Arcibiskup Bezák Zbohom...
(Barracuda Movie)

Mons. Róbert Bezák bol v rokoch 2009 až 2012 arcibiskupom Trnavskej rímskokatolíckej arcidiecézy. Od svojho nástupu do funkcie niekoľkokrát informoval Svätú stolicu o závažných problémoch spojených s hospodárením arcidiecézy za jeho predchodcu Jána Sokola. Po apoštolskej vizitácii v roku 2012 bol bez udania dôvodu odvolaný z úradu. Podľa jednej strany to mohlo byť pre zistené nezrovnalosti, podľa druhej vysokým predstaviteľom prekážala Bezákova snaha otvoriť rímskokatolícku cirkev modernému svetu. Po dvoch knihách o jeho živote a osudoch vznikol aj dlhometrážny dokument Arcibiskup Bezák Zbohom..., režijný debut Oľgy Záblackej. Ako dramaturg sa na ňom podieľal filmový teoretik a pedagóg Martin Ciel. Režisérka s Bezákom postupne navštevuje miesta, kde študoval a pôsobil, stretávajú sa s jeho rodinou, priateľmi a priaznivcami a Bezák spomína na svoj život a vyjadruje sa ku kauze. Toto je prekladané archívnymi zábermi a alegorickou rozprávkou O arcíkovi Bezáčikovi, ktorú čítajú Lukáš Latinák a Róbert Jakab. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9 a anglickými titulkami. Ako bonusy sú na ňom videoklip k piesni Stromy, trailer k filmu a fotogaléria.


Ako nikdy
(Magic Box)

Komorná psychologická dráma Ako nikdy je po Malých oslavách (2008) druhým filmom režiséra Zdeňka Tyca, ktorý vznikol v koprodukcii Česka a Slovenska. Tyc zaujal už svojím poetickým dlhometrážnym debutom Vojtěch řečený sirotek (1989) a úspech u kritiky mali aj jeho Smradi (2002) či El Paso (2008). Film Ako nikdy nakrútil podľa scenára Markéty Bidlasovej. V centre deja sú muž a dve ženy. Ťažko chorý výtvarník Vladimír (Jiří Schmitzer) pomaly umiera. V pustnúcom dome na vidieku sa o neho stará jeho súčasná partnerka, 35-ročná maliarka a bohémka Karla (Petra Špalková), a bývalá milenka, 50-ročná zdravotná sestra Jaruna (Taťjana Medvecká). Holas je egoista a nie veľmi vzorný pacient, starostlivosť o neho v spojení so zložitými väzbami medzi trojicou aj vo vzťahu k synovi Tomášovi vytvárajú špecificky dusnú atmosféru. Filmu dominujú herecké výkony. Jiří Schmitzer a Petra Špalková získali Českého leva a film hlavnú cenu Zlatého ledňáčka na festivale Finále Plzeň. Ako nikdy je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD5.0, s voliteľnými českými titulkami pre sluchovo postihnutých a s anglickými titulkami. Ako bonusy sú na ňom film o filme, trailer a fotogaléria.


Muž z Ria / Muž z Hongkongu
(Magic Box)

Dobrodružný film Muž z Ria bol do našich kín uvedený v roku 1966. Jeho divácky úspech a stúpajúca popularita predstaviteľa hlavnej úlohy Jeana-Paula Belmonda motivovali vtedajšieho monopolného distribútora k takpovediac mystifikačnému manévru. O rok neskôr totiž československé kiná navštívil Muž z Hongkongu a o deväť rokov neskôr bavil našich občanov aj Muž z Acapulca. Tri autonómne snímky, prepojené menom režiséra (Philippe de Broca) a Belmondom v hlavnej úlohe, sa vďaka šikovnému reklamnému úskoku stali v bývalom Československu neoficiálnou a – bez zveličenia – kultovou trilógiou. Muž z Ria je regulárny výpravný dobrodružný film o honbe za tajomstvom troch záhadných indiánskych sošiek. Muža z Hongkongu zasa možno vnímať ako existenciálno-dadaistickú komediálnu feériu. Muž z Acapulca sa naopak pýši žánrovým označením dobrodružná paródia. Posledný „muž“ zavítal na nosiče domáceho kina už v roku 2008. Jeho predchodcom to trvalo ďalších sedem rokov a až začiatkom roku 2015 majú premiéru na DVD aj na blu-ray diskoch. Remastrovaný obraz na oboch nosičoch dopĺňajú iba české titulky a novší český dabing z roku 1999. Bonusy absentujú.


Piano
(Magic Box)

Novozélandská rodáčka Jane Campion pôvodne študovala antropológiu a výtvarné umenie. Odraz oboch týchto odborov výrazne determinuje celú jej režisérsku tvorbu. Inak to nie je ani v Piane, kde na pôdoryse brontëovsky štylizovaného ľúbostného príbehu – podľa svojho vlastného scenára – naprojektovala (ne)tradičný manželský trojuholník. Jeho vrcholy ukotvila v drsnom prostredí svojej domoviny a tamojšiu prírodu i domorodé obyvateľstvo postavila do úlohy sekundantov takmer mysterióznej, až mystickej partnerskej drámy. Silné momenty, ktoré posúvajú strany trojuholníka bližšie k nevyhnutnej konfrontácii, dosahuje Campion dôrazom na obrazovú zložku, umocnenú surovou fotogenickosťou prostredia, v ktorom sa príbeh odohráva. Okrem Zlatej palmy v Cannes získal tento film aj Oscara za scenár a za hlavný ženský herecký výkon (Holly Hunter). Piano patrilo aj k prvým titulom, ktoré sa v počiatkoch tohto média u nás dočkali svojej premiéry na DVD (vydal ho Intersonic). Súbežne s blu-ray vydaním priniesol obrazovo zdokonalenú reedíciu Piana na DVD aj jeho súčasný distribútor, no na rozdiel od predošlého vydavateľa vypustil bonusy a ponechal popri originálnom zvuku iba český dabing a titulky.

Miro Ulman, Jaroslav Procházka