FILMOVÉ PODUJATIA NA SLOVENSKU

Projekt 100  
7. september – február 2018

(SLOVENSKO)
O prehliadke čítajte v samostatnom časopise Projekt 100.
www.asfk.sk

Výročia osobností: Ladislav Kraus
1. február      18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti 75. narodenín kameramana Ladislava Krausa uvedie kino film Sedím na konári a je mi dobre (r. J. Jakubisko, 1989)
www.kino-lumiere.sk

Krížom Krážom: Work in Progress
1.
28. február
(BRATISLAVA – GALÉRIA ARTOTÉKA V MESTSKEJ KNIŽNICI)
Výstava zachytáva vznik vyšívaného animovaného filmu Krížom krážom. Jeho autori Nina Rybárová (réžia, námet, výtvarné spracovanie) a Tomáš Rybár (art direction, grafický dizajn, animácia) oživujú tradičnú krížikovú výšivku, zároveň sa však snažia neostať iba v rovine folklóru. V animácii pracujú aj s modernými prvkami, kombinujú obrusové vzory starých mám s pixelovou grafikou a poetikou starých videohier. Návštevníci si na výstave môžu prezrieť ukážky storyboardov, výtvarných návrhov, výšivkových vizuálov aj sekvencií vznikajúcej animácie. Uvidia aj krátke ukážky a animačné gagy z pripravovaného filmu. Súčasťou výstavy budú aj dva workshopy, na ktorých si záujemcovia vyskúšajú, ako vzniká ručne vyšívaná animácia.
www.krizomkrazomfilm.sk

Výročia osobností: Juraj Bindzár
2. február      18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti 75. narodenín režiséra a scenáristu Juraja Bindzára uvedie kino film Okresné blues (1990) a predfilm Oko (1968).
www.kino-lumiere.sk

Výročia osobností: Costa-Gavras
3. február      18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti 85. narodenín režiséra Costu-Gavrasa uvedie kino film priznanie (1970) a predfilm Oko (1968).
www.kino-lumiere.sk

Hommage
4. február      18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Kino uvádza film Zabitá neděle (1967) ako pripomienku tvorby režisérky a scenáristky Drahomíry Vihanovej, ktorá zomrela 10. decembra 2017.
www.kino-lumiere.sk

Bergman 100
4., 11., 18., 20., 25. február  19.00

(KOŠICE – TABAČKA KULTURFABRIK, NITRA – KINOKLUB TATRA)
Švédsky režisér Ingmar Bergman by sa 14. júla 2018 dožil stovky. Toto výročie reflektuje ako prvá na Slovensku prehliadka Scandi 4, ktorá sa začala už v januári a pokračuje aj tento mesiac. Vo februári uvedie Tabačka Kulturfabrik v Košiciach výnimočné Bergamanove filmy Persona (1966), Scény z manželského života (1973, dlhšia „televízna“ verzia), Jesenná sonáta (1978) a Fanny a Alexander (1982) a posledný z nich premietne aj kinoklub Tatra v Nitre. „Scandi je prvou filmovou akciou, ktorá toto výročie pripomína. Avizujeme rok Bergmana a projekt Bergman 100. Česko a Slovensko sú šťastné krajiny, kde má jeden distribučný subjekt takmer kompletnú Bergmanovu filmovú knižnicu. A s takou knižnicou sa už dá slušne programovo pracovať. Po Scandi pokračujeme s Bergmanom na Art Film Feste v Košiciach a spoluprácou s partnermi – so Slovenským filmovým ústavom, s Vysokou školou múzických umení – projekt KADU, so Slovenskou národnou galériou a s ďalšími inštitúciami,“ hovorí Ivan Hronec, šéf spoločnosti Film Europe Media Company, ktorá podujatie organizuje.
http://scandi.filmeurope.eu/sk, www.bergman100.sk

Kino inak
4., 7., 11., 14., 21., 26., 28. február  20.00

(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Bez lásky (r. A. Zvjagincev) Fotón (r. N. Leto), Sebakritika buržoázneho psa (r. J. Radlmaier), Los Feliz (r. E. Honetschläger), Roland Barthes (r. T. Thomas), Sinofuturizmus (1839 - 2046 AD) (r. L. Lek), Mokrá svadba + Heidegger in Auschwitz (r. M. Ježek).
www.a4.sk

