Uplynulý mesiac bolo vo svete filmu rušno. Oscarmi vyvrcholilo obdobie udeľovania veľkých filmových ocenení a Berlinale odštartovalo tohtoročnú sezónu veľkých festivalov. Na Oscaroch Slovensko nemalo zastúpenie (no sošku za najlepší cudzojazyčný film dostali Poliaci). Na Berlinale bolo zastúpené na rôznych úrovniach, o čom sa viac dočítate v Ohlasoch na stranách

Uplynulý mesiac rozhodne nebol rušný, čo sa slovenských premiér týka. V marci to bude lepšie, ako prezrádza aj rubrika Novinky. Nájdete v nej dokumentárny film 5. pluk – Misia Afganistan a minoritnú koprodukciu Mirage, s ktorou sa spája obálka aktuálneho Film.sk. Že je na nej „Jarmuschov“ herec? Nuž áno, režisér Szabolcs Hajdu obsadil do hlavnej úlohy maďarsko-slovenského projektu Isaacha de Bankolého.

Aj v rubrike Recenzia sa nachádza slovenský film – dokument Návrat do horiaceho domu (ďalší z titulov, ktoré do kín ponúkajú samotní producenti, nie distribučné spoločnosti). A okrem snímky Anny Gruskovej recenzujeme zahraničné filmy Divoké historky a Holub sedel na konári a premýšľal o živote.

V Téme čísla dostanete množstvo informácií o vlaňajšej kinodistribúcii na Slovensku. V rámci rozličných štatistík sa dá natrafiť i na veľavravný údaj, že kým v roku 2012 sa v kinách premietalo ešte 61 noviniek z 35 mm kópií, vlani to už neplatilo o žiadnej. Čím sa vlastne dostávame aj k rubrike rozhovor, kde sa ujal slova expert na digitalizáciu Peter Csordás. Spomína sa tu veľká zmena v kinematografii, ukončenie jednej éry, prechod do tej digitálnej… Ešteže sa môžeme ľubovoľne vracať do čias, ktoré považujeme za staré dobré. A ešteže to môžeme robiť tu a teraz. Vďaka filmom.

Daniel Bernát