Anton Srholec
(LEON Productions)

Nestáva sa často, aby sa dlhometrážny slovenský film dostal k divákom v tom istom čase tromi spôsobmi, ako je to pri dlhometrážnom debute Aleny Čermákovej Anton Srholec (2015). DVD s filmom je súčasťou jej rovnomennej knihy, vyšlo samostatné DVD s bonusmi aj DVD v papierovom obale bez bonusov. Časozberný dokument o tomto vzácnom človeku, rímskokatolíckom kňazovi, saleziánovi, ktorého vytlačili na okraj cirkvi, ale aj spisovateľovi, politickom väzňovi a charitatívnom pracovníkovi, začala režisérka nakrúcať už v roku 2009. Okrem jeho ústretovosti jej veľmi pomohol aj Srholcov bohatý súkromný archív. António mal rodinu a seba zaznamenaného na 8 mm filme od roku 1960. „Je to film o životnej ceste, ktorá je pre každého človeka jedinečná, neopakovateľná. Rovnako ťažká a rovnako krásna. Film je aj o priateľstve a odpúšťaní. O dôvere a službe. O radosti zo života tu a o návrate ,domov‘, do života ,tam‘,“ povedala režisérka. Film je na DVD so zvukom DD 2.0, DD 5.1 a DTS 5.1, s anglickými, nemeckými, so slovenskými titulkami a slovenskými titulkami pre nepočujúcich.


Láska na vlásku
(Magic Box Slovakia)

Láska na vlásku (2014) režisérky Mariany Čengel Solčanskej je prvou slovenskou rozprávkou po dlhých trinástich rokoch. So 45 091 divákmi sa stala druhým najnavštevovanejším domácim filmom roku 2014 a na Vianoce ju v tom roku videlo v televízii takmer milión divákov. Teraz vychádza na DVD. Základná zápletka využíva motív zámeny, podobne ako Princ a bedár Marka Twaina či veselohra Martina Friča Císařův pekař, pekařův císař (1951). Princ Matej (Samuel Spišák) sa na kráľovskom hrade cíti ako väzeň a chcú ho zasnúbiť s princeznou Beatrix (Celeste Buckingham), ktorú nemiluje. Využije preto náhodné stretnutie s tulákom Tomášom, ktorý sa naňho na nerozoznanie podobá. Chlapci sa dohodnú, že si na jeden deň vyskúšajú život toho druhého. Výmena však dopadne inak, ako očakávali. Film je na DVD so slovenským zvukom DD 2.0 a DD 5.1 a s českým dabingom DD 2.0, so slovenskými, s českými a anglickými titulkami a ako bonusy sú na ňom vystrihnuté scény, trailer, videoklip s piesňou Love in Your Soul v podaní Celeste Buckingham, film o filme a fotogaléria.


LokalFilmis
(Magic Box Slovakia)

Tretí dlhometrážny film ešte len 28-ročného Jakuba Kronera a prvý slovenský dlhometrážny animovaný film od Krvavej panej (1980) Viktora Kubala je zároveň prvým slovenským filmom na DVD, ktorého obsah je neprístupný mládeži do 18 rokov, a to najmä pre vulgarizmy. Fanúšikovia LokalTV uvidia vo filme svoje obľúbené postavičky, ako sú Rytmaus, Peťkova pani učiteľka, Moloch, Pišta, ryba Jebo, Oblinka, Evelyn či Menežéris. Z Rytmausa sa stane najznámejší raper v Európe a kandidát na prezidenta Slovenskej republiky a zo Slovenska sa vďaka predaju pitnej vody stáva svetová veľmoc. Do hry o planétu sa však zamieša diabol Moloch... Škoda, že LokalFilmis nie je muzikál, ako to vyzeralo v úvodných dobre rozbehnutých minútach snímky. No už len to, že film vznikol a tvorcovia ho dokázali vyrobiť bez štátnej podpory, je malým zázrakom. Film je na DVD so zvukom DD 2.0 a DD 5.1, s obrazom vo formáte 16 : 9, anglickými titulkami, komentármi tvorcov i komentármi „hercov“ (Rytmaus, Menežéris, Moloch). Medzi bonusmi nájdete tri filmy o filme, štyri vystrihnuté scény a desať rôznych reklamných spotov (teaser, zdravica pre kiná a podobne).