Očami filmových spravodajcov
5. február      18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pravidelný cyklus kina, ktorý koncepčne a lektorsky pripravuje Rudolf Urc, si spomína na najvýznamnejšie domáce filmové periodikum Týždeň vo filme. Vo výbere týždenníkov z rokov 1946 až 1948 pod názvom Malý slovenský február sa diváci zamerajú na nemej známe obrazy februárových udalostí na Slovensku. Uvedené budú vydania Týždňa vo filme č. 23/1946, 40/1947, 47/1947, 10/1948, 11/1948, 19/1948. Výber zostavil a lektorský úvod zabezpečí publicista a režisér Rudolf Urc.
www.kino-lumiere.sk

Výročia osobností: Vsevolod Pudovkin
6. február      18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti 125. výročia narodenia režiséra Vsevoloda Pudovkina uvedie kino film Matka (1926).
www.kino-lumiere.sk

Filmový klub
6., 13., 27. február    19.00

(KOŠICE TABAČKA KULTURFABRIK)
Beatrice (r. M. Provost), Chlapi neplačú (r. A. Drljević), Rock'n Roll (r. G. Canet)
www.tabacka.sk

Výročia osobností: Kim Novak
7. február      18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti 85. narodenín herečky Kim Novak si môžu diváci pozrieť film Rozbité zrkadlo (r. G. Hamilton, 1980).
www.kino-lumiere.sk

Japonský filmový festival
8.
11. február         18.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Prehliadka súčasných japonských filmov odráža rôznorodé aspekty života Japoncov. Návštevníci festivalu si budú môcť pozrieť film Žiariaca sakura „Jókó“ (r. G. Takahaši), ktorý sa odohráva v 40. rokoch minulého storočia na japonskom vidieku. Snímka Životný sľub (r. K. Išibaši) rozpráva príbeh riaditeľa IT spoločnosti, ktorého život sa začne meniť, keď sa vydá navštíviť svojho bývalého kolegu a priateľa v jeho rodnom meste. Fantazijný film Podivná slečna (r. N. Mizuta) pobaví divákov príbehom o 73-ročnej, životom sklamanej žene, ktorá jedného dňa počas fotografovania vo fotografickom ateliéri akýmsi zázrakom omladne a dostane šancu splniť si dávne sny. Snímka Vancouver Asahi – Bejzbalový sen (r. J. Išii) sa odohráva pre zmenu v Kanade, kde hrá druhá generácia japonských prisťahovalcov bejzbal v miestnej amatérskej lige, no napriek svojej popularite musí bojovať s diskrimináciou a chudobou.
www.kino-lumiere.sk, www.sk.emb-japan.go.jp

Hommage
8. február      18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Kino uvádza film Kým sa skončí táto noc (r. P. Solan, 1965) ako pripomienku na herca Mariána Labudu, ktorý zomrel nečakane začiatkom tohto roka.
www.kino-lumiere.sk

Double Bill
9. február      18.15, 20.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Cyklus uvedie počas jedného večera dve snímky o hrdinoch na stope Angel Heart (r. A. Parker, 1987) a Blade Runner 2049 (r. D. Villeneuve, 2017).
www.kino-lumiere.sk

Výročia osobností: Jiří Menzel
10., 11. február         18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti 80. narodenín režiséra, scenáristu a herca Jiřího Menzla uvedie kino filmy Ostrě sledované vlaky (1966) a Upír z Feratu (r. J. Hertz, 1981).
www.kino-lumiere.sk

Výročia: Andrej Kristín
12. február    18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmová historička Eva Filová zostavila pri príležitosti nedožitých 90. narodenín režiséra dokumentaristu Andreja Kristína pásmo krátkych filmov, ktoré bude sprevádzať lektorským úvodom.
www.kino-lumiere.sk

Filmový kabinet
13., 27. február         18.00

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Vzdelávací cyklus uvedie vo februári filmy Ivanovo detstvo (r. A. Tarkovskij), Súmrak bohov (r. L. Visconti)
www.aic.sk

Výročia osobností: György Cserhalmi
13. február    18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti 70. narodenín herca Györgyho Cserhalmiho uvedie kino film Počestná noc (r. K. Makk, 1977).
www.kino-lumiere.sk

