Johankina cesta za šťastím

K Vianociam neodmysliteľne patria rozprávky. V RTVS sa rozhodli každý rok uviesť novú pôvodnú rozprávku a svoj zámer aj plnia. Po filme Láska na vlásku režisérky Mariany Čengel Solčanskej, vyrobenom a odvysielanom v roku 2014, prišla počas vlaňajších sviatkov na televízne obrazovky snímka Johankino tajomstvo režiséra Juraja Nvotu. Ešte predtým ju však premietlo Kino Lumière a od tohto mesiaca by sa mala objaviť aj v ďalších kinách.

„Túžil som sa podieľať na vzniku novej rozprávky. Rozprávky nás unášajú do sveta minulosti, v ktorej ožívajú obrazy našej psyché. Prekážky na ceste za láskou poznáme všetci, malí aj veľkí. Johanka takúto cestu podnikne. Do príbehu vstupuje s veľkým vzťahovým deficitom – je sirota,“ hovorí režisér filmu Juraj Nvota a pokračuje: „Názov napovedá, že v centre príbehu je Johanka a jej tajomstvom je láska k princovi. Rozprávka sa vždy číta od názvu a režíruje od konca, teda od posolstva. Tým by snáď mohla byť viera v lásku, viera v nádej a nekonečná vďaka za tieto dary života.“

V RTVS si ešte v decembri 2014 vybrali spomedzi trinástich projektov práve námet scenáristky Zuzany Líškovej s pôvodným názvom Izabelino tajomstvo. Neskôr sa k Líškovej pridala scenáristka a dramaturgička Magdaléna Glasnerová a na scenári spolupracoval aj sám Nvota. „Rozprávka si vzala celé naše leto aj jeseň až do Vianoc. Samotné nakrúcanie trvalo 25 dní, tomu predchádzali obhliadky, úpravy, výber hercov, kostýmové práce, potom prišla hudba a celá postprodukcia vrátane trikov,“ spomína režisér Juraj Nvota. Johankino tajomstvo teda prichádza k divákom takpovediac rozprávkovo – do roka a do dňa.

Celovečerná hraná snímka vznikla v slovensko-českej koprodukcii. Za jej vznikom stojí spoločnosť ALEF FILM & MEDIA a koproducentmi sú UN FILM, Rozhlas a televízia Slovenska, Filmpark production a Česká televízia. V hlavnej úlohe účinkuje mladá herečka Dominika Zeleníková, ktorú môžu diváci poznať predovšetkým z televíznych seriálov. Úlohu princa stvárňuje český herec Filip Cíl. Spolu si zahrali po boku Emílie Vášáryovej, Ondřeja Vetchého, Szidi Tobias, Mateja Landla, Jany Oľhovej a ďalších. Súčasťou hereckej zostavy je aj speváčka Kristína. Kameramanom filmu je Jan Malíř, s ktorým režisér Juraj Nvota spolupracoval už na Krutých radostiach (2002) či Eštebákovi (2012). Malíř sa podieľal aj na rozprávkach ako Mahuliena, zlatá panna či Lotrando a Zubejda. Hudbu k Nvotovmu filmu zložila Sisa Michalidesová.

Film Johankino tajomstvo rozpráva príbeh dievčaťa, ktoré nedostalo do vienka od zábudlivej sudičky šťastie a lásku, a tak si ich musí hľadať samo. Sudička Tea (Emília Vášáryová) je za trest vyhnaná do sveta ľudí, kde má napraviť svoju chybu. Avšak keď Johanku nájde, zistí, že to už nie je malé dieťa, ale takmer dospelá žena. Johanka je sirota a pre lakomého strýka prišla o všetko. Napriek nepriazni osudu sa zamiluje do tvrdohlavého princa a musí tak čeliť úkladom a nástrahám, aby si aj pre seba vybojovala kúsok šťastia.

V poslednom čase sa u nás rozprávkam celkom darí. Spolu s novinkou Juraja Nvotu uviedla RTVS počas vianočných sviatkov aj ďalší slovensko-český koprodukčný film Sedem zhavranelých bratov (r. Alice Nellis), ktorý mal kinopremiéru v máji 2015. „Neviem, čo spôsobilo reštart rozprávok v našich krajinách. Česká rozprávka bola vždy originálna a vynachádzavá v realizácii. Dnes je ťažké nadviazať na tak vysoko postavenú latku,“ myslí si Juraj Nvota. „Dobré rozprávky sú zlatým pokladom ľudstva. Učia nás uvažovať o veciach, ktoré prekračujú všednú skúsenosť, a o tom, že viditeľný, hmotný svet nie je jedinou skutočnosťou. Psychoterapeutka Verena Kast vraví, že v rozprávkach nachádzame stvárnenie dôležitých tém ľudského života a aj svojich nevedomých prianí. To znamená, že v rozprávkach sa stretávame sami so sebou a môžeme vyjadriť svoj vnútorný svet,“ dodáva režisér.

Johanka odhalila svoje tajomstvo v Kine Lumière počas exkluzívnej série projekcií v druhej polovici decembra 2015 aj počas vianočného vysielania na obrazovkách RTVS. Od 7. januára tohto roku je potvrdený záujem aj zo strany ďalších slovenských kín, ktoré chcú film uvádzať v rámci štandardného programu aj na špeciálnych projekciách pre vybrané cieľové skupiny divákov, najmä deti. Režisér Juraj Nvota na záver poznamenáva: „Hoci sa svet stále modernizuje, rozprávky nestarnú. Unášajú nás do sveta minulosti a vždy sa chceme dozvedieť, ako to dopadne – aj keď to vlastne dávno vieme.“


Johankino tajomstvo (r. Juraj Nvota, Slovensko/Česko, 2015)
CELKOVÝ ROZPOČET FILMU: Film nebol v čase uzávierky Film.sk zúčtovaný, predpokladaný rozpočet bol 1 226 300 eur (finančný vstup Audiovizuálneho fondu: 285 000 eur, RTVS/MK SR: 400 000 eur, vecný vstup RTVS: 65 000 eur).
POČET KÓPIÍ, V KTORÝCH SA FILM BUDE DISTRIBUOVAŤ V SLOVENSKÝCH KINÁCH: predpoklad 5 DCP a 3 blu-ray nosiče

Petra Macháliková ( scenáristka a dramaturgička )
FOTO: ALEF FILM & MEDIA/Zuzana Ricotti