Služobníci na ceste za divákmi

Film Služobníci Ivana Ostrochovského sa v decembri po odkladanej premiére ocitol v slovenských kinách len na dva týždne, potom ich pandémia zavrela až do mája. Po znovuotvorení sa v distribučnej spoločnosti Filmtopia rozhodli vydať sa s filmom na cestu po Slovensku. Snímka, ktorej protagonisti, mladí bohoslovci, čelia v Československu 80. rokov tlaku na kolaboráciu s režimom, mala premiéru na festivale v Berlíne a zarezonovala aj inde v zahraničí. Služobníkov sprevádzajú na turné po slovenských mestách ich tvorcovia, herci a ďalší hostia. „Intenzívne spolupracujeme s miestnymi farnosťami a premietania pripravujeme, vzhľadom na tému filmu, aj pre veriace publikum,“ povedala riaditeľka distribučnej spoločnosti Filmtopia Silvia Učňová Kapustová.

SLUŽOBNÍCI: FILMOVÉ TURNÉ
16. 6. – 31. 7.
13 slovenských miest
www.filmtopia.sk

 

Nielen pozerať, ale aj diskutovať

Výber filmov z uplynulého 24. ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava predstavia v letnom kine v Novej Cvernovke. „Tohtoročná dramaturgia je vystavaná so zreteľom na najzásadnejšie témy dneška a prinesie kontroverzné a medzinárodne úspešné dokumentárne tituly tematizujúce čoraz hrozivejšiu klimatickú zmenu, izreaelsko-palestínsky konflikt, počiatky pandémie v Číne, neudržateľné fungovanie bankového sektora či duševné zdravie mladých ľudí,“ priblížili program organizátori z distribučnej spoločnosti Film Expanded. Súčasťou projekcií budú aj diskusie s tvorcami a odborníkmi na témy, ktoré jednotlivé filmy otvárajú. Ide o tituly ako Dilema rozkoše (r. Maria Finitzo), Kampaň proti klíme (r. Mads Ellesøe), Oeconomia (r. Carmen Losmann), KoroNárod(r. Ai WeiWei) alebo Dráma dievčaťa (r. Vincent Boy Kars).

OZVENY JI.HLAVY
29. 6. – 17. 8
Bratislava – Nová Cvernovka
www.filmexpanded.com
www.novacvernovka.eu

 

Kinematograf vezie komédie aj krátku klasiku 

Dva retro autobusy Bažant Kinematografu sa aj tento rok vydajú na cesty po Slovensku a ponúknu projekcie pod holým nebom. Program zostavený zo súčasných slovenských a českých celovečerných filmov ako 3Bobule (r. Martin Kopp), Bourák (r. Ondřej Trojan), Cesta do nemožna (r. Noro Držiak),Meky (r. Šimon Šafránek) a Šarlatán (r. Agnieszka Holland) tento rok obohatia krátkometrážne klasické filmy z archívnych zbierok Slovenského filmového ústavu. Ide o animované tituly Viktora Kubala PostupŠach a Zem a Jaroslavy Havettovej Socha a Posledný kameň, ktorého spoluautorom je Július Hučko.

19. BAŽANT KINEMATOGRAF
1. 7. – 4. 9.
27 slovenských miest
www.kinematograf.sk

 

Film je pravda aj lož

Letný filmový festival 4 živly sa vo svojom programe každý rok zameriava na iný fenomén či okruh tém. Tento rok sa tematicky vymedzil protipólmi pPravda a lož. Podľa organizátorov je to totiž téma, ktorá je v dobe množiacich sa dezinformácií a hoaxov aktuálna, zároveň je však kinematografii vlastná už z jej princípu a od jej počiatkov. Okrem súčasných snímok nebudú v Banskej Štiavnici chýbať ani klasické filmy. Priestor dostanú aj experimenty a diela balansujúce na hrane filmu a iných druhov umenia. Festival okrem toho vyhodnotí aktuálny ročník súťaže Iné vízie SK a ponúkne aj bohatý sprievodný program.

23. LETNÝ FILMOVÝ FESTIVAL 4 ŽIVLY
4. – 8. 8.
Banská Štiavnica
www.4zivly.sk


Hory a mesto 2021 – festivalové turné
od 8. augusta
(vybrané slovenské mestá)
Projekcie filmov z medzinárodného filmového festivalu Hory a mesto spojené so sprievodným programom.
www.horyamesto.sk

REDAKCIA NEZODPOVEDÁ ZA ZMENY V PROGRAME PODUJATÍ.
PODUJATIA SA USKUTOČNIA PODĽA AKTUÁLNYCH POKYNOV, KTORÉ SA MÔŽU MENIŤ V ZÁVISLOSTI OD NARIADENÍ VLÁDY SLOVENSKEJ REPUBLIKY.