Otec a syn
14., 15., 16. február  18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Cyklus uvedie filmy Kramerová verzus Kramer (r. R. Benton, 1979), Obyčajní ľudia (r. R. Redford, 1980) a Junior Bonner (r. S. Peckinpah, 1972).
www.kino-lumiere.sk

Majstrovské diela francúzskej kinematografie
17. február    18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Vreckár (r. R. Bresson, 1959)
www.kino-lumiere.sk

Výročia osobností: István Szabó
18. február    18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti 80. narodenín režiséra Istvána Szabóa uvedie kino film Budapeštianske poviedky (1976).
www.kino-lumiere.sk

Kraťasy z archívu
19. február    18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pásmo s názvom Kino Čas II: Ako sme plánovali a budovali prinesie krátke filmy o  povojnovom budovaní nového Slovenska. Vo výbere Evy Filovej sa premietnu snímky z rokov 1949 až 1973: A predsa sa stavalo..., Industrializácia Slovenska, Deň budujúcej vlasti, Pohľadnica z VSŽ, Stavba storočia, Ovocie spolupráce.
www.kino-lumiere.sk

Carte Blanche: Naďa Földváriová
20., 21., 22., 23., 24. február                        18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)       
„S filmami Stalker, Rašómon, Hirošima, moja láska, Ginger a Fred a Malá Viera sa mi spájajú veľké režisérske mená a dnes už pomaly historické zážitky. No zdá sa, že ako celok nemajú veľa spoločného. Alebo predsa? Žeby závan nostalgie, ktorý vyžarujú? Určite hej. Ale nie je to to hlavné. Romain Rolland, keď píše o Shakespearových drámach, hovorí: skryté slnko. Aj to, čo spája tieto filmy, ich ,tajomstvo‘, je skryté,“ hovorí slovenská muzikologička, hudobná historička, kritička a publicistka Naďa Földváriová, ktorá vo februári oslavuje 85. narodeniny. Pri tejto príležitosti jej bude venovaná februárová časť cyklu Carte Blanche v bratislavskom Kine Lumière. Pre divákov kina vybrala uvedených päť snímok, ktoré patria medzi jej najobľúbenejšie. „Áno, je to práve existenčný smútok, čo spája tieto filmy. Smútok z bytia, ktoré je ťažké i krásne. Pretože aj slnko Romaina Rollanda je v nich. Koniec koncov, v mnohých skutočne tvorivých dielach sú zakódované práve humor a smútok,“ dodáva Naďa Földváriová.
www.kino-lumiere.sk

Music & Film: Frank Zappa: Vlastnými slovami (r. T. Schütte)
21. február    20.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Frank Zappa bol jedným z najoriginálnejších hudobníkov 20. storočia. Provokatér, experimentátor, aktivista a najmä nespútaný umelec vydal počas svojej kariéry vyše šesťdesiat albumov. Dokumentarista Thorsten Schütte zhromaždil počas niekoľkoročnej spolupráce so Zappovou rodinou hodiny záznamov archívnych rozhovorov a vystúpení, ktoré vykresľujú úplne nový portrét osobnosti a hudobného génia Franka Zappu.
www.kino-lumiere.sk

Zimný filmový seminár 4 živly
23.
25. február      
(BANSKÁ ŠTIAVNICA)
Siedmy ročník zimnej verzie filmového seminára sa bude niesť v znamení témy začiatku. „Zaoberať sa budeme kinematografickými začiatkami v rôznych zmysloch slova – prvými filmami svojho druhu či žánru, prvotinami legendárnych tvorcov, ale aj snímkami, ktoré reflektujú rôzne typy začiatkov či zmien. Venovať sa budeme napríklad arabskej jari, teda začiatku zmeny v jednej časti sveta a spoločnosti,“ približuje Peter Gašparík z organizačného tímu 4 živlov. V programe nebude chýbať ani domáca kinematografia; pásmo z archívu Slovenského filmového ústavu (tentoraz s názvom Nové Slovensko, nový človek, nový život) tradične zostavuje filmová historička Eva Filová. „Na zimných 4 živloch spolu s ňou spoločne vyhlásime víťazov súťaže Iné vízie SK, v ktorej súťažia diela na pomedzí filmu, animácie a výtvarného umenia. Eva Filová ako tohtoročná kurátorka súťaže vybrala snímky, ktoré bude hodnotiť a vyberie z nich víťaza odborná porota priamo na 4 živloch,“ pokračuje Gašparík. V rámci projekcií uvidia účastníci seminára snímky ako Dreams Rewired (r. M. Luksch, M. Reinhart, T. Tode), Un amour de jeunesse (r. M. Hansen-Løve) či As I Open My Eyes (r. L. Bouzid). Okrem filmových projekcií a diskusií sa dočkajú aj sprievodného programu, v ktorom bude napríklad filmový kvíz, výstava v najmenšej štiavnickej galérii (Ukradená galerie), koncert zoskupenia Modré hory či eklektické večerné párty.
www.4zivly.sk

