Scandi predstaví severské filmy

V 15 kinách po celom Slovensku, ale aj prostredníctvom VOD platforiem a televízie Film Europe Channel budú môcť diváci spoznávať severské filmy vďaka 2. ročníku festivalu Scandi, ktorý sa uskutoční 20. až 24. januára. Na veľkom plátne predstaví Scandi v desiatich premiérach a šiestich reprízach aktuálnu tvorbu filmárov zo Švédska, z Dánska, Fínska, Nórska a Islandu. Celé podujatie otvorí čierna komédia režiséra Andersa Thomasa Jensena O kuratách a ľuďoch. Okrem nej si návštevníci budú môcť pozrieť filmy Harold (r. G. Vikene), Akcia Arktída (r. G. Bøe-Waal), Bosorkina dcéra (r. K. Kainz), Druhá šanca (r. S. Bier), Vlna (r. R. Uthaug) a tituly, ktoré slovenské kiná uvádzali vlani, ako je napríklad O koňoch a ľuďoch (r. B. Erlingsson), Boj snežného pluhu s mafiou (r. H. P. Moland), Vyššia moc (r. R. Östlund), Holub sedel na konári a rozmýšľal o živote (r. R. Andersson), 1001 gramov (r. B. Hamer) či Prdiprášok doktora Proktora (r. A. Fröhlich). V Bratislave sa Scandi bude konať v kinách Film Europe, Lumière a Mladosť. Severské filmy z festivalového programu sa dostanú aj do Banskej Bystrice, Košíc, Nitry, Trenčína, Martina, Trnavy, Žiliny, Bytče, Serede, Popradu, Nového Mesta nad Váhom a Liptovského Mikuláša.

zs

Anglické DVD Drak sa vracia s pozitívnymi ohlasmi

Prestížne anglické vydavateľstvo Second Run vydalo vlani v auguste na DVD baladický film Eduarda Grečnera Drak sa vracia (1967) a odvtedy tento titul získal viacero pozitívnych ohlasov a recenzií na zahraničných portáloch či v časopisoch, medzi ktorými je napríklad aj uznávaný Little White Lies. „Česká nová vlna možno vrhá tieň na súbežnú slovenskú, ale film Drak sa vracia je určite dobrým dôvodom posvietiť si na ňu,“ napísal filmový kritik Ben Nicholson pre filmový portál Cine-vue.com. Podobne portál Mondo-digital.com uvádza, že Grečnerova adaptácia literárnej predlohy Dobroslava Chrobáka si zaslúži pozornosť anglofónneho publika. Píše, že Drak sa vracia sa v mnohom líši od iných uznávaných slovenských filmov 60. rokov a prirovnáva ho skôr k Vláčilovej Markete Lazarovej. „Drak sa vracia je nádherne vypracovaný a pôsobivý príklad toho, prečo zostáva česká a slovenská kinematografia 60. rokov jedným z hlavných epicentier filmovej kreativity tej doby,“ konštatuje zase portál Cineoutsider.com. V recenziách sa okrem Grečnerovej réžie často vyzdvihuje aj vizuálna stránka filmu s tvorivým vkladom kameramana Vincenta Rosinca a hudba Ilju Zeljenku. DVD Drak sa vracia vyšlo s odborným výkladom britského filmového historika Petra Hamesa a so 16-stranovým bookletom, ktorý obsahuje aj esej filmového teoretika Jonathana Owena. Zo slovenských filmov, ku ktorým vykonáva práva výrobcu Slovenský filmový ústav, už Second Run vydal na DVD tituly Slnko v sieti (r. Š. Uher), Vtáčkovia, siroty a blázni (r. J. Jakubisko) a Obrazy starého sveta (r. D. Hanák).

zs

Art Film Fest sa sťahuje do Košíc

To, čo sa nejaký čas vo filmových kuloároch šepkalo, oznámili oficiálne 9. decembra na tlačovej konferencii v metropole východu. Dejiskom Art Film Festu (AFF) sa od roku 2016 stane mesto Košice. Dvadsiaty štvrtý ročník festivalu sa uskutoční od 17. do 25. júna 2016.

Dôvodov, pre ktoré si organizátori festivalu vybrali Košice, je niekoľko. Jedným z najdôležitejších je variabilná a prirodzená kultúrno-spoločenská infraštruktúra mesta, optimálna na organizovanie významného medzinárodného filmového festivalu. Producent a nový generálny manažér AFF Rudolf Biermann odhadol množstvo potenciálnych divákov na 120 000, pričom kapacita festivalu v Košiciach je podľa neho až 200 000. Prirodzeným „živým“ centrom AFF Košice bude historické Hlavné námestie, odkiaľ sa diváci a návštevníci môžu pešo rýchlo presúvať do naplánovaných kinopriestorov festivalu, ktorými sú Kunsthalle, Kulturpark, kinosála historickej radnice (bývalé kino Slovan), kino Úsmev, kino Tabačka a Amfiteáter. Podľa organizátorov nedostatočná infraštruktúra v Trenčianskych Tepliciach už nemala festivalu s takými ambíciami, aké má Art Film Fest, čo ponúknuť.

