Vo Film.sk sme sa rozhodli zaviesť ako novinku anketovú rubriku, ktorou by sme radi urobili malý prieskum medzi bežnými divákmi, aký je ich záujem o slovenské filmy v kinodistribúcii. Každý mesiac vám budeme prinášať výber z odpovedí na otázky: Navštevujete slovenské filmy v kine? Ak áno, aké a ako ich hodnotíte? Ak nie, tak prečo? Do ankety sa dá zapojiť prostredníctvom formulára, ktorý nájdete na webovej stránke www.filmsk.sk aj na našom Facebooku. Anketový lístok nájdete tu a za vašu odpoveď budeme vďační: http://bit.ly/1Kyv5PD.

Za posledné dva roky som okrem Kandidáta, Socialistického Zombi Mordu a Slovenska 2.0 zachytil len dokumenty, ak nerátam koprodukciu u susedov v Čechách... Kandidát mal spád, scenár nemal veľké diery a ani tam neboli vystrihané podstatné veci, takže divák sa v deji nestrácal. Zároveň však nebolo všetko podané na tácke a vidno, že herci sa do toho naplno vžili a celkom vydarené dialógy ešte podopĺňali vlastnou tvorbou. Dramaticky to teda bolo nad priemerom... Keby som bol z inej časti Slovenska alebo z Čiech alebo keby som nebodaj sledoval film s titulkami ako Neslovák, pôžitok z typických a mierne „klišéovitých“ hovorových hlášok a pojmov by bol asi zanedbateľný. Kamera a zábery veľmi slušné, teda aspoň na naše pomery. Bojím sa, že v zahraničí by dronové zábery a farebné filtre nemali taký wow-efekt a vlastne celý film by sa stratil dakde v priemere, ak by ho nechytila do rúk dobrá distribúcia, možno ani to by nepomohlo. Ale kúpil som si po kine aj DVD, takže to za daných podmienok vnímam ako vydarený projekt. Oceňujem načasovanie do pol roka pred voľbami. Hoci mesiac pred nimi by to sadlo ešte lepšie...
Martin, 26, Bratislava


Nie. Na slovenské pomery slušný budget dostávajú iba tvorcovia, ktorých tvorbu považujem za nezaujímavú. Mladí tvorcovia sa pre nedostatok prostriedkov púšťajú prevažne do nenáročných, a teda často aj dosť nezaujímavých námetov. Chýba poctivý žáner. Chýba inovácia. Chýba aj poriadny art.
Peter, 32, Bratislava


Nenavštevujem. Slabá medializácia, o vzniku nových slovenských filmov sa človek ani nedozvie na rozdiel od amerických filmov, ktoré sú výraznejšie medializované.
Ema, 23, Piešťany