► Slovenský režisér Miro Remo, ktorý nedávno zaujal dokumentom Comeback, dokončuje ďalšiu celovečernú snímku s názvom Cooltúra. Film, v ktorom nastolí otázky, akým spôsobom sa s kultúrou narába na Slovensku a aký má dosah na dnešného človeka, bude mať premiéru na jeseň tohto roka. Tvorcovia oslovili svojich fanúšikov a potenciálnych divákov prostredníctvom kampane na crowdfundingovom portáli, ktorej zámerom je vyzbierať 7 000 eur na pokrytie časti nákladov na vznik filmu.

► V piatok 20. februára otvorilo Kino Lumière v Bratislave zvyšné dve kinosály K3 a K4 v suterénnych priestoroch kina. Stalo sa tak jediným artovým kinom na Slovensku, ktoré má k dispozícii štyri kinosály, vďaka čomu si diváci budú môcť denne vyberať z deviatich projekcií.

► V piatok 20. februára sa slovenskému publiku predstavil taliansky hudobný skladateľ Ennio Morricone v rámci svojho turné My Life In Music. Pred zaplnenou Slovnaft arénou v Bratislave účinkovalo na javisku až 170 umelcov a Morricone zaradil do programu aj pamätné melódie z filmov Dobrý, zlý a škaredý, Vtedy na Západe, Sicílsky klan či Misia.

► V sobotu 21. februára sa v Prahe odovzdávali ceny Českej filmovej a televíznej akadémie Český lev. V 22. ročníku mala najviac – až 15 – nominácií česko-slovenská snímka Fair Play (r. A. Sedláčková), ktorá nakoniec získala len cenu filmových fanúšikov. Najlepším filmom sa stala dráma Cesta ven (r. P. Václav), ktorá získala aj ďalších šesť cien.

► Najlepším cudzojazyčným filmom na 87. ročníku udeľovania cien americkej filmovej akadémie, ktoré sa konalo 22. februára, sa stala poľská dráma Ida (r. P. Pawlikowski), ktorá sa vlani premietala aj na Slovensku a v marci ju opäť uvádza Kino Lumière. Oscara za najlepší film získala snímka Birdman (r. A. G. Iñárritu), ktorá uspela aj v kategóriách réžia, pôvodný scenár a kamera.

zs