Filmová hudba: Luboš Fišer
25., 27., 28. február  18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Luboš Fišer patrí, popri Zdeňkovi Liškovi a Janovi Klusákovi, k skladateľským osobnostiam, ktoré zásadným spôsobom formovali československú kinematografiu šesťdesiatych až osemdesiatych rokov. Pre filmovú hudbu Luboša Fišera boli typické unikátna melodická invencia, zmysel pre dramatickú situáciu, znamenitá schopnosť vystihnutia atmosféry i zmysel pre humor. Z jeho extrémne obsiahlej filmografie uvedie kino snímky Petrolejové lampy (r. J. Herz, 1971) + lektorský úvod: Jozef Červenka, Morgiana (r. J. Herz, 1972) a Lásky mezi kapkami deˇště (r. K. Kachyňa, 1979).
www.kino-lumiere.sk

Kino pre nevidiacich a slabozrakých
26. február     13.30

(BRATISLAVA – MESTSKÁ KNIŽNICA – KLARISKÁ 16)
Premietanie filmu Prípad Barnabáš Kos (r. P. Solan, 1964)
www.mestskakniznica.sk, http://trnka.biz

PODUJATIA SLOVENSKÉHO FILMU V ZAHRANIČÍ

Cyklus slovenského filmu v Málage (ŠPANIELSKO)
19. január – 14. február
Jánošík (r. J. Siakeľ, 1921), Vtáčkovia, siroty a blázni (r. J. Jakubisko), Obrazy starého sveta (r. D. Hanák), Sokoliar Tomáš (r. V. Vorlíček), Slovenský animovaný film (r. rôzni)

MFF Rotterdam (HOLANDSKO)
24. január – 4. február
Bright Future Competition: Kvetinárstvo (r. R. Desiere), Signatures: Hmyz (r. J. Švankmajer)
www.iffr.com

Göteborg Film Festival (ŠVÉDSKO)
26. január – 5. február
Ingmar Bergman Competition: Kvetinárstvo (r. R. Desiere), Nationalism: Svet podľa Daliborka (r. V. Klusák), Five Continents: Po strništi bos (r. J. Svěrák)

Večer so slovenským dokumentom, Varšava (POĽSKO)
8. február
Iné svety (r. M. Škop)

Slovak Cinema Tribute, Helsinki (FÍNSKO)
8. – 24. február
Slnko v sieti (r. Š. Uher), Kým sa skončí táto noc (r. P. Solan), Drak sa vracia (r. E. Grečner), Ľalie poľné (r. E. Havetta), Obrazy starého sveta (r. D. Hanák)
http://kavi.fi/en/

68. Berlinale, Berlín (NEMECKO)
15. – 25. február
O slovenskej účasti čítajte v rubrike Aktuálne.

Animayo Barcelona (ŠPANIELSKO)
16. – 17. február
V sekcii Showcase pannel: Mila Fog, Biely les, Rodina, základ života (r. M. Prokopová), v sekcii Focus Ové Pictures: O ponožkách a láske (r. M. Čopíková), Nina (r. Ovépictures), Prach a ligot (r. M. Čopíková), Viliam (r. V. Obertová)

Týždeň česko-slovenského filmu, Londýn (UK)
19. – 24. február
Sila ľudskosti - Nicholas Winton (r. M. Mináč), Pokoj v duší (r. V. Balko), Útek do Budína (r. M. Luther)

21. MFF ZOOM Zblizenia, Jelenia Góra (POĽSKO)
21. – 25. február
V súťaži Short Fiction Film Competition Automatina (r. A. Bolaňosová)