,,Festival si za viac ako dve desiatky rokov svojej existencie vybudoval hustú sieť medzinárodných kontaktov a dokázal, že vie na Slovensko pozvať a uviesť zaujímavé osobnosti svetovej kinematografie. Aj v Košiciach bude pokračovať v tradícii a na novej pôde privíta významné herecké a tvorivé osobnosti svetovej i domácej kinematografie. Do festivalových kín opäť prinesieme snímky z najprestížnejších filmových prehliadok a predstavíme aj pozoruhodné talenty svetovej kinematografie,“ uviedol umelecký riaditeľ AFF Košice Peter Nágel. Koncepcia festivalu sa teda nezmení. O Modrého anjela sa bude súperiť v medzinárodných súťažiach hraných aj krátkych filmov. V 14 programových sekciách sa predstaví kinematografia z celého sveta. Prestížnou novinkou 24. ročníka je sekcia Variety Art Film Choice, do ktorej kritici renomovaného amerického filmového periodika vyberú sedem hraných filmov o umení. Druhou novinkou bude predpremiéra prehliadky filmov ocenených Be2Can. Zachovajú sa aj ceny Hercova misia a Zlatá kamera.

Z Art Film Festu však odchádza jeho viceprezident Peter Hledík, ktorý festival zakladal. „Cítil som ho a cítim i naďalej ako súčasť mesta Trenčianske Teplice, jeho atmosféry a kultúrnej tradície, a – žili tu aj moji rodičia. Práve z týchto dôvodov nemôžem v tejto práci pokračovať na inom mieste a vzdávam sa pozície viceprezidenta festivalu,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie Hledík. V Tepliciach sa však už na tento rok plánuje nový filmový festival, ktorý by mal pokračovať v tradícii Art Filmu, hoci v úplne inej podobe. Hledík sa na jeho prípravách podieľa zatiaľ svojimi radami v pozícii „senior advisera“, no nevylučuje ani aktívnejšiu spoluprácu. Viac by sa o tomto podujatí mala verejnosť dozvedieť už čoskoro.

Nina Šilanová

Eurimages podporil dva slovenské projekty

Kinematografický fond Rady Európy Eurimages, ktorý zasadal 7. až 11. decembra 2015 v Ľubľane, rozhodol o podpore pre 24 koprodukčných filmových projektov. Celkovú sumu 5 314 426 eur rozdelí medzi 18 hraných, dva animované a štyri dokumentárne filmy. Medzi nimi je aj slovenský hraný film Piata loď režisérky Ivety Grófovej (podľa rovnomennej knihy Moniky Kompaníkovej), ktorý vzniká v koprodukcii s Maďarskom a Českom. Snímka získala od Eurimages podporu vo výške 150 000 eur. Druhým z podporených projektov so slovenskou účasťou je hraná snímka Bába z ledu režiséra Bohdana Slámu, ktorá je česko-francúzsko-slovenskou koprodukciou (Slovensko zastupuje spoločnosť Artileria). Kinematografický fond Rady Európy ju podporil sumou 200 000 eur. Ďalšie zasadanie rady, ktorá rozhoduje o podpore, prebehne od 9. do 11. marca 2016, uzávierka prihlasovania je 15. januára. Eurimages zároveň upozorňuje, že od 1. januára platia nové pravidlá pre podporu koprodukčných filmov, zmeny nastali aj pri podpore filmových prehliadok a distribúcie. Všetky potrebné informácie sú zverejnené na webovej stránke Eurimages.

