Minulý mesiac sme uviedli do života novú podobu Film.sk s predstavou vzrušujúcej budúcnosti pre časopis aj pre slovenské audiovizuálne prostredie. No niekedy môže byť dobrodružstvom vybrať sa opačným smerom, do minulosti. To sa nám stalo pri príprave čísla, ktoré práve držíte v rukách. Pri príležitosti januárového životného jubilea Judity Csáderovej sme v Téme čísla zaostrili na prácu filmových fotografov. S naklonenou priazňou osudu sa nám podarilo stretnúť za jedným stolom so štyrmi bývalými fotografmi zo špeciálneho oddelenia Slovenského filmu (okrem pani Csáderovej aj s Václavom Polákom, Dušanom Dukátom a Vladimírom Vavrekom). V sprievode živej vravy, ktorá sa pri takom posedení po mnohých rokoch prirodzene rozpútala, nás vtiahli do profesijného života na Kolibe i na pľac k filmárom, ako sú Dušan Hanák, Juraj Jakubisko, Martin Hollý a ďalší.

Na režisérov, ktorí sa nezmazateľne zapísali do dejín slovenskej kinematografie, nespomínali len fotografi. Na rozhovor pre Film.sk pristal filmový kritik Pavel Branko, ktorý v apríli oslávi 97. narodeniny. Napriek úctyhodnému veku je stále obrovským zdrojom zasvätených pohľadov na kinematografiu, jej reflexiu i na spoločnosť ako takú. „Kritik je človek, ktorý vie ostať obyčajným divákom a vnímať dielo srdcom, oddať sa mu, ale má za sebou veľa napozeraného a nažitého, čo dáva možnosť preniknúť hlbšie a vyjadrovať sa nie výhradne ako analytik, ale aj ako fanúšik alebo odporca,“ hovorí Branko. Z rozhovoru, ktorý má tentoraz väčší rozsah než zvyčajne, toto všetko cítiť.

Keď sme už pri tých návratoch, v rubrike Profil znovuobjavujeme osobnosť vedúceho výroby Viliama Čánkyho, ktorý by sa vo februári dožil 85 rokov. Pre mnohých je to meno asi neznáme, ale ľudia od filmu vedia, že to bol človek, ktorý stál pri začiatkoch tejto profesie. Spomienky upriamujeme aj na jedinečného herca Mariána Labudu, ktorý nás začiatkom roka nečakane opustil.

V mnohých rubrikách však zachytávame aj aktuálne dianie. To sa momentálne točí najmä okolo 68. ročníka festivalu Berlinale, na ktorom bude mať svetovú premiéru roadmovie Martina Šulíka Tlmočník.

Za redakciu vám prajem inšpiratívnu cestu tam a späť.

Zuzana Sotáková
redaktorka Film.sk