Po strništi bos
(Magic Box)

V česko-slovensko-dánskej koprodukcii nakrútil Jan Svěrák svoj deviaty celovečerný film Po strništi bos. Námetom sa stala rovnomenná kniha spomienok jeho otca Zdeňka. Príbeh sa odohráva za protektorátu a hovorí o dvoch rokoch z detstva hrdinu, nedobrovoľne prežitých na vidieku a plných hier i postupného zoznamovania sa s pravidlami sveta dospelých. Film sa k fanúšikom domáceho kina dostáva na oboch typoch nosičov, no kým DVD verzia obsahuje len jeden disk s filmom a bonusmi, vydanie na blu-rayi je dvojdiskové. Prvý disk obsahuje film, ako ho poznáme z kinodistribúcie, dve zvukové stopy v dvoch zvukových mixoch (2.0 a 5.1), audiokomentár pre nevidiacich, české titulky pre sluchovo postihnutých, anglické titulky a zopár bonusových materiálov (film o filme, teaser, trailer, fotogaléria). Druhý disk je na pomery tuzemskej distribúcie unikátny. Ukrýva totiž režisérsku verziu filmu, ktorá je na rozdiel od tej distribučnej čiernobiela, približne o dve minúty dlhšia a v istých detailoch inak strihovo riešená. Jan Svěrák plánoval túto verziu od začiatku nakrúcania, nakoniec sa mu ju podarilo uviesť len v časti distribučného okruhu. Divák tak môže vďaka blu-rayu bezprostredne porovnať výslednú atmosféru oboch režisérskych vízií.

Červená
(Bontonfilm)

Po dlhometrážnych portrétoch gymnastky Věry Čáslavskej (Věra 68, 2012) a speváčky Marty Kubišovej (Magický hlas rebelky, 2014) nakrútila režisérka Olga Sommerová v česko-slovenskej koprodukcii film Červená (2017), dlhometrážny dokument o svetoznámej opernej speváčke a herečke Soni Červenej. Tá počas svojej kariéry stvárnila okolo stovky operných postáv v piatich tisíckach predstavení na javiskách piatich kontinentov sveta. Červená, ktorá pred pár rokmi oslávila deväťdesiatku, no stále je neuveriteľne vitálna, rozpráva nielen o tom, ako ju na klavíri sprevádzal slávny Herbert von Karajan, o chvíľach trémy pred vystúpením a o šťastí po ňom, ale aj o osudoch, ktoré jej a jej rodine prinieslo 20. storočie v Európe a ktoré by žiadny scenárista nevymyslel. Vo filme sa zábery a rozhovory zo súčasnosti prelínajú s bohatými archívnymi materiálmi. V súvislosti s premiérou snímky vyšla už tretia kniha spomienok Sone Červenej s názvom Stýskání zažehnáno. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9 a so zvukom DD5.1 a DD2.0 a s voliteľnými anglickými titulkami a českými titulkami pre nepočujúcich. Ako bonusy na ňom nájdete trailer, teaser a fotogalériu.

Špina
(Bontonfilm)

Režisérka Tereza Nvotová dokončila v roku 2017 dva dlhometrážne filmy pre kiná. Mečiar sa stal najúspešnejším vlaňajším domácim dokumentom a jej hraný debut Špina mal svetovú premiéru na MFF Rotterdam v sekcii Bright Future a v diváckej súťaži tam predstihol i Jarmuschovho Patersona. Recenzent časopisu Variety po premiére ocenil vizuálnu stránku filmu i citlivé stvárnenie hlavnej postavy herečkou Dominikou Morávkovou (podobnú úlohu si zahrala v titule Pirko ešte ako Zelníková), ale vytkol Špine, že sa v nej spája trauma zo znásilnenia s kritikou psychiatrickej starostlivosti na Slovensku, ktorá by si zaslúžila vlastný film. Hrdinkou filmu je 17-ročná Lena, ktorá sa po znásilnení pokúsi o samovraždu a skončí v psychiatrickej liečebni. Komorná dráma sa sústreďuje najmä na stavy hrdinky a snaží sa ukázať, čo pre ženu znásilnenie znamená, ako mení jej pohľad na seba samu i svet okolo. Film je venovaný predčasne zosnulému filmárovi Vladimírovi Mičúchovi s umeleckým menom La Aramisova. Špina je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9 a so zvukom DD5.1, DD2.0, so slovenským audiokomentárom pre nevidiacich a s voliteľnými anglickými a slovenskými titulkami. Ako bonusy na ňom nájdete rozhovor s tvorcami a hercami, trailer, teaser a fotogalériu.

Prvá
(Slovenský filmový ústav)

Cyklus Prvá (2013 – 2016) je séria dokumentárnych portrétov žien, ktoré sa ako „prvé“ presadili v rôznych oblastiach života a menili našu spoločnosť do dnešného stavu, keď je žena vo verejnej sfére samozrejmosťou. Zároveň je aj intímnou spomienkou na osobnosti alternatívnych ženských dejín, ktoré zostali popri známych mužských hrdinoch takmer neviditeľné. Desať filmov cyklu PrváMagda Husáková Lokvencová (r. Zuzana Liová), Trixi (r. Peter Kerekes), Hana Gregorová (r. Z. Liová), Irena Blühová (r. Lenka Moravčíková-Chovanec), Ľudmila Pajdušáková (r. L. Moravčíková-Chovanec), Soňa Kovačevičová (r. Tereza Križková), Zora Jesenská (r. Róbert Šveda), Izabela Textorisová (r. Jana Bučka), Magdaléna Schwingerová (r. P. Kerekes) a Ľudmila Šapošnikovová (r. Marek Šulík) – vyšlo na piatich DVD v exkluzívnom obale a s 52-stranovým slovensko-anglickým bookletom, ktorý obsahuje krátke profily „prvých“ a texty autorky námetu Zuzany Liovej, dramaturgičky Ingrid Mayerovej a filozofa a estetika Petra Michaloviča. Film je na DVD so zvukom DD2.0 s voliteľnými slovenskými a anglickými titulkami a slovenskými titulkami pre nepočujúcich a audiokomentárom pre nevidiacich.

Jaroslav Procházka, Miro Ulman