Ako už býva zvykom, v januárovom čísle Film.sk sa vraciame niekoľkými spôsobmi k predošlému roku. Vlastne aj samotné číslo v ňom ešte vznikalo, takže je/bolo trochu zvláštne písať o ňom ako o minulom. No nie je to nič nové. A ani podstatné. Dôležitejšie je, že opäť obsahuje trojicu textov, ktorá dôsledne reflektuje vlaňajšiu hranú, dokumentárnu a animovanú tvorbu na Slovensku. A kto chce, môže si pozrieť bodové hodnotenia domácich filmov s kinopremiérou v druhom polroku 2015, ktoré hodnotili filmoví vedci a kritici.

Slovenských titulov v kinodistribúcii rozhodne nebolo málo, takže po skončení roku 2015 môžeme konštatovať činorodosť v domácom filmovom prostredí. O kvalite snímok sa dočítate v uvedených štúdiách (a samostatne sme ich počas roka aj recenzovali), no čo sa produktivity týka, zdá sa, že v slovenskej kinematografii bude naďalej rušno.

A sme v roku 2016. Pri predbežnom pohľade a jeho prvých šesť mesiacov to vyzerá na trinásť slovenských premiér. Aby sme získali aspoň o trochu väčší priestor na reflektovanie toho narastajúceho ruchu, rozhodli sme sa mierne upraviť servisnú rubriku Kalendárium, ktorú vám prvý raz prinášame v úspornejšej podobe. No podrobnejšie a aktualizované informácie o filmových podujatiach nájdete na našej webovej stránke.

Na obálke aktuálneho Film.sk je záber z filmu Juraja Nvotu Johankino tajomstvo, ktorý predstavujeme aj v rubrike Novinky. Nový rok teda začíname s rozprávkou. Pod vplyvom sviatočnej „zmäkčilosti“ to môžeme brať aj ako dobré znamenie. A realitu budeme po celý rok zaznamenávať na stránkach časopisu. Za jeho redakciu vám želám, aby to bol vydarený rok.

Daniel Bernát