priestory, v ktorých sa premieta? V Téme čísla sa snažíme pozrieť na súčasnú situáciu slovenských kín, keď doznieva fáza digitalizácie a prevádzkovatelia sa sústreďujú na možnosti modernizácie kín. Za redakciu Film.sk vám do roku 2017 želám, aby ste mali poruke dobré kino a nechodili doň primárne pre potrebu uniknúť z ťaživej reality.

Daniel Bernát