Odkladané filmy i výrazné dokumenty mladej generácie

Aktuálny distribučný plán počíta v druhej polovici roka 2021 s premiérou minimálne dvadsiatky slovenských filmov, medzi ktorými je osem dokumentov a dve krátke snímky. Týchto 22 filmov má v čase uzávierky Film.sk určený dátum distribučnej premiéry, ktorý sa však môže podľa okolností ešte zmeniť. V aktuálnej podobe počíta s dvanástkou majoritne alebo plne slovenských titulov. 

Medzi premiérami je až osem celovečerných debutov – svoje prvé filmy uvedú v kinách štyri slovenské režisérky, druhá polovica debutov je dielom zahraničných tvorcov koprodukčných titulov. Viacero ďalších filmov je v distribučnom pláne uvedených zatiaľ bez dátumu, iné zas čakajú na svoju festivalovú premiéru, ktorej sa distribúcia prispôsobí. Aj v nadväznosti na košický Art Film Fest sa napríklad v prvej polovici júla dostáva do kín až sedem slovenských filmov.

Jedným z nich je nový film Martina Šulíka Muž so zajačími ušami (1. 7.), ktorý mal podľa pôvodného plánu vstúpiť do distribúcie krátko po úspešnej októbrovej premiére na varšavskom festivale, kde získal okrem iného cenu za réžiu. Ďalším očakávaným filmom, ktorému pandémia skomplikovala distribúciu, je minuloročný národný kandidát na Oscara Správa (23. 9.) Petra Bebjaka o úteku Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu z osvienčimského koncentračného tábora. Na 11. novembra je naplánovaná premiéra pokračovania výpravnej rozprávky Juraja Jakubiska Perinbaba a dva svety. Bez konkrétneho dátumu zatiaľ ostávajú filmy dvoch výrazných slovenských režisérok: Žaby bez jazyka Miry Fornay mali svetovú premiéru ešte koncom roku 2019 na tallinskom festivale, no na distribúciu stále čakajú, zatiaľ čo film V hmle Zuzany Piussi o korupcii v súdnictve sa mal dostať do kín ešte minulý rok, no vzhľadom na aktuálnosť témy sa jeho dokončenie posunulo.

Až šiestimi filmami sa predstaví mladá dokumentaristická generácia. Približne dva mesiace po premiére na torontskom festivale Hot Docs vstupuje 1. 7. do distribúcie portrét starnúceho námorníka v Karibiku The Sailor Lucie Kašovej. Ide o debut, podobne ako v prípade filmu Na značky! Márie Pinčíkovej. Ten zachytáva prípravy a priebeh všesokolského zletu v Prahe a koncom mája sa predstavil na festivale Doclisboa. O týždeň neskôr, 8. 7., sa do kín dostane druhý „antarktický“ film Viery Čákanyovej Biela na bielej, ktorý získal hlavnú cenu na minuloročnom jihlavskom festivale. Vladislava Sárkány sa vo filme To ta monarchia (15. 7.) bližšie pozrie na fungovanie „ideálnej“ dediny Spišský Hrhov. S filmom Láska pod kapotou o nových začiatkoch a amatérskych automobilových pretekoch sa 9. septembra v kinách predstaví Miro Remo. Zabudnutej histórii rómskeho odboja počas druhej svetovej vojny sa venuje debut Very Lackovej Ako som sa stala partizánkou (11. 11.), ocenený na festivale goEast vo Wiesbadene.

Ďalšie dva debuty sú komédie. Český režisér Adam Hobzik nakrútil film Ubal a zmizni  (8. 7.) o dvoch mladých díleroch, ktorým niekto vykradol byt, zatiaľ čo film Zuzany Mariankovej Známi neznámi (12. 8.) sa odohráva počas silvestrovského večera, keď všetci zúčastnení dajú mobilné telefóny na stôl a spoločne nahlas prijímajú každú správu a hovor. Romantická komédia V lete ti poviem, ako sa mám Marty Ferencovej o prepletených životoch bývalých spolužiakov zo strednej školy tesne pred štyridsiatkou by mala mať premiéru 2. 12.

Na festivale v Annecy uviedli v júni v premiére dva minoritne slovenské celovečerné animované filmy. Film o priateľstve myši a líšky Myši patria do neba dvojice Denisa Grimmová a Jan Bubeníček sa do kín dostane 7. októbra, Moje slnko Maad slávnej českej animátorky Michaely Pavlátovej o dva týždne neskôr, 21. októbra. S prvkami animácie pracuje aj krátkometrážny film Dávida Popoviča Miro jilo / Moje srdce (2. 9.). 

Mladšiemu publiku sú určené ďalšie dve minority. Minuloročná Smečka Tomáša Polenského (5. 8.) je zasadená do hokejového prostredia a hovorí o agresivite a pocite menejcennosti, zatiaľ čo Martin a tajomstvo lesa Petra Oukropca (26. 8.) sleduje deti v skautskom tábore, ktoré sú vo svojej divočine naposledy, keďže v oblasti sa má čoskoro začať ťažba nerastnej suroviny.

Medzi očakávané minoritne slovenské filmy patrí Každá minúta života Eriky Hníkovej (16. 9.) o slovenskej rodine, ktorá intenzívne vychováva svoje malé dieťa tak, aby sa z neho stal úspešný atlét. Maďarská režisérka Hajni Kis debutuje drámou Iná svorka (30. 9.) o vzťahu medzi otcom, ktorý sa po rokoch vracia z väzenia, a jeho násťročnou dcérou. S týmto filmom sa bude premietať krátky česko-slovenský film Milý tati (r. Diana Cam Van Nguyen). Nový dokument Víta Klusáka a Filipa Remundu Jak Bůh hledal Karla (8. 7.) hovorí o kresťanskej viere v stredoeurópskom regióne a Jan Prušinovský nakrútil vzťahovú drámu Chyby (21. 10.) o žene, ktorá sa vyrovnáva s chybami minulosti.

Ďalšie pripravované slovenské filmy nájdete v katalógu New & Upcoming Slovak Films 2021, ktorý vychádza k výnimočne júlovému Marché du film v Cannes. Jeho digitálnu verziu si môžete stiahnuť na stránke Audiovizuálneho informačného centra Slovenského filmového ústavu.

Tomáš Hudák
foto: Arsy-Versy