zs

Zmeny v štatúte národných filmových cien

Situácia v slovenskom audiovizuálnom prostredí sa po vzniku Audiovizuálneho fondu ustálila a prostredie každoročne produkuje okolo 20 kinematografických diel. Viaceré z nich oslovujú divákov na prestížnych prehliadkach v zahraničí, iné zaujali početné domáce publikum. Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) sa preto rozhodla reagovať na novú situáciu a po minuloročnom obnovení tradície bilančnej prehliadky spojenej s reflexiou domácej filmovej tvorby chce tejto situácii prispôsobiť aj udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti. Odovzdávanie ocenení by malo byť prirodzeným vrcholom bilančnej prehliadky Týždeň slovenského filmu, čo dodá podujatiu patričný lesk a prestíž. Takto koncipovaná každoročná prezentácia domácich kinematografických diel spojená s udeľovaním cien pritiahne pozornosť médií, zvýši povedomie o slovenskom filme a bude príťažlivá tak pre domáceho diváka, ako aj pre zahraničných odborníkov. SFTA rozhodla, že od roku 2016 sa ceny budú udeľovať každoročne. Počet cien sa znížil na štrnásť, vypustili sa kategórie krátky hraný film, zahraničný film a mužský a ženský herecký výkon vo vedľajších úlohách. Pôvodná kategória výtvarný počin sa zmenila na kategóriu architekt – scénograf a zmena nastala aj pri kategórii návrhy kostýmov, po novom sú to kostýmy/masky. V prípade hraného filmu, ktorý sa uchádza o cenu, sa zmenilo kritérium jeho minimálnej dĺžky zo 63 na 70 minút, pri dokumentoch sa stanovila dĺžka filmu nad 50 minút. Štatút ceny je zverejnený na stránke www.slnkovsieti.sk.

Silvia Dydňanská ( SFTA )

Slnko v sieti 2016 – prihlasovanie filmov

Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) pripravuje udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti 2016 a do 31. januára môžu producenti prihlásiť filmy a s nimi súvisiace tvorivé výkony. Prihláškový formulár a štatút ceny sú zverejnené na internetovej stránke www.slnkovsieti.sk. Na ocenenie Slnko v sieti môžu byť prihlásené hrané, dokumentárne a animované slovenské filmy a s nimi súvisiace tvorivé výkony, ktoré vznikli v rokoch 2014 a 2015 a ich premiéra sa uskutočnila v čase medzi 1. januárom 2014 a 31. decembrom 2015. O nomináciách a držiteľoch cien budú rozhodovať v dvojkolovom hlasovaní členovia SFTA. Slávnostné odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti 2016 sa bude konať 16. apríla 2016 v novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave.

Silvia Dydňanská ( SFTA )

Audiovizuálny fond s úpravami

S cieľom zjednodušiť administratívne procesy súvisiace s použitím a vyúčtovaním poskytnutých finančných prostriedkov schválila Rada Audiovizuálneho fondu (AVF) na svojom decembrovom rokovaní okrem iného aj úpravu vnútorných predpisov fondu. Rada napríklad zrušila doterajší komplikovaný režim predkladania a prerokovania žiadostí o zmenu termínu vyúčtovania. Ako uvádza fond, termín vyúčtovania je v zmluve o poskytnutí dotácie z finančných prostriedkov fondu v zásade určený dohodou oboch strán a v nadväznosti na harmonogram realizácie projektu. Prípadné zmeny harmonogramu realizácie projektu a časového použitia poskytnutých prostriedkov ponechala rada v štandardnom režime, ktorý je určený ustanoveniami v článku 6 Zásad poskytovania finančných prostriedkov z AVF. Ďalšou úpravou je nový limit na povinnú prílohu k vyúčtovaniu, ktorou je správa audítora alebo znalecký posudok licenciovaného znalca o zhode predloženého finančného vyúčtovania so zmluvou. Túto správu alebo posudok predloží prijímateľ vždy, ak je celková poskytnutá suma finančných prostriedkov 30 000 eur alebo viac. Podrobnejšie informácie o týchto aj ďalších úpravách nájdete na webovej stránke fondu www.avf.sk.

dan

Creative Europe Desk Slovensko informuje

Výsledky slovenských spoločností v súvislosti s podporou programu Kreatívna Európa – MEDIA za rok 2015 môžeme označiť za solídne. Celková podpora dosiahla 543 258 eur a najväčší podiel smeroval do podpory distribúcie: v rámci výberovej podpory kinodistribúcie dostali slovenskí distribútori 91 000 eur a v rámci automatickej podpory 282 837 eur. Jednotlivé spoločnosti dostávajú nasledovnú podporu: ASFK 63 860 eur, Barracuda Movie (v súčasnosti už s názvom CinemArt SK) 3 000 eur, Continental film 92 003 eur, Film Europe 73 193 eur, ITA 25 585 eur, Magic Box 52 171 eur, Bontonfilm 44 261 eur a Garfield Film 19 764 eur. Slabšie výsledky sme zaznamenali v rámci podpory festivalov (Fest Anča 25 000 eur) a v rámci podpory vývoja jednotlivých projektov (Peter Kerekes 25 000 eur). Devätnásť slovenských kín v sieti Europa Cinemas dostalo celkovo podporu vo výške 119 421 eur.

Začiatkom roku 2016 budú mať uzávierky Výzva EACEA/15/2015, Podpora prístupu na trh – 28. 1. 2016 a Výzva EACEA/19/2015, Podpora vývoja balíkov projektov – 4. 2. 2016.

vs