► Film Koza (r. I. Ostrochovský) získal cenu za najlepší film na MFF Edirne, ktorý sa konal v dňoch 20. až 26. 11. v Turecku.

► Videoklip slovenskej kapely Čisté Tvary Dýchať síru v réžii Mariána Vredíka získal nomináciu v súťaži najlepších svetových animovaných klipov na poľskom festivale ZubrOFFka Short Film Festival (2. – 6. 12.). Okrem neho bol nominovaný aj videoklip No Survi Andreja Kolenčíka a Petra Skalu pre českú kapelu DVA.

► Filmová producentka Silvia Panáková si prevzala cenu Srdce v dlani za vzájomné priblíženie Slovenska a Austrálie prostredníctvom sveta filmu na Aussie Film Feste, ktorý sa prvý raz konal v Bratislave od 3. do 6. 12.

► Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák udelil 9. 12. ocenenia Vyslanec dobrej vôle trom osobnostiam, ktoré šíria dobré meno Slovenska v zahraničí. Ocenenie získala aj herečka Barbora Bobuľová a producent Ján Mojto.

► Film Žiť pre vášeň (r. P. Barabáš) získal tretie miesto v kategórii horských a horolezeckých filmov na 13. ročníku Medzinárodného festivalu outdoorových filmov, ktorý sa konal od 9. 10. do 12. 12. na Slovensku, v Česku a v Rusku.

► V Berlíne sa 12. 12. slávnostne udeľovali Európske filmové ceny. Filmom roka sa stala Mladosť, za ktorú ocenili aj režiséra Paola Sorrentina. Slovenský titul Koza (r. I. Ostrochovský) sa dostal do užšieho výberu 52 snímok, z ktorých sa zostavovali nominácie, medzi nominované filmy ho však napokon nezaradili. Európsku filmovú cenu za najlepší dokument si odniesol Asif Kapadia za snímku Amy a najlepším animovaným filmom sa stala Pieseň mora Tomma Moora, ktorý sa vlani zúčastnil na Fest Anči v Žiline.

► Filmový publicista a kritik Pavel Branko predstavil v stredu 16. 12. v Kine Lumière svoju novú knihu esejí o slovenčine Úskalia a slasti jazyka, ktorá nadväzuje na publikáciu Úklady jazyka (2014). „Súbor fejtónovo koncipovaných jazykovokritických reflexií predstavuje oddychové a dúfam, že aj zábavno-poučné čítanie pre milovníkov slovenčiny a všetkých, čo sa s obdivom noria do jazyka, toho najväčšieho a výsadného výtvoru civilizácie,“ priblížil svoje zámery v úvode knihy Pavel Branko. Titul vyšiel vo vydavateľstve MilaniuM v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom a v Lumièri ho spolu s autorom uviedli na knižný trh vydavateľ Milan Richter a generálny riaditeľ SFÚ Peter Dubecký. Ukážky z publikácie prečítala Inge Hrubaničová.

zs