Peter Ulman

filmový publicista

Výsadné postavenie RTVS na masmediálnej scéne, ktoré je určené verejným záujmom občianskej spoločnosti, prináša neustále otváranie otázok riadenia, financovania a charakteru tejto inštitúcie. A odkedy boli Slovenská televízia aj Slovenský rozhlas pár rokov po detotalizácii načas hrubo ovládnuté hnutím „pasienkov a vatier“, aj v deravej pamäti bodnú signály korekcií, ktoré by mohli oslabovať regulárnosť jej zmyslu. Voľbu nového riaditeľa RTVS komentoval vlani minister kultúry tak, že politické záujmy prevážili nad odbornými argumentmi a nad službou verejnosti. Krátko pred zvolením vysvetľoval budúci riaditeľ RTVS ešte zo šéfovského postu verejnoprávnej tlačovej agentúry spoluprácu s propagandistickou ruskou agentúrou ako posilnenie boja proti hoaxom.

Možnože vysielacím časom marginalizovanú a teraz odpratanú reláciu Reportéri veľa divákov ani nikdy nevidelo. Záujemcom naďalej slúži archívne (hoci na webe RTVS inak ako dátumovo nešpecifikované) usporiadanie jej vydaní od januára 2011 až po tohtoročné januárové finále. Vraj dočasné, lebo ju „už“ na jeseň vzkriesia v lepšej kondícii. Keď sa však ruší (striktne, bez diskusie s tvorcami a bez priebežných inovačných riešení) niečo zabehnuté, podobné sľuby bývajú zlou predzvesťou. O Reportérov ide práve preto, že boli investigatívnou televíznou exkluzivitou. Reportáže odhaľovali vlastnícke čachre s pôdou a budovami, podozrenia z machinácií pri verejných obstarávaniach alebo policajných vyšetrovaniach, nesúdne súdne konania, nemoci nemocníc, naštrbené ilúzie občanov o práve a spravodlivosti. Občas novými dokrútkami osvetľovali minulosť apelatívne presahujúcu do súčasnosti.

Investigatívna publicistika u nás vystrčila rožky na konci šesťdesiatych rokov 20. storočia, no zakrátko bola nadlho zadlávená ako škodca komunistického kréda. Štát si organizoval a prísne vymedzoval skúmanie prístupných komnát, takže sa pranierovali akurát isté komunálne nedostatky. Terajší sporný diskvalifikačný verdikt spustil očakávania – budú v „rádiotelevízii“ nasledovať spravodajské, diskusné, dramaturgické a produkčné vylepšovania alebo „vylepšovania“? Budú službou nezávislosti a slobode médií alebo službou moci? Pluralita postojov a názorov má viesť k očisťovaniu pravdy, nie k jej devalvácii.

Ako motto jednej z relácií Reportéri sa objavil Churchillov citát: „Pravda je nezvratná. V panike ju môžeme odmietnuť, v nevedomosti sa jej vysmiať, v zlomyseľnosti ju prekrútiť, ale ona zostáva.“ Snáď to nie sú iba slová, slová, slová.