Pacho, hybský zbojník
(Slovenský filmový ústav)

Dobové súhrny a hodnotenia filmových kritikov v rôznych obdobiach z času na čas upozorňujú, že komédia nie je žáner, ktorý by slovenskí filmári práve preferovali. Ak sa o to aj pokúšali, často pohoreli. Jednou z mála šťastných výnimiek je Pacho, hybský zbojník (1975), divácky najúspešnejší slovenský film rokov 1970 – 1982. Zvláštne vročenie súvisí s tým, že v roku 1983 prišla do kín Tisícročná včela, divácky najúspešnejšia snímka desaťročia. S Pachom má spoločného scenáristu Petra Jaroša. Jeho poviedka zaujala režiséra a spoluscenáristu Martina Ťapáka a spoločne sa nebáli pozrieť na národného hrdinu (hoci ich zbojník je fiktívny) s iróniou a sparodovať ho. K úspechu snímky prispeli aj dialógy Milana Lasicu a Júliusa Satinského. Mnohé z nich zľudoveli. Ťapáka ešte mnoho rokov mrzelo, že mu nedovolili, aby dvojica vo filme aj účinkovala. Presadil si však zaneprázdneného Jozefa Kronera do roly Pacha. Svojou jedinečnou kreáciou prispel k zrodu komediálnej klasiky. Za úspech do značnej miery vďačí aj mnohým ďalším hercom, ktorí v snímke dokonale splynuli s postavami a diváci ich s nimi spájajú dodnes. 


Noční jazdci
(Slovenský filmový ústav)

Aj jedenásty celovečerný film Martina Hollého s kamerou Františka Uldricha a hudbou Svetozára Stračinu spĺňa charakteristiky vinúce sa celým jeho dielom: silný príbeh, ktorého hýbateľmi sú plnokrvní hrdinovia precízne obsadení najlepšími charakterovými hercami. Pre režiséra ho na základe námetu z Barrandova napísal Tibor Vichta. Už dobová kritika chválila jeho dialógy a tiež poznamenala, že svojím scenárom sa Radoslavovi Brzobohatému postaral o dovtedy najväčšiu a najsilnejšiu filmovú úlohu. Veliteľovi pohraničnej stráže Edovi Halvovi v podaní Brzobohatého je v chlapskej dobrodružnej snímke s westernovým pôdorysom a sarkastickou pointou rovnocenným protivníkom vodca pašerákov koní Marek Orban (Michal Dočolomanský). Príbeh z obdobia krátko po prvej svetovej vojne sa odohráva na slovensko-poľských hraniciach. Slovenský filmový ústav snímku vlani digitálne reštauroval a vydáva ju nielen na DVD, ale aj ako Blu-ray. Vydanie dopĺňa obsažný booklet s textom o filme, hutným sumárom Hollého tvorby od Pavla Branka a rozhovorom s režisérom, ktorý s ním v roku 1994 viedol Richard Blech. 


Čriepky 
(MAGIC BOX)

Vyčíňanie sériového vraha vytvára potenciál množstva dramatických minipríbehov, ktorých aktérmi sú nielen obete, ale aj ich príbuzní, známi, svedkovia aj vyšetrovatelia, ich najbližší, súdny aparát a tak ďalej. Filmová či televízna história je bohatá na snímky rozpitvávajúce rôzne aspekty tohto kriminálneho fenoménu. Režisér a scenárista John Lee Hancock napísal scenár k filmu Čriepky v prvej polovici 90. rokov. To, čo by vtedy bolo temné, znepokojivé, ba možno až šokujúce, pôsobí dnes ako pomerne bežná kriminálka. Dvaja vyšetrovatelia – skúsený starší policajt s množstvom kostlivcov v skrini (Denzel Washington) a mladý ambiciózny detektív motivovaný výrazným kariérnym rastom (Rami Malek) – spoja sily pri pátraní po vrahovi mladých žien, ktorý uniká spravodlivosti. Hlavný podozrivý (Jared Leto) nie je ľahkou korisťou a existujúce dôkazy na usvedčenie nestačia. Hancock, vedomý si syndrómu skúseného diváka, namiesto toho, aby postupne odkrýval karty a smeroval k očakávanej katarzii, sa v príbehu zameriava viac na psychológiu postáv. DVD obsahuje aj dva bonusy –  dokumenty o nakrúcaní a o hlavných postavách príbehu.


Smrtonosná pasca 3
(MAGIC BOX)

Filmová séria Die Hard, u nás vtipne a úderne premenovaná na Smrtonosnú pascu, urobila z Brucea Willisa superhviezdu. Päticu komerčne mimoriadne úspešných snímok série má údajne doplniť aj šiesta. Zákonitosti hollywoodskych sérií hovoria, že pokračovanie musí byť aspoň dvakrát také bombastické ako pôvodný film a komerčný úspech nebýva zárukou kvalitatívnej kontinuity originálu. Smrtonosná pasca 3 patrí k výnimkám. Režisér jednotky John McTiernan prijal ponuku a do akcie vrátil osvedčené atrakcie v novom šate. Vianočné Los Angeles vymenil za sparno New Yorku a frustrovaného policajta McLanea nechal riešiť hádanky prefíkaného teroristu v tandeme s nedobrovoľným „asistentom“ (Samuel L. Jackson). Priamočiarosť príbehu nedovoľuje a ani nevyžaduje hlbšie psychologické ponory do vnútorného sveta postáv. To, čo celý príbeh zbesilo posúva dopredu, sú vycizelované a vtipné hlášky a vynikajúco načasovaná napínavá akcia. Pri pohľade z dnešnej predigitalizovanej éry prekvapuje uveriteľnosťou. Tretia DVD reedícia akčnej klasiky prináša film v anamorfnom formáte 1:2,35, s českým znením televízie NOVA a tiež v pôvodnom znení s českými titulkami.

mak, Jaroslav Procházka