ABSOLVENTI/Sloboda nie je zadarmo
(Hailstone)

Dlhometrážny debut Tomáša Krupu z roku 2012 sa venuje téme, ktorá je v živote dvadsiatnikov stále aktuálna, no v kinematografii prekvapujúco prehliadaná. Mladí ľudia sa po absolvovaní štúdia ocitnú v tvrdej realite a musia sa prispôsobovať potrebám spoločnosti a trhu. Mnohokrát pritom pristúpia na podmienky, ktoré sa nezlučujú s ich predstavami a záujmami. „V našom filme ide o tých, ktorí vyštudovali vysokoškolské odbory, ale aby sa uživili, musia robiť niečo celkom iné. Žiaľ, to je bežná prax rozšírená v dnešnej spoločnosti,“ hovorí režisér, ktorý so spoluautorom Pavlom Palárikom sledoval cesty troch absolventov – Filipa, Pavla a Mira. Ide o absolventov umeleckých odborov, no ich situácia vyjadruje osudy celej jednej generácie. Súčasťou DVD je aj 12-stránkový booklet s ohlasmi v médiách a s rozhovormi s protagonistami Filipom, Pavlom a Mirom o tom, ako sa im darí tri roky od dokončenia filmu. Dokument je na DVD so zvukom stereo 2.0 a DD 5.1 a s voliteľnými anglickými, českými a ruskými titulkami. Ako bonusy ponúka vyše 10 minút nepoužitých scén, kinotrailer a fotogalériu s pôvodnými návrhmi plagátov.


Milan Čorba
(LEON Productions)

Po kratšej televíznej verzii sa dostala do kín a teraz vychádza na DVD 72-minútová verzia filmového portrétu významného slovenského kostýmového výtvarníka, scénografa a vysokoškolského pedagóga Milan Čorbu (1940 – 2013). Režisér Martin Šulík v dokumente približuje jeho život a tvorbu prostredníctvom spomienok jeho manželky Emílie Vášáryovej, brata Jaroslava a celého radu spolupracovníkov – režisérov, kameramanov, hercov –, medzi ktorými sú napríklad Milan Lasica, Martin Huba, Marián Labuda, Vladimír Strnisko, Dušan Trančík, Vido Horňák, Viliam Gruska, Dušan Hanák či Juraj Jakubisko. Ich výpovede dopĺňajú archívne zábery s ukážkami z diela Milana Čorbu, jeho slová z rozhlasových nahrávok a citácie z jeho knihy Oproti času. Film je na DVD s voliteľnými anglickými titulkami a ôsmimi bonusmi, medzi ktorými sú napríklad Fragmenty z detstva, Divadelné dielne či Home video. DVD vychádza v obale s podobnou grafickou úpravou, akú mal Šulíkov dokument Martin Slivka – muž, ktorý sadil stromy.


Rytmus: Sídliskový sen
(Magic Box Slovakia)

Po dlhometrážnych dokumentoch o Dežovi Ursinym (Momentky, 2008) a Marekovi Brezovskom (Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom, 2014) sa dostal do kín a teraz vychádza aj na DVD, blu-rayi a dokonca VHS nosičoch ďalší film o hudobníkovi, tentoraz o Patrikovi Vrbovskom alias Rytmusovi. Film nakrútil ako svoj dlhometrážny debut Miro Drobný v spolupráci s Michalom Romeom Dvořákom, autorom prvých klipov Kontrafaktu, ktorý sa zhostil úlohy koproducenta i strihača. Nakrúcalo sa od roku 2007 časozbernou metódou a režisér sa snažil zachytiť Rytmusa – mladého polovičného Róma vyrastajúceho v nerómskej rodine, ktorý sa z čašníka vypracoval vlastným úsilím na známu osobnosť – v situáciách, v akých ho ľudia nepoznajú. Tie dopĺňajú archívne materiály, spomienky členov jeho rodiny a blízkych. „Bola to akási očista, vyrovnanie sa s vlastnou minulosťou,“ povedal o nakrúcaní Rytmus. Film je na DVD so zvukom DD 5.1, so slovenskými, s českými, poľskými a anglickými titulkami aj so slovenským a s českým audiokomentárom. Ako bonusy sú na ňom oficiálny trailer a teaser a v obale je vložený plagát z filmu vo formáte A4.


Miro Ulman